Abone olun

Bakanlık Sungurlu Barajı’ndan vazgeçmiyor yeni keşif yapılacak

Yapımı yılan hikayesine dönen Sungurlu Barajı’ndan bakanlık verilen red kararına rağmen vazgeçmiyor

Gündeme geldiği andan itibaren Akçaova ve Teksen köylülerinin tepkisine neden olan Sungurlu Barajı projesinde son olarak Sungurlu Barajı projesine 3 Nisan tarihinde 'ÇED Olumlu' kararı verdi. DSİ ise bölgedeki yurttaşlar tarafından yeniden açılan ÇED iptal davası sonuçlanmadan Sungurlu Barajı için 25 Eylül’de gerçekleşmek üzere yapım ihalesi ilanı açma kararı almıştı. Geçtiğimiz ay ise baraj ile ilgili ise çok önemli bir karar çıkmış, Kandıra’nın pek çok köyünü sular altında bırakacak olan Sungurlu Barajı’na mahkeme ret kararı vermişti. 12. İdare Mahkemesi’ne açılan davada bir kez daha yürütmenin durdurulması kararını verilmişti.

Kararın ardından DSİ, açtığı ihaleyi iptal etmek zorunda kaldı. Sonrasında ise Çevre ve Bakanlığı 30 Eylül tarihinde yürütmeyi durdurma kararına itiraz etti. İtirazı inceleyen İstanbul 12. İdare Mahkemesi itirazı kabul etmeyerek yeni başvuruyu reddetti.

YENİDEN İNCELEME YAPACAKLAR

ÇED olumlu raporunun mahkeme tarafından kabul edilmemesi ve bölgenin ekolojik sisteminin çökeceği anlaşılmasına rağmen Sungurlu barajı sevdası bir türlü bitmedi. Kocaeli’nni en önemli tarımsal havzasında bu sefer yeniden bir keşif yapılacak. Normal şartlarda 15 Şubat 2021’de yapılması planlanan keşif yapılan başvuru ile ertelendi. Sungurlu Barajı ÇED iptal davasının keşif raporu için bölgede 25 Şubat tarihinde inceleme yapılacak.

 

 

 

 

 

 

sungurlu barajı son durum, sungurlu barajı,kandıra,kocaeli

YORUMLAR

  • Toplam 1 yorum

Yazan: H......T....

Bence akçaova ilerlemekten korkuyor

0 Beğendim
0 Beğenmedim

BENZER HABERLER