KOCAELİ
Abone olun

Büyükşehir’de bir garip ihale

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Encümen’i Büyükşehir Encümen Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. İptal edilen ihalede en yüksek teklifi veren Sinan Kaya, belediyeyi suçladı

İzmit Halkevi Meydanı’nda bulunan eski balıkçılar pazarının yerine yapılan Pişmaniyeciler Çarşısı’nda bulunan büfenin ihalesi gerçekleştirildi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Encümen Toplantı Salonunda gerçekleştirilen ihalede, 7 yıl boyunca kiralanacak olan büfenin muhammen bedeli 2 bin 600 TL olarak belirlendi. 23 Aralık’ta yapılan ihalede en yüksek teklifi 12 bin TL ile Sinan Kaya verdi.

 

KAZANAN AÇIKLANACAK

Büfe için ilk teklifi Fahrettin Çartay verdi. Sinan Kaya ise, “Ben arttırmıyorum ben belediyenin menfaatleri için teklif vermiyorum” dedi. Ancak encümen yetkililerinin ihalenin tamamlanması için 5 tur teklifin verilmesini istedi. Kaya 2 bin 660 TL teklif verirken, son tekliflere gelindiğinde Çartay, 2 bin 760, Kaya 2 bin 770 TL teklif verdi. Daha sonra kapalı zarf usulüyle verilen son tekliflerde Fahrettin Çartay 2 bin 800 TL teklif verirken, Sinan Kaya ise 2 bin 790 TL teklif verdi. İhalede en yüksek teklifi veren Çartay’ın ve Kaya’nın dosyaları incelenip ihalenin kazananı açıklanacak.

 

PROTOKOL YAPTIK

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu’un başkanlık yaptığı encümende, basında yer alan haberlere cevap verildi. Gündoğdu, büfedeki kiracının SGK ile kira sözleşmesi yaptığını, bu ihale sonucuna göre büfeyi boşaltacağını söyledi. Gündoğdu, “Birincisi biz orayı SGK’dan aldık devraldığımızda SGK ile sözleşme yapmış Aralık ayının sonuna kadar sözleşme yapmıştı. Biz onu Aralık ayına kadar kullandırmak zorunda kaldık.  Bu sözleşmeyi kullanabilirsin diye protokol yaptık. Vatandaşın orada büfeyi işletmesi oranın ihale edilmesine engel değil. Kiracı da oranın ihale edilmesi takdirde çıkacağını söyledi” dedi.

 

TEKLİF KANUNA AYKIRI

Ardından Gündoğdu, Sinan Kaya’ın 12 bin 500 TL’lik teklifinin evrakta yazıyla yazılmadığından dolayı kabul edilmediğini ifade ederek, “Teklif edilen fiyatın rakam ve yazı ile açık yazılması zorunludur. Rakamla yazmış ama yazıyla yazmamış. Rakam ve yazıyla yazmış olsaydı bu teklif geçerli olacaktı. Ama bu teklif kanuna aykırı bir teklif” ifadelerini kullandı. Sinan Kaya ise, “Başta neden uyarılmadım” diyerek tepki gösterdi. Kaya, teklifin neden kabul edilmediğini de sorarak, “Ben ihalenin detayları hakkında soru sordum ben belediyenin menfaatini istedim.  Evraklarım eksik olsaydı zaten kabul edilmezdim. Belediyeye 800 bin lira kazandıracaktım. Siz belediyenin kasasına para girmesini istemiyorsunuz, ben belediyenin kasasına para girmesini istedim. Fakat siz bunu istemediniz” tepki gösterdi.

BENZER HABERLER