Abone olun

Ehliyeti eski olanlar için işte son tarih!

1 Ocak 2016 tarihinden önce verilen ehliyetlerin yenilenmesi gereken süre daralırken Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nden sürücülere uyarı geldi.

İçişleri Bakanlığı, 1 Ocak 2016’dan önce düzenlenen ehliyetlerin yenilenmesi için verilen süreyi 31 Aralık 2022’ye kadar uzatmıştı. Eski tip ehliyetlerin yenileme işleminin doğabilecek cezaların önüne geçilmesi için 2022 yılı bitmeden yapılması gerekiyor. Süre giderek daralırken Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü de bu konuda sürücüleri uyardı. Ehliyetini yenileyecekler ‘randevu.nvi.gov.tr’den ya da Alo 199’dan randevu alabiliyor.

 

2022 EHLİYET YENİLEME ÜCRETİ NE KADAR?

Randevuyu alanların 15 liralık değişim ücretini (değerli kağıt bedeli) başvurudan önce vergi dairesi müdürlüklerine, ‘ivd.gib.gov.tr’ internet adresi üzerinden sanal pos uygulamasıyla ya da bankaya yatırması gerekiyor.

 

Yeni tip ehliyetlerini yenilemek isteyenlerin, kaybedenlerin veya çaldıranların ödeyecekleri ücret: 280+60 TL'dir.

 

Başvuruda gereken belgeler:

 

-Nüfus cüzdanı,

 

-Eski sürücü belgesi,

 

-15 liralık değişim bedelinin bankaya yatırıldığına dair makbuz,

 

-Son 6 ay içinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf ve ‘sürücü olur’ yazan ve aile hekiminden ücretsiz olarak alınan sürücü sağlık raporu.

 

 

BENZER HABERLER

Hürriyet: Bizi engellemek için kendi bakanlıklarını reddettiler

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet meclis toplantısında İzmit Kültür, Sanat ve Eğitim Vakfı ile protokol yapılmasını reddeden AKP ve MHP’li meclis üyelerinin bakanlıkla birlikte yürütülen bir projeye nasıl ret oyu verdiklerini şaşkınlıkla karşıladıklarını belirterek, “Bu ret aslında kendi Bakanlıklarına, kendi hükümetlerine de bir ret çünkü biz bu projeyi bakanlıkla yürütüyoruz” dedi