Abone olun

Hürriyet öğrencileri yalnız bırakmadı. Yurt için meclise teklif sunacağız

Üniversitelerin açılacağının duyurulması ile birlikte kiralara zam yapan ev sahipleri v yurtlarda kontenjanın az olması sebebiyle kalacak yer bulamayan 5 öğrenci dün gece İzmit Cumhuriyet Parkı’nda ‘barınamıyoruz’ diyerek oturma eylemi başlattı. Aralarında gazetecilik, tıp, mühendislik ve pazarlama gibi bölümlerde okuyan öğrenciler kalacak yer bulamazken gece saat 00.00 itibariyle Cumhuriyet Parkı’nda dün oturma eylemi başlattı. Eylemler, ülke genelinde birçok ilde yapılırken Cumhuriyet Parkı’nda eylem ikinci günde de devam etti.

Yaklaşık 20 kişilik grup bir araya gelerek sabaha kadar oturacaklarını belirtti. Olayı soran İl Emniyet Müdür Yardımcısı Alpay Polat, parkta bulunan kitleye taleplerini sordu. Öğrenciler, ne yol parasını ödeyebiliyoruz ne de gidiş gelişimizi; çalışmak durumunda kalıyoruz. Üniversiteye gideceğimiz zamanı çalışmakla geçiriyoruz” dedi.

“ÇÖZÜM GELİP İŞGAL ETME DEĞİL”

Polat, kitleye hitaben, “Bu şu an da çözülecek bir sorun mu? Evi, yurdu olmayan burada kaç kişi var? Buraya gelip oturarak neyi çözeceksiniz? Burası barınabileceğiniz bir alan değil. Burası park, yatacağınız, ikamet edeceğiniz bir yer değil” dedi. 3 kişinin sokakta kaldığının belirtilmesi üzerine Polat, “Ben 3 arkadaşı götüreyim; otelde misafir edeyim. Bu şu anda çözülecek bir konu mu? Demek ki burada sokakta kalan, mağdur kalan kimse yok.” ifadelerinde bulundu. Grubun, “Bizim arkadaşlarımızın evinde 5-6 kişi kalıyor” söylemi üzerine İl Emniyet Müdür Yardımcısı Alpay Polat, “Bu genel bir sorun. Çözüm burayı gelip işgal etme değil. Parkta yatmak çözüm de değil” cümleleri üzerine grup, “Burası kamusal bir alan” cevabı verdi.

“KEYFİ BİR SABAHLAMA YAPMIYORUZ”

Grup daha sonra Polat’a cevaben, “Talebimiz çözülmesi yönünde. Yurtların fiyatları yüksek; hatta hiç alınmaması gerekiyor. Biz öğrenciyiz. Biz sokakta kalmak değil ev fiyatları ve yurt fiyatlarını ücretlerinin yüksekliği nedeniyle buradayız. Hala ev arayanlar, yurt arayanlar var. Bu sorunun sadece bizle ilgili tüm gençlerle ilgili olduğunu biliyoruz. Biz sorunlarımız çözülsün istiyoruz. 1+1 daire bin beş yüzden üç bine kadar gidiyor. Yurt zaten herkese çıkmıyor. Biz gelenlere taleplerimizi iletiyoruz. Burada keyfi bir sabahlama yapmıyoruz. Biraz üşüyeceğiz ancak burada kalacağız. Öğrenciler için bir çözüm yok” dedi.

“VADİ İZMİT’TEKİ BOŞ DAİRELERİ TAHSİS EDEBİLİRİZ”

Kitle bekleyişini sürdürürken İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, İzmit Belediyesi Genel Koordinatörü Sercan Al, İYİ Parti Meclis Üyesi Yaşar Kardaş, CHP Başiskele İlçe Başkanı Anıl Acurman, belediye birim müdürleri alana geldi. Burada öğrencilere kumanya ve çay ikram edilirken Hürriyet, öğrencilerle sohbet etti. Öğrencilerin sorunlarını dinleyen Hürriyet, “Sizler için Vadi İzmit Evleri’nde bulunan boş dairelerimizi geçici olarak size tahsis edebiliriz ya da bir bina kiralayıp öğrencilerimize tahsis de edebiliriz. Size kalıcı bir yer sağlayana kadar sizi orada misafir etmek için sizleri ve ihtiyaç sahibi bütün öğrencileri Vadi İzmit Evleri’nde bulunan İzmit Belediyesi’ne ait evlerde geçici süreli olarak ağırlayabiliriz.” dedi.

“SAÇINIZIN TELİNE ZARAR VERİLMESİNE MÜSAADE ETMEM”

Sonuna kadar haklı olduklarını belirten Hürriyet, “Önümüzdeki belediye meclisinde biz meclise TÜGVA’ya ait olan yurtta ücretsiz açmayı gündeme getireceğiz. Yurdu uhdemize alırsak size daha kalıcı bir yer sağlayacağız. Ancak biliyorsunuz ki mecliste çoğunluk bizim elimizde değil eğer AK Partili meclis üyeleri de destek verirse bu meseleyi de halletmiş oluruz. En meşru hakkınız barınma hakkınız. Biz bu meseleyi siyaset üstü bir mesele olarak görüyoruz. Sizi destekliyorum ve acil imkan sağlayıp size enerjimizi tasarruf edeceğiz. Biz bu eylemlerden önce 1 ay önce bir yerlere bakıp yeni yurt yapmaya karar verdik. Sizin bu talepleriniz gelince haklı olduğumuzu gördük. Sonuna kadar haklısınız ve yanınızdayız. Ben gerekirse sizinle burada kalır ve sabahlarım. Günlerce sabahlamak gerekirse kalırım ama kimsenin sizin bir saçınızın teline zarar vermesine bile müsaade etmem” ifadelerinde bulundu.

“DERSLERİNİZİ AKSATMAYIN”

Hürriyet’in ardından alana gelen CHP İl Başkanı Harun Yıldızlı, “Dünya kadar insan aradı bugün. Bu çocukların yerleşimleri ile ilgili mutlaka çözüm üretilmesi gerekiyor. Üzülüyoruz. Çözüm noktasına bize ne düşüyorsa yapalım. Önlemli olan bu konunun topluma duyurulması; eksiklik olduğunun bilinmesi. Birlikte evlere bakalım; sizi yerleştirelim. Bizim iktidarımızda hiçbir genç açıkta kalmayacak. Bu ülkenin geleceği sizlersiniz. Hiçbir gencin soğukta kalmasını ne belediyeler ne de CHP olarak istemiyoruz. Derslerinizi aksatmayın” dedi.

“BURADA PROVOKASYON OLACAK BİR ŞEY YOK”

Yıldızlı’nın ardından alana gelen İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız ise, “Bu haklı eyleminizin birileri tarafından haksız şekilde getirmelerine izin vermeyin. Haklı olan bir eylemi hükümet tarafından haksızlaştırılmasından bahsediyorum. Hükümetin buna bir çare bulması gerekiyor. Biz suni çözüm istemiyoruz. Kalıcı çözümlerin olması için eylemin meşrutiyetinin devamı gerekiyor. Biz öğrencilere kalacak yer bulmak istiyoruz ancak imkansız. Yurtların çoğuna torpille giriyorlar diye düşünüyorum. Biz Kocaeli’de sorunun çözümü için avazımız çıktığı kadar bağıracağız. Üniversite açmakla yetmiyor. İnşallah bir netice alacağınızı düşünüyorum” ifadelerinde bulunurken, “Biz böyle şeye mahal vermeyiz. Burada provokasyon olacak bir şey yok” dedi.

“SOKAKLARDA YATIYORUZ”

Protestoların yaşandığı illerde eş zamanlı yapılan ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Biz, ev bakmayı, apartlarla pazarlık yapmayı, iş aramayı bıraktık. Dün gece sokakta yattık. Bundan sonra her gece tepesine bir çatı dahil fazla görülmüş milyonlarca gencin öfkesini, derdini yüklenip sokaklarda yatıyoruz. Şimdi size sesleniyoruz: önce şimdinin, sonra vaktiyle evsiz, yurtsuz bırakılmış bütün üniversite öğrencilerine komşusu olamadığımız mahalleliye, çocuğu yatacak yer bulsun diye gece gündüz çalışanlara…

“HAREKETİ BÜYÜTMEYE ÇAĞIRIYORUZ”

Üniversite dayanışmalarına, topluluklara, kulüplere, sivil toplum kuruluşlarına, derneklere, siyasi partilere, vekillere, sanatçılara, hocalarımıza, esnafa, işçilere, işsizlere kadınlara. Bizi evsiz bırakan bu düzenle derdi olan herkese. Potansiyel komşularımıza, bütün halkımıza, milyonlara. Hepinize söylüyoruz: herkesi çözüm için sorumluluk almaya, öğrencilerin yanında açıkça taraf tutmaya, bizi sahiplenmeye, hareketi büyütmeye çağırıyoruz.”

BENZER HABERLER

ÇEKER: 6 ARALIK PAZARTESİ GÜNÜ İŞ BIRAKIYORUZ

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şubesi Başkanı Ömer Çeker, 6 Aralık Pazartesi günü tüm Türkiye’de olduğu gibi Kocaeli’deki tüm sağlık kuruluşlarında iş bırakma eylemi ile ilgili olarak, vatandaşlarında sağlık çalışanlarına karşı sağduyu ile yaklaşmalarını ve pazartesi günü mağduriyet yaşamamaları için sağlık kuruluşlarına gelmeyerek sağlık çalışanlarının haklı davalarına destek vermelerini istedi.

Candemir'den Feyzioğlu'na: Bu görevden affınızı rica ediyorum

Türkiye Barolar Birliği (TBB) 36. Olağan Genel Kurulu'nda delegeler Birlik Başkanı Metin Feyzioğlu'na eleştirilerini dile getirdi. Kocaeli Baro Başkanı Bahar Gültekin Candemir, Birlik Başkanı Feyzioğlu'nun "çoklu baro yasası" protestosunda Eskişehir Yolu üzerindeki baro başkanlarının yanına geç geldiği için dilediği özrü hatırlatarak, "Ben özrünüzü kabul ediyorum ve bu görevden affınızı rica ediyorum" dedi.