Abone olun

Hürriyet, “Leyla Hanım’ı uluslararası alanda duyuracağız”

İzmit Belediyesi eski Başkanı Leyla Atakan’ın hayatının anlatılacağı Leyla Hanım filminin lansmanı filmin oyuncularının katılımı ile gerçekleşti. Lansmanda konuşan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Filmin adını uluslararası alanda duyuracağız” dedi

Türkiye’nin seçilmiş ilk kadın belediye başkanı olan ve 11 Şubat 1971’de görevi başında geçirdiği trafik kazasında üç meclis üyesi ile birlikte hayatını kaybeden İzmit Belediyesi eski Başkanı Leyla Atakan’ın yaşamını konu alacak “Leyla Hanım” filmi, Ramada Otel’de yapılan lansman ile birlikte kamuoyuna tanıtıldı.

Atakan’ın vefatının 50’ncı yıl dönümünde yapılan lansmana İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in yanı sıra filmin Yönetmen ve Senaristi Mustafa Yılmaz, oyuncular Naz Elmas, Gamze Dar, Ece Müderrisoğlu, Murat Aydın, Mehmet Çepiç ve filmin teknik kadrosu katıldı. İzmit Belediye Başkanı

Lansmanda ilk olarak sözü alan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Bizde uzun zaman önce başladığımız Leyla Hanım ve arkadaşlarının çalışmalarını, kente bıraktığı izleri nasıl gelecek nesillere aktarırız düşüncesi ile belgesel film çalışmasına başladık. Film projesi son aşamaya geldi. Atatürk’ün kadınlara seçme ve seçilme hakkı vermesinin yerel yönetimlerde semboli haline gelen Leyla Atakan, bugün bizlere hala ışık tutuyor. Leyla Atakan’ın ardından İzmit’e seçilen ikinci kadın başkan olmanın gururunu yaşıyorum.

ULUSLARARASI ALANDA

Bugüne kadar yapılmamasının eksikliğini duyduğumuz filmin çalışmalarını tamamladık. Kentimize kattıkları değerler için Leyla Atakan ve meclis üyelerine şükranlarımı sunuyorum. Güzel oyuncu Naz Elmas bu projede olduğu için mutluyum. Bu filmin ardından da Leyla Atakan Kadın Filmleri Festivali’nin başlangıcını yapacağız. Leyla Hanım Film ve Festivali’nin uluslararası alanda adını duyurması adına elimizden geleni yapacağız.

İÇERİK BELGESEL BİÇİM FİLM

Hürriyet’ten sonra açıklamalarda bulunan Leyla Hanım filminin Yönetmen ve Senaristi Mustafa Yılmaz ise, “Yaklaşık 2 buçuk yıl önce Leyla Atakan ismiyle tanıştım. Daha sonra Leyla Hanım’ı araştırmaya başladım. Fatma Hanım daha İzmit Belediye Başkanı olmadan Leyla Hanım Filmini konuşmaya başladık. Şimdi de hayata geçirmek kısmet oluyor. İçerik olarak belgesel biçim olarak ise uluslararası alanda yarışacak bir film senaryosu yazdım. Geçmişten bugüne neler değişti? Filmde bu sorunun cevabı olacak.

18 OYUNCU İLE GÖRÜŞTÜM

Dönem tanıkları ve röportajlardan belgesel film yapacağız. Aynı film içerisinde iki film yapmış olacağız. Leyla Hanım karakteri için bugüne kadar 18 oyuncu ile görüştüm. İçlerinden sadece Naz Hanım senaryoyu benimsemişti. Bir film oyuncusunun Leyla Atakan karakterini benimsemesi bir yönetmen için bulunmaz bir nimettir. Film adına hazırlıklarımızı tamamladık. Bundan sonra kameranın karşısına geçmek kaldı” dedi

FİZİKTEN ÖNCE RUHSAL BENZERLİK

Son olarak söz olan Leyla Hanım filminin başrol oyuncusu Naz Elmas, “Leyla Hanım’ı oynamak büyük bir onur. Leyla Atakan’ın 30’lu yaşlarında kadın erkek eşitliğine karşı mücadeler vermesi beni çok etkiledi. Film projesinden öncede Leyla Hanım’ı tanıyordum. Fiziki benzerlikten önce ruhsal ve fikirsel anlamda benzemek daha önemli” şeklinde konuştu.

İZMİT’İN KURULUŞ YIL DÖNÜMÜNDE

Yapım Koorrdinatörlüğünü Alican Taze, Genel Koordinatörlüğünü ise İpek Tuğçe Kozan’ın yapacağı Leyla Hanım filminde Görüntü Yönetmenliğini ise Yunus Emre Karadut üstlenmekte. İzmit Belediyesi’nin yapımı olarak hayata geçirilen  ve İzmit’in kuruluş yıl dönümü olan 28 Haziran 2021’de gösterime girmesi planlanan Leyla Hanım filminin yapımcılığını ise Zeta Yapım-Serkan Kuşari üstleniyor.

KADIN FİLMLERİ FESTİVALİ

İzmit Belediyesi’nin Leyla Hanım filmi kentin kültür-sanat hayatına katkı vereceği gibi Leyla Atakan Kadın Filmleri Festivali’nin de habercisi olacak. Kadınların deneyimlerini, düşlerini, gündemlerini, ürettiklerini, sinemayla ve sinemada buluşturmayı hedefleyen Leyla Atakan Kadın Filmleri Festivali’nin İzmit’teki kadınların sosyal yaşama katılımına katkı sağlaması bekleniyor.

 

 

 

 

leyla atakan, fatma kaplan hürriyet, naz elmas, izmit belediyesi

BENZER HABERLER