Abone olun

62 Barodan ‘naylon staj’ açıklaması

Mecliste görüşmeleri devam eden 5. Yargı Paketi ile avukatlık stajını yapan adaylar, artık bir işte çalışırken de stajlarını tamamlayabilecek

 

Meclis komisyonunda görüşülen 5. Yargı Paketi ile avukatların stajı le ilgili yeni düzenlemeler getirecek. Buna göre avukatlar bir işte çalışırken stajlarını tamamlayabilecekler. Özel ve kamudaki avukatlar için ayrıntıları paylaşılan düzenlemeye, 62 Baro Başkanlığı ‘Naylon staj’ istemiyoruz diyerek karşı çıktı. Konuyla ilgili açıklama yapan Kocaeli Baro Başkanı Bahar Gültekin Candemir, “Binlerce avukat adayı gencimiz, parasız ve işsiz şekilde staj yapıp mesleğe hazırlanmaya çalışırken 5. Yargı Paketi içine eklenmeye çalışılan uygulamaları barolar olarak kabul etmiyor, yetkilileri savunma mesleğinin sorunlarına kökten makul, kalıcı çözümler aramaya davet ediyoruz” dedi.

 

 

62 Baro Başkanlığının ortak yayınladığı açıklama ise şöyle:

Halen TBMM’de yasalaşma sürecinde olan 25. Yargı Paketi’nin komisyon görüşmeleri sırasında; Kamu kurum ve kuruluşlarında kadrolu olarak görev yapan hukuk fakültesi mezunu memurların görevlerinden ayrılmaksızın, memur maaşı alarak avukatlık stajını yapabilmelerine olanak sağlanması için girişimde bulunulduğu, ancak bu konuda uzlaşma sağlanamadığı için gündeme alınmadığı öğrenilmiştir. Öncelikle bu girişimi, görüşülen kanun teklifine ekletmeyen TBMM üyelerine teşekkür ederiz.

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan buna karşın ‘5. Yargı Paketi ile ister kamuda, ister özel sektörde çalışsın iş hayatına son vermeksizin adliye ve avukat yanı stajını yaparak hukuk stajını tamamlamalarına imkan veren düzenlemeyi hayata geçireceğiz. Özel sektörde çalışanlarla ilgili teklifimizin genel çerçevesi şu olacak; hukuk mezunu vatandaşımız stajını yaparken çalışıyorsa mesleğin onuruyla bağdaşmayan bir işle meşgul değilse stajın gereklerini yerine getirmek suretiyle avukatlık stajını yapabilecek. Kamuda çalışanlar için ise avukatlık stajı iki bölümden oluşuyor; ilk 6 ay mahkeme nezdinde staj, ikinci 6 ay da avukat yanında staj. Kamuda çalışanların mahkeme stajını, iş yerlerinden izin almak suretiyle ücretsiz izinle staj yapmalarına imkan sağlıyoruz. Bu izinlerin süresini kendi yıllık izinlerine saymak suretiyle yine gerçekleştirebilecekler. İkinci 6 ayı ise kendi kurumlarının hukuk departmanlarında yapmak suretiyle avukatlık stajını tamamlayacaklar’ demiştir.

Halihazırda Türkiye’de, stajyer avukatların temel sosyal ve ekonomik haklarını düzenleyen yasa ve yönetmeliklerin yetersizliği ve stajyer avukatların nitelikli bir şekilde mesleği öğrenmesinin önündeki engeller dururken her yıl hukuk fakültelerinden binlerce genç mezun olurken hukuk fakültelerinin kontenjanları her yıl arttırılırken verilen tüm sözlere karşın her yıl kontrolsüzce yeni hukuk fakülteleri açılırken ekonomik darboğazdan etkilenen avukatlar ve tüm bunların yanında bu darboğaza doğru itilen stajyer avukatlarla birlikte geçim sıkıntısı çekerlerken avukatlık mesleğinin ve stajının Barolar tarafından sıklıkla ve ısrarla dile getirilen bütün sıkıntı ve sorunlarını görmezden gelerek popülist bir yaklaşımla gündeme getirilen ‘naylon staj’a hayır diyoruz. Yapılması gereken avukatların, avukatlık mesleğinin dağ gibi biriken sorunlarının çözümünün baroların görüşleri doğrultusunda sağlanmasıdır. Binlerce avukat adayı gencimiz parasız ve işsiz şekilde staj yapıp mesleğe hazırlanmaya çalışırken 5. Yargı Paketi içine eklenmeye çalışılan uygulamaları Barolar olarak kabul etmiyor ve konunun bir daha hiçbir zaman gündeme getirilmemesini istiyor, milletvekillerini ve siyasi parti temsilcilerini, savunma mesleğinin sorunlarına kökten, makul, kalıcı çözümler aramaya davet ediyoruz.

 

BENZER HABERLER

ÇEKER: 6 ARALIK PAZARTESİ GÜNÜ İŞ BIRAKIYORUZ

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şubesi Başkanı Ömer Çeker, 6 Aralık Pazartesi günü tüm Türkiye’de olduğu gibi Kocaeli’deki tüm sağlık kuruluşlarında iş bırakma eylemi ile ilgili olarak, vatandaşlarında sağlık çalışanlarına karşı sağduyu ile yaklaşmalarını ve pazartesi günü mağduriyet yaşamamaları için sağlık kuruluşlarına gelmeyerek sağlık çalışanlarının haklı davalarına destek vermelerini istedi.

Candemir'den Feyzioğlu'na: Bu görevden affınızı rica ediyorum

Türkiye Barolar Birliği (TBB) 36. Olağan Genel Kurulu'nda delegeler Birlik Başkanı Metin Feyzioğlu'na eleştirilerini dile getirdi. Kocaeli Baro Başkanı Bahar Gültekin Candemir, Birlik Başkanı Feyzioğlu'nun "çoklu baro yasası" protestosunda Eskişehir Yolu üzerindeki baro başkanlarının yanına geç geldiği için dilediği özrü hatırlatarak, "Ben özrünüzü kabul ediyorum ve bu görevden affınızı rica ediyorum" dedi.