Abone olun

Büyükşehirden tanıdığa giden milyonluk ihale için açıklama gelmedi

AKP’nin 17 yıldır yönettiği Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, millet kıraathanesi için 157 bin TL’lik mobilya satın aldı. İhalesi pazarlık yöntemi ile gerçekleştirilen alışveriş için yıllarca AKP Kocaeli İl Yönetimi’nde yer alan Mehmet Uzunoğlu’nun kardeşi Recep Uzunoğlu’nun şirketi tercih edildi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Karamürsel’de yapımına devam edilen Ereğli Millet Kıraathanesi’nin mobilya alımı için 14 Ekim 2020’de ihale açtı. Birgün’den Mustafa M. Bildircin’in haberine göre; Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nca gerçekleştirilen ihalede, “kamu ihalelerinde istenmeyeni eleme aracı” olarak kullanıldığı gerekçesiyle eleştirilen pazarlık yöntemine başvuruldu. İhaleye üç şirket teklif verirken en yüksek teklifin 260 bin TL olduğu bildirildi.

İdare, ihaleye teklif veren firmaları değerlendirerek yükleniciyi karara bağladı. İhaleye en düşük teklifi CDF Ofis ve Büro Mobilyaları isimli şirketin verdiği belirtilerek şirket ile 5 Kasım 2020’de sözleşme imzalandı. Sözleşme imzalanan şirketin Merkezi Sicil Kayıt Sistemi’ne şirket yetkilisi olarak Recep Uzunoğlu’nun ismi yazıldı.

Belediyelerin ve bağlı idarelerinin 2019 yılındaki toplam 10 milyar 870 bin TL’lik borcunun 5 milyar 798 bin TL’sini tek başına yapan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin en borçlu belediyesi olarak anılıyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden bu konuda hala bir açıklama gelmedi.

BENZER HABERLER