Abone olun

“Altı yıllık mağduriyeti giderin!”

İş yerlerinin Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkılması ile alkol ruhsatı haklarını geri alamayan Bar Esnaflarından Serkan Güyük sosyal medya hesabından sitem dolu bir paylaşımda bulundu. Güyük, paylaşımında haklılık vurgusu yaptı

İzmit Belediyesi Ocak ayı Meclis toplantısına AKP’lilerin kavgası neden olan alkol Ruhsatı tartışmaları devam ediyor. Grup Başkan Vekili Mustafa Soydabaş’ın Grup Başkan Vekilliğinden ve Engin Uçar’ın Meclis Üyeliğinde istifa etmesi ile sonuçlanan olay sonrası Bar Sahipleri Serkan Göyük ve Yadigar Başyurt alkol ruhsatı alamaya hak kazanmıştı. İzmit Belediye Meclisinde yaklaşık 6 yıldır bekledikleri onayı alan iki iş yeri sahibi İzmit Kaymakamlığına takıldı. İzmit kaymakamlığı Belediye Meclisi kararı ile ilgili yürütmenin durdurulmasına ve kararın iptaline karar verilmesini istedi.

6 Yıllık mağduriyetleri son bulduğu anda yeniden ruhsat haklarını kaybeden bar sahiplerinden Serkan Güyük, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile adete isyan etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın geçtiğimiz hafta sahiplendiği köpek yavruları simit ve pişmaniye üzerinden sitemde bulunan Göyük, “Pişmaniye çok tatlılar evet ama biz de bu şehrin insanlarıyız. Tatlılığımız tartışılır ama haklılığımız net” ifadelerini kullandı. 

Maddeleri halinde süreci sıralayan Göyük yaptığı açıklamada , “Bu işyerleri yıkılmak istendiğinde mevcutta ruhsatları var mıydı? Vardı. Mağdur edilen işletmeciler olarak bizlere, yıkacağız ama ruhsat hakkınız kaybolmayacak denildi mi? Denildi. O dönem Sayın Büyükakın sorunu çözmek adına Sayın Karaosmanoğlu ile konuşarak, yeni alan oluşturma konusu dahil olmak üzere, çözüme yönelik genel sekreter olarak insiyatif aldı mı? Aldı. KBB Başkanı sıfatıyla hukuki şartlar yerine gelmişse bizden yana bir sıkıntı olmaz demiş miydi? Demişti. Nitekim, Kartepe zirvesinde kamuoyuna soruna ilişkin olumlu görüş bildirdi mi? Bildirdi. Verilmelidir dedi mi? Dedi” ifadelerini kullandı.

İzmit Belediye meclisinde yaşanan tartışmalara da değinen Göyük, “Konu, meclise gelmeden önce İzmit Belediyesine resmi müracatlar yapılmış mı? Yapıldı. Adreslerle ilgili gerekli çalışma yapılıp, Emniyet raporu ve Kaymakamlık onayı alınmış mı? Alınmış. İzmit Belediyesi Meclis üyeleri, bu insanların yeniden işyeri açma taleplerini oylamış mı? Oylamış. Oy çokluğuyla geçmiş mi? Geçmiş. Peki, kararda ne diyor? “Hukuki Şartları Yerine Getirmeleri Koşuluyla” diyor.  Önceki başvuru, uygun görülmediyse bile, uygunluğu yeniden değerlendirilemez mi? İşte burada sağduyu devreye giriyor. Sorumluluğu olanlar, yardımcı olmak yerine camdan dışarıya bakıyor olmamalılar” dedi.

Sürecin sadece kendilerinin değil yaşadıkları kentin de itibarı olduğunu ifade eden Göyük, “Dışarıdan bakanlar, “olacak iş mi bu?” demiyorlar mı sanıyorsunuz? İşyerlerimiz yıkılarak bizler mağdur edildik, nokta. O gün herkes dururken bizi yıkmasaydınız şimdi sorumluluğumuzdaki onlarca kişinin, bambaşka hayatları, bambaşka hayalleri olacaktı. Hiç canınız sıkılmıyor mu? Basın haber paylaşıyor, “Sahipsiz canlarımız, sokak hayvanlarımız.” Onların çaresizlikleri hepinizin canını acıtıyor. Simit ile Pişmaniye çok tatlılar evet ama biz de bu şehrin insanlarıyız. Tatlılığımız tartışılır ama haklılığımız net” şeklinde konuştu.

Bir kısım meclis üyesinin bariz bir ‘hak” meselesini salt “alkol” meselesiymiş gibi gösterme çabası, hakkaniyetli olmadığı açık, sonuçlara sebep olmuştur. Sorunun, mağduriyetimizi sona erdirecek biçimde sonuçlanmasını beklerken, çözülmesi bir yana, yeni mağduriyetleri doğurmuş olması çaresizliğimize ilaveten, üzüntümüzü derinleştirmiştir.  Sayın Başkanlarımızdan, kangren olmuş bu yaranın, şehir vicdanında çözümlenmesine dair adım atmalarını bekliyoruz. Bizimkisi her zaman söylediğimiz gibi, edinilmiş bir hak derdi, iş derdi, aş derdidir. Altı yıllık mağduriyetimizin giderilmesi için bir çözüm yolu bulunması, ancak anlayışına çok ihtiyaç duyduğumuz büyüklerimizin katkısıyla mümkün olacaktır. Bunca çabayı, görmezden gelmeyiniz, karşılıksız bırakmayınız” dedi.

 

 

BENZER HABERLER