KOCAELİ
Abone olun

Kocaeli’de eğitim cemaat ve tarikatlara bırakılmamalı

Büyükşehir Belediye Meclisinde İzmit Çayırköy’e Yağmurder tarafından yapılmak istenen kurs ve yurda karşı çıkan CHP’li Tanış, “Cemaat ve tarikatlara bu sorumluluk dağıtılmamalı. Uzun vadede kamusal zarar olacaktır” dedi

Büyükşehir Belediyesi Şubat ayı meclisi Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Zinnur Büyükgöz başkanlığında gerçekleştirildi. 92 gündem maddesiyle toplanan meclis sakin geçti. Ayrıca meclisin ikinci oturumunun 16 Şubat Salı günü saat 15:00’da yapılacağı bildirildi. Meclis toplantısı sonunda konuşan SP’li Grup Başkan Vekili Mustafa Gürsoy, CHP Kartepe Belediye Meclis Üyesi Tugay Adak’ın intihar etmesi sonrası konuşarak “Bir meslektaşımız talihsiz bir şekilde vefat etti. Oturum ücretlerimizi bu kardeşimizin ailesine verelim istiyoruz” dedi. Başkan Büyükgöz ise bu konuyu görüşüp karara bağlayacaklarını ifade etti.

TAŞDEMİR: ‘OTOPARK ÜCRETSİZ OLMALI’

Meclis toplantısında CHP grubu tarafından 3 soru önergesi verildi. CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir ve Orhan Tanış’ın verdiği önergede “Kocaeli Üniversitesi Hastanesine gelen vatandaşların yoğun olarak kullandığı açık otopark alanı, büyükşehir tarafından genişletilmiş ve kapasitesi arttırılmıştır. Bu alan genişletilme çalışmasından sonra ücretli hale getirildi. Vatandaşlar bu alanın tekrar eskisi gibi ücretsiz olmasını talep etmektedir” ifadeleri kullanıldı. Büyükgöz, konunun yazılı olarak cevaplandırılacağını söyledi.

‘KAÇ KİŞİ MEMUR KADROSUNA GEÇTİ’

CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir, “31 Mart 2019 ile 11 Şubat 2021 tarihleri arasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Özel Kalem Müdürlüğü üzerinden kaç kişi memur yapılmıştır?”  diyerek cevap istedi. Büyükşehir Belediye Meclis Başkan Vekili Büyükgöz Taşdemir’e cevap vererek “Her takip eden meclis döneminde atamalar meclisin bilgisine sunuluyor. Bugüne kadar ne tür atama yapıldıysa buraya sunulmuştur. Yazılı olarak da bilgilendirileceksiniz” şeklinde konuştu.

CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir ayrıca “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ait taş ocaklarında 2019 yılından itibaren tüm ilçe belediyelerinin her birine ne kadar malzeme verildiği konusunda tarafımıza yazılı bilgi verilmesi arz ve talep olunur” ifadeleri ile önerge sundu. Büyükgöz, konunun yazılı olarak cevaplandırılacağını söyledi.

İYİ Parti Grup Başkan Vekili Fevzi Canbaz, “Bir takım yerler SSK’ya ve Milli Emlak’a devredildi. Körfez’in kalbi olan belde garajı büyükşehir belediyesi tarafından alınmasını bunun siyaset üstü görülmesini bunu AK Parti’ye oy veren arkadaşlarımızın da talep ettiğini bilmenizi istiyorum. 32 dönümlük belde garajı çok önemlidir. Yarın birilerinin eline geçecek. Buranın alınması yüce meclisten ve büyükşehir belediye başkanından özellikle rica ediyorum” diye konuştu. Başkan Büyükgöz konunun yazılı olarak cevaplandırılacağını söyledi.

Başiskele Fatih Mahallesi’nde 1051 No’lu parsel ve 1116 ada 1 No’lu parselde hazırlanan nazım imar planı değişikliği ile ilgili konuşan CHP Meclis Üyesi Orhan Tanış, Başiskele Fatih Mahallesi’ndeki söz konusu parsel park alanı ve konut alanı yolda kalıyor. Aradaki yollardan dolayı küçük adalar oluşmuş. Aradaki yollar kaldırılıp parkın formu yeniden düzenleniyor. Ancak burada iki nokta sıkıntılı. Konut alanı bölgenin batı tarafındaki yapı yasaklı alanda kalan konut parselinin park alanına çevrilerek karşılandığı söyleniyor. Bu doğru değil. 800 metrekarelik fazlayı bu şekilde değerlendirilmesini doğru bulmadık. Park alanının ilk fonksiyonu daha işlevseldi. Yeşillik alanı da içine alacak şekilde yola cepheli hale getirildi. Bu iki gerekçe ile maddeyi uygun bulmadık” dedi. Büyükgöz ise “Burada kişiye özel bir durum yok nüfusun azaldığı BİR YER. Bu ada içerisinde tekrar emsal inşa alanı kullanımı ve yapılaşma olacaktır” dedi. Madde oy çokluğu ile kabul edildi.

‘PLAN TADİLATINA GÜVEN KALMIYOR’

Darıca Bağlarbaşı ve Yalı Mahallelerinde uygulama İmar Planı ve plan notu değişikliğine yasal askı süresi içerisinde yapılan itirazların değerlendirilmesi ile ilgili söz alan CHP’li Tanış, “Konut alanları etraftaki park alanlarına taşınmıştı. Yeni dönemde bu kararda vazgeçilmiş, konut alanları eski yerlerine döndürülüyor. Bir bölgede plan değişikliğinin sık sık yapılması planlara olan güvenirliliği azaltmaktadır” dedi. Büyükgöz ise “Plan tadilatının sık sık yaşanmaması ve kamu ve donatı lehine bir değişiklik olduğu için olumlu karşılamakta fayda var” diye konuştu.

‘MERALAR KÖYLÜNÜN ELİNDEN ÇIKACAK’

Gebze Balçık Mahallesi’ndeki uygulama imar planı değişikliği teklifi ile ilgili konuşan CHP’li Orhan Tanış, “2015 Nisan meclisimizde bir kara almıştık. Bölgedeki mera alanları belediye hizmet alanları döndürülmüştü. İstesek de geriye dönemeyiz. Temel olan bunların korunması bu alanlar, köylerin ortak malı. Burayı küçük sanayi yaptığımız zaman artık özle mülkiyet olmuş olacak. Mera alanları köylünün elinden çıkmış olacak” diye konuştu.

Tanış’a cevap veren Büyükgöz, “Mera komisyon raporunun olmaması diye bir şey yok. Belediye olarak bizzat milyonlarca TL para ödedim. Mezbaha ve hayvan satış yerleri İstanbul piyasasına hizmet ettiği için o çalışmalar batı yakasında devam ediyor. Önümüzdeki günlerde meclisimizin gündemine gelecektir. O amacı ve fonksiyonu yok etme gibi bir şey yok. Kadıköy’de köy ama köy değil. Balçık’taki arazilerin çoğu sanayi arazisi. Kentsel kullanım karakterine tamamen dönüşmüş. Tarımsal faaliyet yapılıyor olsa ben de sizinle beraber saygı duyacağım ama öyle bir şey artık yok” dedi. Madde oy çokluğu ile kabul edildi.

Tescil harici kamusal bir boşluk var. Biz kamuya herhangi bir yükü olmayan boşluğu neden karşı tarafa katıyoruz. Hastaneye ulaşım sağlayan üst geçidin ayağı yaya sirkülasyonu için sıkıntı oluşturuyor.  Kamuya yük olmayan boşluğun hem de yaya süt geçidi ayaklarının bulunduğu şekilde korunması gerektiğini düşünüyoruz” dedi. Başkan Büyükgöz ise “Donatı azalmıyor. Yeşil alan kazanılması söz konusu. Üst geçidin ayaklarının düşük kota indirilmesi teknik konular. Güncel imalatla değiştirilebilir. Çocuk parkı inşasını orada gerçekleştireceğiz. Akaryakıt istasyonu içinde çocuk parkı olmaz diye bir kaide yok” dedi. Taşdemir ise “Bir şehir plancı olarak bunu söylüyorsanız sizi tebrik ediyorum. Siz kendi çocuğunuzu petrol istasyonunun yanındaki parka bırakır mısınız?” diye sordu. Madde oy çokluğu ile kabul edildi.

TANIŞ: ‘CEMAATLERE EĞİTİM SORUMLULUĞU VERİLMESİN’

İzmit Çayırköy Mahallesi’ndeki parselde hazırlanan nazım imar planı değişikliği ile ilgili söz alan Tanış, “Hayrat Vakfı’na Yağmurder adlı bir dernek var. Bu dernek, konut parselini kurs ve yurt yapmak amacıyla kültürel tesis alanına çevirmek istiyor. Görüşümüz belli. Türkiye bir sosyal devlettir. Yurt ihtiyacı varsa KYK ile yurt ihtiyacı karşılanmalı. Din ihtiyacı da varsa Diyanet İşleri Başkanlığı ve müftülükler aracılığıyla yapılmalıdır. Cemaat ve tarikatlara bu sorumluluk dağıtılmamalı. Uzun vadede kamusal zarar olacaktır” dedi. Büyükgöz ise “Bizim medeniyetimiz vakıf medeniyetidir. Devleti millet tarih boyunca el ele yaşamıştır. Sorunları vakıf kültürüyle çözmüştür. Gebze’de 765 tane vakıf ve dernek var. Hepsinin mekan ihtiyacını karşılayamayız. Ama vatandaş çözümü kendi ürettiği zaman da anlamsız bir gerekçe gösteremeyiz” dedi. Madde oy çokluğu ile kabul edildi.

BENZER HABERLER