KOCAELİ
Abone olun

Büyükşehir’de Kent Konut tartışması

Büyükşehir belediye meclisinin ikinci oturumunda Körfez ilçesindeki arsanın alımı tartışma yarattı. Konunun aciliyeti olmadığını belirten CHP’li Taşdemir, söz konusu alımın Körfez Belediyesi’ne kaynak aktarımı olduğunu belirtti

Büyükşehir Belediyesi’nin Şubat ayı meclisi ikinci oturumu Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın başkanlık yaptığı kongrede Körfez ilçesinde büyükşehir belediyesi tarafından bedeli karşılığında devralınan arsa tartışma konusu oldu. Kent Konut’un söz konusu bölgeye konut yapacağını belirten Büyükakın, Kent Konut’u eleştiren muhalefete sert çıkarak “Kent Konut’ta hırsızlık mı yapıldı. Hayır. Eğer öyle olduğunu düşünüyorsanız suç duyurusunda bulunun” dedi.

 

VEFAT EDENLER İÇİN SAYGI DURUŞU

 

Gündeme geçmeden önce konuşan Başkan Büyükakın vefatlarının 50. yılında Leyla Atakan, İsmail Kolaylı, Abdurrahman Yüksel ve Feridun Özbay’ı rahmetle anıyorum. Kartepe belediyemizin meclis üyesi Kocaeli’nin evladını Tugay Adak’ı kaybettik. Kendisini rahmetle anıyorum. Gar’da PKK tarafından haince hunharca 13 vatan evladı şehit edildi. Onları rahmetler anıyorum. Yüce meclisimizi 1 dakikalık saygı duruşuna davet ediyorum. Şehitlerimiz ve ismini andığımız diğer isimler için de bir Fatiha gönderelim” diyerek bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

 

İNTİHARLAR ARAŞTIRILSIN

 

Kocaeli’deki intihar vakalarıyla ilgili bir çalışma yapılmasını talep eden CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir, “Siyaset üstü bir konu. Ölen insanlar üzerinden siyaset yapmak kim olursa olsun yablış bir davranış. Bilimsel anlamda üniversitelerle çalışarak neler yapılabilir. Bunlar içe yönelik sosyal patlamalar. Basında yer alıyorsa bu ciddi anlamda rahatsız ediyorsa basın da üzerine düşeni yapacaktır” ifadelerini kullandı.

 

SOSYAL DOKU ÇALIŞMASI YAPILACAK

 

İntiharlar konusunda Taşdemir’e cevap veren Başkan Büyükakın, “Böyle bir çalışmayı zaten başlattık ama yine de ilginize teşekkür ediyorum. Çalışmanın ilerleme süreciyle ilgili sizi bilgilendirip katkılarınızı da alacağız. Üniversitedeki uzmanlarla Hasan Bey’i görevlendirdik. Psikoloji kliniğinde çalışan sosyal doku çalışması yapacak. Teknik bir çalışma bunu rapora bağlayacaklar. İşin daha tehlikeli olanı bu vakaların bulaşıcı olması. Ailelerden biriyle görüştüm. ‘Başkanım bunları basınla konuşsanız da haber yapmasalar’ dedi. Bunun da yönetilmesi lazım. Ailelerin öncesi ve sonrasında psikolojik olarak desteklenmesi lazım” dedi. 

 

İYİ PARTİ’DEN KOMİSYON ÖNERİSİ

 

İYİ Parti Grup Başkan Vekili Fevzi Canbaz ve Meclis Üyesi Nurcan Acaroğlu Göktaş intiharlar konusunda meclis komisyonu oluşturulması için öner ge sundu. Göktaş, konuyla ilgili konuşarak “10 Eylül’den beri 27 kişi intihar etti. Bunların 16’sı 35 yaş altıydı. Çoğu ekonomik sıkıntılardan kaynaklanıyor. Bir yanda bu çalışmalar devam etsin bir yandan da gençlerin karamsarlığa düşmemesi için şapkamızı önümüzde koyup düşünmemiz lazım. Meclis komisyonu gerekli akıl akıldan üstündür. Gerekirse bütçe planlamasını değiştirelim. Belki de buna daha fazla kaynak ayırmak gerekir” diye konuştu.

 

UZMANLARI DİNLEYELİM

 

Başkan Büyükakın ise “Sosyal yardım bütçesi ayrılması konusunda gerekli olanı geçtiğimiz toplantılarda söylemiştim. Gerekirse bir kavşak yapmayız. O kelimeyi kullanmıyorum farkındaysanız. Bakın gerçekten bulaşıcı bir vaka. Daha evvelki periyotta basın mensubu arkadaşlarıma bilimsel makaleleri attım. İnsanların aklına bu konuyu düşürmeyin dedim. Asıl mesele işle ilgili değil. Bu esasen uzmanlık konusu. Önce uzmanlardan bilgi alalım. Anlamadığımız konulara girmeyelim” şeklinde konuştu.

 

ACİLİYETİ VAR MIYDI?

 

Mülkiyeti Körfez Belediyesi’ne ait Körfez Yarımca Mahallesi 2608 Ada, 1 parsel sayılı 17 bin metrekarelik taşınmasın bedelinin Büyükşehir Belediyesi tarafından devir alınması ile ilgili iktidar ve muhalefet arasında uzun süreli tartışma yaşandı. Kent Konut’un Körfez ilçesine neden konut yaptığını soran CHP Grup Başkan Vekili Taşdemir, “Siz Kamulaştırmalar ilgili önerge getirdiğimiz zaman öncelik olmadığını büyükşehirin bu tip yerlere para harcamayacağını söylüyorsunuz. Geçen bir madde vardı. Kamulaştırmaya gerek yok dediniz. Eğitim alanlarının büyütülmesinde ne gibi bir sakınca var. Ben de diyorum ki Körfez’deki durumun aciliyeti neydi. KİPTAŞ konut yaparken aciliyeti var mıydı?” dedi.

 

KONUT YAPILACAK DİYE ALIYORUZ

 

Ardından söz alan Büyükakın, “Kent Konut’a sermaye aktarımı yoluyla verip kent konutun konut projesi olarak kullanmayı düşünüyoruz. Konut üretilebilir bir yer diye düşünüyoruz. O yüzden alıyoruz. Size gelince İstanbul’da şehir hastanesine asfalt dökmeye yol bulamıyorsunuz. Ben bu yolları yapamam diyorsunuz iş şov olunca yapıyorsunuz. Bina yapılan yeri zaten ben almışım sen yanındakini de al diyorsun. Yanındakine gerek yok diyorum. Onların yüzde 90’ının mülkiyeti Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin üzerine yapılıyor” diye konuştu. O sırada konuşan Meclis Üyesi Ünal Özmural’a cevap veren Büyükakın, “Engin Bey’i yetersiz mi buldunuz da siz söz aldınız. Ben herkese söz veriyorum. Olması gereken bu siz de örnek alın. Ben bağırıp çağırıp mikrofon kapatmıyorum.” dedi.

 

HÜLLE YAPMAMA GEREK YOK

 

Kent Konut tartışması sürerken sözlerini sürdüren Taşdemir, “Kent Konut’ta neler olduğunu biliyoruz. Hani belediye başkanlarının nelerle uğraştığını biliyoruz. Kent konut yapması gerekeni yapmadı ki. Kent konutun asli görevi olan sosyal konut üretmesi gerekiyordu. Körfez Belediyesi’ne bütçe aktarmak için mi yapıyorsunuz?” diye sordu. Büyükakın ise Kent Konut’un konut yapmasında sakınca mı görüyorsunuz. Bu sizin hezeyanınız. Kent Konut 10 Bin adet konut yaptı. Benim böyle bir hülle yapmama gerek yok. Direk kaynak aktarabilirdim” diye konuştu.

 

BİZ ATAMAYLA MI GELDİK

 

Kent Konut tartışması başka yerlere sürüklenirken iyice gerilen mecliste tekrar konuşan Taşdemir, “Başkanım sürekli bize laf atıyorsunuz. 400-500 Bin oy almış bir partiyi temsil ediyoruz” Arkadaşının söz hakkını siz seçildiniz biz atamayla mı geldik. Vatandaş bize oy vermedi mi?” dedi. Bu sırada konuşan CHP’li Hakan Tanta,” Kar yağıyor burada kalacağız” dedi. Başkan Büyükakın ise “Siz ara yollara bir bakın önce. Büyükşehir çalışıyor bütün yolları açıyoruz. Merak etmeyin burada kalmayız” dedi. 

 

HDP GİBİSİNİZ

 

Tekrar söz alarak Kent Konut ile ilgili çıkan haberleri ve iddiaları hatırlatan Taşdemir, “Bazı şeyler ne kadar yasal olursa olsun vicdanları yaralıyor” dedi. Bunun üzerine konuşan Büyükakın, “Vay bizi görevden aldınız diyorlar terör örgütü cenazesine araç yoluyor. Hendek kazanlar eskavatör gönderiyor. Sizin yaptığınızı HDP’de yapıyor. Burasının gündemini konuşursak huzur olur ama malzeme bulalım diyorsanız siz bilirsiniz. Verecek cevabımız var. Maksat şov yapmak ev yapmak değil. Müteahhitlerinizle bir konuşun daha uygun fiyatlara yapılabilirdi. 80 metrekarelik evi 274 liraya yapacak bir sürü müteahhit var bu kentte. Tuana-3 evleri başlıyor. Sizin para ve hapis cezası alan isimleriniz var. Kent Konut’ta hırsızlık mı yapılmış. Hayır öyle bir durum yok. Hepsi kayıtlarda duruyor suç duyurusunda bulunun” dedi.

 

 İNSANLAR KONUT BEKLİYOR

 

Kent Konut’un yapacağı konutlarla ilgili söz alan Körfez Belediye başkanı Şener Söğüt, “ Körfez’de konuştuğumuz bölge TOKİ’nin Bin 500 adet sosyal konut ve millet bahçesinin yapılacağı yer. Kuraya 6 Bin başvuru oldu. İnsanlar sürekli bizi arıyor yeni konutlar yapılacak mı diye. Kaynak olursa zaten aktarılır. Gelişmekte olan bir bölge. İlimtepe yolunu da başlattınız. Körfez’in zaten başka genişleyeceği yer yok. Aşağıdaki mahallelerin büyüme şansı yok. O taraf doğru genişlememiz gerekiyor” dedi. Başkan Büyükakın ise “Nasreddin Hoca’nın hikayesi gibi. Eşeğe binsek niye eşeğe bindiniz, binmesek niye binmiyorsunuz diyorsunuz” dedi.

MASKEMİ ÇIKARAYIM DA GÖRÜN

Başkan Büyükakın’a açıklamaları üzerine “Başkanım herhalde yine gerginsiniz” diyen Taşdemir’e cevap veren Büyükakın, “Maskemi çıkartıyorum yüzümü görün isterseniz gerçekten rahatım. Ben size cevap vermeyince siz alıştınız cevap verince rahatsız oluyorunuz. Kent Konut’ta sanki hırsızlık yapıldı. Hırsızlık yok. varsa suç duyurusunda bulunun. Siz aldığınız cezaların hesabını verin” dedi.

 

KÖTÜ BİR ŞEY Mİ YAPTIK

 

CHP’li Meclis Üyesi Ünal Özmural da konutlarla ilgili söz alarak “Kirada olanların oranı yüzde 50’ye çıkmış. Kimlere ev yapıyoruz konuşmak lazım. TOKİ yıllardan beri ev yapıyor. Ben geçmiş yıllarda gayet ekonomik şartlarda ev almıştım. TOKİ bu anlayıştan çıktı. İstanbul’da da diğer yerlerde de bunu yaptılar. Şu anda bir oda evi olmayan yüzde 50 oranında insan var. Kötü bir şey mi yaptık. Neden kötülüyorsunuz. Başkanım herhalde muhalefet tarafı bugün sizde” diyerek meclis toplantılarının canlı yayınlaması talebini yineledi. Toplantıların canlı yayını hakkında konuşan Büyükakın, “Sanki siz icat ettiniz. Bütün ihalelerimiz naklen yayınlanıyor. Canlı vereyim de siz de şov yapın değil mi? Burası şov yeri değil. Meclis gündemini konuşacağız” dedi.

 

İŞSİZ KALANLARA YARDIM EDELİM

 

Kapanan iş yerlerinin çalışanlarıyla ilgili önerge sunan İYİ Partili Nurcan Acaroğlu Göktaş, “Pandemi nedeniyle iş yerleri kapanan (kıraathane, sinema çay kır bahçesi, internet salonu çalışanları…) bu kişilerin tek geliri bunlarsa hiçbir şekilde gelirleri yok. Kira yardımı yapılabilir bunlara” dedi. Büyükakın ise konuyla ilgili konuşarak “6 Bin civarında esnafımıza sosyal yardım yapıldı zaten. Bu tür sosyal yardım başvuruları olduğunda yardım ediyoruz. Sadece geçtiğimiz yıl doğalgaz, yakacak yardımı 12 Trilyon ödedik. Suyla ilgili de destek yaptık. Bahsettiğiniz grupta çalışanlara gıda yardımı yapacağımızı söyledik. Ama nakit yardımı problemli. Nakit verdiğimizde yarın sizden istenir. Kira yardımı yapılabiliyor zaten” dedi. Öte yandan bir sonraki meclis toplantısının 11 Mart Perşembe günü saat 15:00’da yapılacak.

BENZER HABERLER