Abone olun

2020 yılında 2.1 Milyar TL harcandı

Topluma faydalı hizmetler sunmak amacıyla kurulan ve Kocaeli’de çeşitli faaliyetler gerçekleştiren Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri Vali Seddar Yavuz’u ziyaret ederek, çalışmaları hakkında bilgi sunumunda bulundular. Vali Seddar Yavuz, ziyarette 2020 yılı için ihtiyaç sahiplerine toplamda 2.1 Milyar TL harcandığını söyledi

Ziyarette; Vali Yardımcıları Ekrem Çalık ve Suat Yıldız, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Kamil Tüylüoğlu, Kocaeli Sivil Toplum Gönüllüleri Derneği Başkanı Hüseyin Öz ve yönetim Kurulu üyeleri, Marmara Spina Bifida Tüm Engelli Aileleri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Özcan Nabi Ulusoy ve yönetim kurulu üyeleri, Hayata Dönüş Derneği Başkanı Nezahat Erok ve yönetim kurulu üyeleri, GÖRSEM Görme Engelliler Dayanışma Derneği Kocaeli Şube Başkanı Dursun Karaman ve yönetim kurulu üyeleri, Deniz Feneri Derneği Kocaeli Şube Temsilcisi Şenol Tiryaki ve yönetim kurulu üyeleri ile Müftülük Engelliler Koordinatörü Şinasi Birişik ve beraberindekiler hazır bulundu.

 

Vali Seddar Yavuz’a çalışmaları ve gerçekleştirdikleri faaliyetler hakkında bilgi sunumunda bulunan Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri, kabullerinden dolayı teşekkür ettiler.

 

Vali Seddar Yavuz ise ziyarette yaptığı konuşmalarında; Hepiniz hoş geldiniz. Sizleri Valiliğimizde görmekten çok mutlu oldum. Pandemi vesilesiyle hem sizi hem de kendimizi korumak açısından randevularımızı daha sınırlı yapmak gibi bir yükümlülüğümüz var. Ancak bu hizmetlerimizin devamlılığını engelleyecek şekilde olmamalı. Bu nedenle sürekli sokaklarda, caddelerde ve evlerde ziyaretler gerçekleştiriyoruz. Şu an eşim hane ziyaretlerini devam ettiriyor. Şehit aileleri, gaziler, engelliler, yaşlılar, yetim ve öksüzler ile ekonomik yoksunluk içinde bulunan vatandaşlarımızı evlerinde ziyaret ediyoruz. Yarında yine eşimle beraber bir ilçemizde olacağız. Bu ziyaretlerimizde de özellikle dezavantajlı gruplara yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Her zaman yanınızda olduğumuzu hatırlatmak istiyorum. Sizleri çalışmalarınızdan dolayı tebrik ediyorum. Etrafınızdaki size ihtiyacı olan insanların elini sıkı sıkı tutun ve bırakmayın. Makamlar mevkiler gelir geçer. Her şeye sahip olabilirsiniz ama gönüllerin sahibi olabilmek başka bir şey. Bir sorununuz olduğunda mutlaka bizlere ulaşın. Biz sizin hizmetinizdeyiz ve kapılarımız sizlere açık.

 

TOPLAM 2.1 MİLYAR TL

 

Eski dönemlere oranla engelli istihdamının kıyaslanamayacak oranda arttığını belirten Vali Yavuz; “Elbette her şeyi çok iyi yaptığımızı iddia etmiyoruz. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye’de toplumun dezavantajlı gruplarına yönelik olarak geliştirilen hizmet modelleri dünyaya örnek olabilecek standartta. Eskiyle kıyaslanamayacak oranda engelli istihdamını gerçekleştiriyoruz. Özellikle kamuda engelli istihdamı noktasında çok daha fazla artış söz konusu oldu. Diğer taraftan özel sektör kuruluşları belli oranlarda engelli çalıştırmak zorunda. Sosyal Koruma Kalkanı kapsamında 2020 yılında Kocaeli’ye aktardığımız miktar 1.4 milyar TL, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla aktardığımız para da yaklaşık 700 milyon TL civarındadır. Yani toplamda 2.1 milyar TL toplumun dezavantajlı gruplarına yönelik 2020 yılında nakdi para aktardık.

 

 

Engelli bakımından tutun, engelli maaşlarına, Pandemi vesilesiyle kayba uğrayan kardeşlerimize takviyelerde dahil bir çok yardımları gerçekleştiriyoruz. Sosyal Politikalar alanında çok ciddi tedbirler aldığımızı ve uyguladığımızı da söylemek istiyorum. 2.1 milyar TL çok ciddi bir rakam.

 

Aşılama faaliyetleri konusunda uyarılarda bulunan Vali Yavuz; Şuan aşılama faaliyetlerimiz devam ediyor. Lütfen yakınlarınızı, özellikle 60 yaş üstündeki insanlarımızın aşılanması konusunda teşvik edin. 60 yaş üstünün mutlaka aşı yaptırması gerektiğini öneriyor ve tavsiye ediyoruz. Çünkü aşının koruyuculuğu konusunda bir tereddüt söz konusu değil. Aşılama faaliyetlerine katılımda bir sorun yaşanmazsa normalleşmeyi daha hızlı sağlayabiliriz. Aşılıma işlemi tamamen şeffaf bir şekilde sırası gelen yaş gruplarına göre yapılıyor. Bende henüz aşı yaptırmadım çünkü sıram gelmedi. Sıram geldiğinde bende yaptıracağım. Çünkü bizim gibi toplumla iç içe olan kesimlerin mutlaka yaptırması gerekiyor. Tüm hayır işlerinde yer alan kardeşlerimizi tebrik ediyorum” diyen Vali Yavuz konuşmalarının ardından Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcilerinin sorunları ve taleplerini dinleyerek, onlarla günün anısına toplu fotoğraf çektirdi.

 

BENZER HABERLER

Meteoroloji'den soğuk ve yağış uyarısı

Meteoroloji tarafından açıklanan son raporda yurt genelinde soğuk ve yağışlı havanın etkili olacağı belirtildi. Rize ve Artvin'in kuzey kesimlerinde yer yer yoğun kar yağışı, Aksaray, Şırnak, Hakkari ve Ardahan çevreleri ile Van'ın güney kesimlerinde karla karışık yağmur bekleniyor. Yurdun kuzey, iç ve batı kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara'nın güney ve doğusu, Ege, Batı Akdeniz, Batı Karadeniz'in batısı ile Hatay kıyıları, Eskişehir, Kastamonu'nun kıyı kesimleri, Hakkari ve Ardahan çevrelerinin aralıklı yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.