Abone olun

“Hükümet pandemiyi fırsata dönüştürdü”

Kocaeli Emek ve Demokrasi Platformu Bileşenleri, İzmit Sabri Yalım Parkı’nda BALDUR ve Migros işçileri için dayanışma açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamada, hükümet ve patronların pandemiyi fırsata dönüştürdüğü vurgusu yapıldı

DİSK, KESK ve TMMOB Kocaeli örgütlerinden oluşan Kocaeli Emek ve Demokrasi Platformu Bileşenleri, İzmit Sabri Yalım Parkı’nda BALDUR ve Migros işçileri için dayanışma açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya Tüm-Bel Sen Kocaeli Şube Başkanı Erdal Karakuş, CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, Emek Partisi Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan, TMMOB İKK Sekreteri Murat Kürekçi katıldı. Açıklamayı Kocaeli Emek ve Demokrasi Bileşenleri dönem sözcüsü, BES Şube Başkanı Yeliz Yılmaz Karstarlı okudu.

 

“İŞTEN ÇIKARILMALARIN ÖNÜ AÇILDI”

Karstarlı’nın okuduğu metinde şu ifadelere değinildi, “Pandemi süresince 'hastalık mı, açlık mı' ikilemi arasında çalışmak zorunda bırakılan işçilerin her türlü talebini görmezden gelen iktidar, sıra patronlara gelince adeta kesenin ağzını açmıştır. Hükümet tarafından açıklanan tüm paketlerden patronlara teşvik ve destekler çıkarken işçilerin payına ise kazanılmış haklarının gasbı, güvencesizlik ve esnek çalışma düşmüştür. Kısa çalışma ödeneği adı altında işsizlik sigortası fonu patronların yağmasına açılırken, “işten atmalar yasaklanıyor” propagandası eşliğinde gündeme getirilen torba yasayla ücretsiz izin ve tazminatsız işten çıkarmaların önü açılmıştır. Hükümet ve patronlar pandemiyi fırsata dönüştürüp işçi haklarını budarken işçilerin çalışma ve yaşam koşulları her geçen gün daha da ağırlaşmıştır.

 

“AKTİF SİGORTALI SAYISI 604 BİN 182 KİŞİDİR”

Sanayi kenti olan ilimiz Kocaeli’de pandemi ile geçen 1 yıla baktığımızda, Sosyal Güvenlik Kurumu aylık bülteni sigortalı istatistikleri Ekim 2020'ye göre, ilimizde aktif sigortalı sayısı 604 bin 182 kişidir. İşkur İstatistik Genel Müdürlüğü verilerine göre pandemi süresi boyunca, ilimizde faaliyet gösteren toplam 17 bin 237 işyerinde çalışan 150 bin 138 işçi kısa çalışma ödeneğinden yararlanmıştır. 17 Nisan 2020'den 31 Aralık 2020 tarihine kadar ücretsiz izne gönderilerek nakdi ücret desteği alan işçi sayısı ise 59 bin 843 kişidir. Peki, bu rakamlar ne anlama gelmektedir? Kocaeli'de her 4 çalışandan 1’i pandemi boyunca normalde aldıkları ücretin en fazla %75’ini alabildiler ve gelirlerinin dörtte birini kaybettiler. Her 3 çalışandan 1’i pandemi sürecinde gelir kaybına uğradı, daha fazla yoksullaştı. Her 10 çalışandan 1’i ücretsiz izne çıkarılarak aileleriyle birlikte ayda 1168 Lirayla yaşamaya mahkum edildiler.

 

“25 ARALIK’TAN BERİ GREVDELER”

Ücretsiz izne çıkarılan Migros Depo işçileri 16 saate varan ağır çalışma koşullarının düzeltilmesi, işyerinde salgına karşı önlemlerin alınması, işçilere dönük baskı ve tacizlere son verilmesi, ücretsiz izne çıkarılan işçilerin işbaşı yaptırılması için 5 Ocak’tan bu yana direniyorlar. Yine, Çayırova Şekerpınar Organize Sanayi Bölgesinde bulunan İspanya sermayeli Baldur Süspansiyon fabrikasında Birleşik Metal-İş sendikasına üye olduğu için işten atılan 3 işçinin sendikalı olarak işe geri dönmek için fabrika önünde direnişleri devam ederken, patronun toplu sözleşme masasına oturmaması sonucunda Birleşik Metal-İş grev ilanını fabrikaya astı ve yapılan oylama sonucu grev kararı alındı. Patronun grev kırıcılığına ve gözaltılara rağmen Baldur işçileri 25 Aralıktan beri grevdeler ve direnişlerini kararlılıkla sürdürüyorlar.

 

“MÜCADELE EDELİM”

Çağrımız bu kentteki işçi sendikalarına, işçilere ve emekçileredir. Sendikalar bir an evvel ücretsiz izin uygulaması ve işten atmaların son bulması için harekete geçmelidir. Bu saldırı tüm işçi sınıfınadır ve bu saldırıya birlikte karşı konulmalıdır. Gelin; ücretsiz izin ve işten atmaların son bulması, tam zamanlı iş, tam ücret, işsizlik sigortası fonunun sadece işçiler ve işsizler için kullanılması için birlikte mücadele edelim. Ekmeği ve hakları için direnen Migros Depo ve Baldur işçileri direniş ve dayanışmayla kazanacaklar. Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz. Yaşasın Sınıf  Dayanışması.” Açıklamanın ardından BALDUR ve MİGROS işçileri süreçte yaşadığı sıkıntıları kamuoyuyla paylaştı.

BENZER HABERLER