KOCAELİ
Abone olun

Hakan Çakar; "İzmit' in ruhunu yok ettiler"

İzmit’in sembollerinden biri olan ve 1993 yılında çıkan yangın sonrası tek bir duvarının ayakta kaldığı Tekel Binası'nın Kocaeli Büyükşehir tarafından yıkılmasına tepki gösteren CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar," İzmit' in ruhunu yok ettiler" dedi

 

1999 depreminde dimdik ayakta kalan bu tarihi duvarı nasıl  oldu ise apar topar  Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından riskli yapı ilan edildi. Bu rapora istinaden  yıllardır bu kenti yöneten AKP'li  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yine kimseye bilgi vermeden  apar topar bu duvarı yıktı. Şunu belirtmem gerekir ki İzmit Belediyesi'nin önündeki bu yıkım siyasidir.

SİYASİ YIKIMDIR

 Sözüm ona alanın düzenlenmesi amacıyla yapılan bu yıkımın  birinci nedeni  biz Tarih falan tanımayız. ikinci nedeni ise STK Basın açıklamalarının ve eylemlerin yapıldığı İnsan Hakları Parkını yok edilme düşüncesidir. Siyasi  yıkımdır. Buna neden olanlar unutmasınlar ki   bunun siyasi  faturasını da ödeyeceklerdir..

İFTİRA

İzmiti'mizin merkezi ile Tarihi Tekel binasının duvarı sırt sırta vermiş alan da kalem oynatımayacak yerde Kocaeli Büyükşehir kepçe oynatıyor.  AKP İlçe başkanı Ali Güney de  çıkmış  Efsane Belediye başkanımız Sefa Sirmen'e iftira atıp kendince prim yapmaya çalışıyor .Eyy Ali GÜNEY senin Sefa Sirmen'e laf söyleyecek ne yaşın müsait ne de bilgin, abilerin Sefa Sirmen' i överken sen neyin primini yapmaya çalışıyorsun .

İZMİT’İN RUHUNU YOK ETTİLER

Tarihi bina kalıntılarını kepçe ile yıkmak ‘ Izmit'in ruhunu yok etmek değilse nedir? İzmit Belediyesi ile  inatlaşmanın hangi zihniyete faydası var? Medeniyet yol değil Tarihtir” Tarihi bir eser şuursuzca yıkılıyor. Bir çalışma yapılacak diye etrafındaki tarihi mirasları yıkmak zorunda değilsiniz. ‘Tarihi eseri koruyacak bir planlama yapmak’ çok zor olmasa gerek ama her şeyden önce hassasiyet gerek!” 

BENZER HABERLER