KOCAELİ
Abone olun

Hürriyet'ten kadın girişimcilere müjde

Yerel ekonomiyi canlandıracak olan İzmit Çarşısı’nı hayata geçiren Başkan Hürriyet, canlı yayında bir araya geldiği Good4Trust Kurucusu Dr. Uygar Özesmi’yle İzmit Çarşısı’nın avantajlarını konuştu ve kadın girişimcilere müjde verdi
İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet ve Good4Trust kurucusu Uygar Özesmi, geçtiğimiz günlerde açılışı yapılan ve online hizmet veren İzmit Çarşısı ile ilgili sosyal medya üzerinden gerçekleştirilen canlı yayında bir araya geldi. Yüzlerce İzmitlinin katıldığı yayında Hürriyet ve Özesmi İzmit Çarşısı’nı anlattı. Şimdiye kadar 48 üreticinin katıldığı ve 239 başvurunun değerlendirildiği İzmit Çarşısı’nda sadece ürünler değil hizmetler de yer alırken, esnaf ve üretici haftalık ödemenin, IYZCO ile güvenli alışverişin, satış olmadığı takdirde ödenmeyen katkı payının, vatandaş ise satın aldığı ve aynı gün teslim aldığı ürün ve hizmetlerin keyfini sürecek.
 
HER TÜRLÜ ÜRÜN VE HİZMET YER ALABİLECEK
 
Canlı yayında İzmit Çarşısı ile ilgili açıklamalar yapan İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet; ‘‘Hobi kursu olarak kalan İzmek kurslarını e-ticarete geçirerek hem kadınlarımızın ürettiğini pazarlamasını sağlıyoruz hem de yerel ekonomiyi canlandırıyoruz. Ancak bizler sadece el ürünlerini satışa çıkarmıyor aynı zamanda tüm İzmit esnafının, kadın girişimcinin ürettiği ürünleri satmasına olanak sağlıyoruz. İzmit Çarşısı’nda her türlü üründen hizmete kadar, çarşının koşullarını sağlayan birçok farklı girişim yer alabilecek’’ dedi.
 
KADIN GİRİŞİMCİLER MERKEZİ AÇILACAK
 
Kadın girişimciler için bir müjdeyi de paylaşan Başkan Hürriyet, ‘‘Kadın aile müdürlüğümüz ile anlaşarak kiraladığımız büyükçe bir binayı tamamen kadın girişimciler merkezi haline getiriyoruz. Kadınlarımıza girişimciliklerinde destek olmaya, onlara bir platform sunmaya çalışıyoruz. Kadınlara destek verme konusu hem ülkemiz hem de ilimiz için çok değerli. Kadınların iş yapmaları, sosyalleşmeleri ve kreşlerimizin de açılmasının ardından çocuklarını rahatlıkla bırakıp çalışmalarına devam edebilmeleri adına dört koldan seferber oluyoruz. Eğitimde ve işte fırsat eşitliğini sağlamak adına büyük adımlar atıyoruz. Evde üretim yapan kadınlarımız kooperatif üzerinden satışlarını gerçekleştirmenin rahatlığını yaşarken aynı zamanda vergi işlemleriyle de uğraşmadan üretimlerine konforlu bir şekilde devam edebilecek.’’ dedi.
 
İYZİCO DESTEĞİ İLE GÜVENLİ ALIŞVERİŞ
 
“İyzico’nun bize vermiş olduğu dijital destek çok önemli” diyen Hürriyet, “İyzico ile hem güvenli alışveriş anlamında hem de ekonomik kesintilerin olmaması sayesinde esnafa büyük kolaylık sağlanıyor. İzmit Çarşısı’nda büyük kesintilere yer yok. Diğer e-ticaret sitelerinde böyle değil ancak bizler esnafımızın ürünlerini kendi değerinde satmasına olanak sağlamanın haklı gururu içerisindeyiz. Aynı zamanda İyzico’nun diğer çalışmalarına da entegreyiz. Sosyal yardımlaşma kampanyalarında her zaman beraberiz.’’ dedi.
 
 
HAFTALIK ÖDEME İLE ESNAFA KOLAYLIK!
 
Ödeme sisteminin de büyük kolaylık sağlayacağını aktaran Başkan Hürriyet, “Bir diğer önemli aksiyon ise diğer e-ticaret sitelerinde ayda bir üreticinin hesabına para aktarımı sağlanırken bizler İzmit Çarşısı esnafına haftalık olarak ödemelerini gerçekleştireceğiz. Esnafımızı ürünlerine fiyat biçmede de özgür bıraktık. Doğru pazarlama sistemiyle izmitcarsisi.org üzerinden rahatlıkla ürününü gerçek değerinde satışa çıkarabilecek. Vatandaşlarımızın içi rahat etsin, benzer fiyatlar olacaktır.’’ dedi.
 
KARGO İLE AYNI GÜN TESLİM KOLAYLIĞI
 
Kargo teslimatı konusunda çalışmaların sürdüğünü belirten Başkan Hürriyet, ‘‘Özellikle aynı gün teslim etme konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Esnafımız ve üreticimiz için böyle bir kolaylığı sağlayabilirsek, alışveriş yapmak isteyen insanlar için de aynı günde hizmeti alabilmek çok cazip olacaktır. Satıcımıza üreticimize ciddi bir güç vermiş olacağız. Umarım anlaşırız ve hem üretici hem türetici için ciddi bir fırsat sağlarız.’’ dedi.
 
BÜYÜK BİR EKONOMİK AKIŞ SAĞLAYACAĞIZ
 
“Burada dükkân açmak ücretsiz, çok küçük katkı payları ile çok daha büyük bir ekonomi yapılabiliyor” diyen Başkan Hürriyet, “Kamu hizmeti gördüğümüz için üretici ve türeticiye destek olmuş olduk. 18 bin alıcı ağını da güçlendirerek, yalnızca Türkiye modeli olarak değil zamanla yurt dışı ile de bağlantılı hale gelmek için çalışıyoruz. Büyük bir ekonomi akışı sağlayacağız. Çevreye duyarlı oluşumuz, gelecek kuşağa bırakmak istediğimiz kıymetli bir destek. Bu iyiliği artırıp yaymak istiyoruz. İklim değişikliklerini konuştuğumuz günümüzde hem ulusal hem de uluslararası çevresel yarara hizmet sağlayabilmek adına adımlarımızı atıyoruz. Umarım bir farkındalık yaratırız. 
 
 
E-TİCARET KONFORUNU İZMİTLİLER YAŞAYACAK
 
E-ticaret büyük bir ekonomik pazar oluşturdu. Pandemi sebebiyle insanlar fiziksel temastan korkar oldu. E-ticaret bu ağı kapatmakta büyük imkân sağladı. Fiziki dükkândan daha konforlu, hayat standartlarını da artıran bir platform aynı zamanda. Tüm İzmitliler bu konforu güvenli alışverişle beraber yaşayacak. Zamanla büyüyerek yerel ekonomiye can katmayı diliyoruz.’’ diyerek sözlerini tamamladı.
 
 
HEM ÜRÜN HEM HİZMET SUNULUYOR
 
Yayında İzmit Çarşısı ile ilgili rakamları paylaşan Good4Trust kurucusu Uygar Özesmi; ‘‘ Bugüne kadar İzmit’ten 239  başvuru yapıldı. İzmit Çarşısı’na sadece İzmit’ten değil diğer ilçelerden talep geliyor. Kocaeli’nin diğer ilçelerinden de 76 başvuru geldi. Şu ana kadar toplam 315 başvuru oldu. Şu anda İzmit Çarşısı’nda dükkan açmış 48 üreticimiz var. Bunlardan 37’si kadın, 11’i erkek işletmeci. Ayrıca sırada henüz sözleşmesini imzalamamış veya yeni imzalamış dükkan açmaya hazır 7 üretici var. Good4Trust olarak bu çalışmalara alt yapı sağlamaktan mutluluk duyuyoruz.” ifadelerini kullandı. 
 
SATIŞ YOKSA, KATKI PAYI DA YOK
 
Türetim ekonomisinde yalnızca üreticiler yok aynı zamanda hizmet de sunuyoruz. Mesela İzmit Çarşısı’na gelip hizmet kategorisine girdiğinizde eğitim hizmeti veren üyelerimizi de göreceksiniz. Yani hem hizmet hem de ürün üreticileri gelebilir. Satış yapılmadan katkı payı alınmıyor. Biz katılımcılardan yüzde 7 gibi küçük bir katılım payı alıyoruz. Üstelik ürünleri üretirken doğa ve insana en az zarar verecek şekilde üretim yapmaya çalışanlara ayrı ödüllerimiz oluyor. Bu şekilde bu pay yüzde 5 ve yüzde 3’e kadar düşebiliyor. Esnafımızı teşvik etmeye çalışıyoruz. Kar amacı gütmeyen bir sosyal şirket olduğumuz için topluma hizmet etmek, üreticiye güç katmak ve bunu da İzmit’le yapmak bizim için çok değerli. Vatandaşlarımızın aklında soru işareti kaldıysa 7/24 izmitcarsisi.org’da yetkili arkadaşlarımızdan her zaman bilgi alınabilir.’’ diyerek sözlerini noktaladı.

BENZER HABERLER