Abone olun

Kocaeli Makina Mühendisleri Odası: “Yanan araç konusunda büyükşehiri uyarmıştık!”

Kocaeli Makine Mühendisleri Odası yaptığı açıklama ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ni bir kez daha otobüsler konusunda uyardı

Hereke’de geçtiğimiz günlerde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ait bir otobüsün yanması sonrası, Kocaeli Makine Mühendisleri Odası bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “

Benzerleri daha önce de yaşanan şehiriçi yolcu otobüsü yangını, bir kez daha, Makina Mühendisleri Odası “UYARMIŞTI” dedirtmiştir.

03 Şubat 2021 tarihinde İzmit-Gebze arasında toplu taşıma yapan 41 BR 321 plakalı 500 hat numaralı Kocaeli Büyükşehir Belediyesine ait doğalgazlı yolcu otobüsü D-100 Karayolu Hereke çıkışında seyir halindeyken alev almış, araç sürücüsü araçta bulunan yolcuları indirerek itfaiyeye haber vermiş, itfaiye ekipleri tarafından araca müdahale edilinceye kadar yolcu otobüsü tamamen yanmıştır. Bahsi geçen araç yangınında bir can kaybı yaşanmamıştır.

Yaşanan bu olay ilk değildir; basında yer alan haberlere göre İlimizde daha önce 08 Eylül 2017 tarihinde 41 BR 290 plakalı ve 13 Temmuz 2017 tarihinde de 41 BR 203 plakalı doğalgazlı otobüsler de aynı şekilde yanmıştır. Başka illerde de benzer kazalar yaşanmıştır.

Toplu taşımada; denizyolu ve demiryolu ulaşım araçlarının daha halkçı, daha güvenilir, daha konforlu ve daha ucuz maliyetli olduğunu defalarca belirtmemize rağmen, ulaşım sorununun sadece karayolu ile çözmeye çalışmanın sorunu daha da içinden çıkılmaz hale getirdiği görülmektedir.

Belirtmek isteriz ki; toplu taşımada doğalgazlı araçların kullanımının tercih edilmiş olması diğer fosil yakıtlı araçlara göre çevreyi daha az kirletiyorken, denetim eksikliğinden kaynaklı facialara neden olmamalıdır. Yaşanacak can ve mal kayıpları sadece kamunun ekonomik zarara uğramasına sebep olmakla kalmayacak vatandaşlarımızın hayati risklerle karşı karşıya gelmesine neden olacaktır. 

BASIN ARACILIĞIYLA DEFALARCA UYARDIK...

2018 yılında yapmış olduğumuz basın açıklamamızda belirttiğimiz üzere, toplu taşımada kullanılan Kocaeli Büyükşehir Belediyesine ait yaklaşık 336 adet doğalgazlı otobüs için de aynı risk olasıdır. Önceki yıllarda bu araçların CNG sızdırmazlık kontrolleri Odamız tarafından gerçekleştirilirken, günümüze yeterli denetime tabi olmaksızın her gün binlerce yolcu taşımaktadır. Konunun hassasiyeti nedeniyle basın aracılığıyla kamuoyu bilgilendirilmiştir.”

 

 

 

Kocaeli Makina Mühendisleri Odası, kocaeli araç yangını, hereke, kocaeli büyükşehir, kocaeli haber

BENZER HABERLER