Abone olun

Metalde taraflar bir kez daha görüşecek

Türk Metal Sen ve MESS, 130 Bin işçiyi ilgilendiren toplu iş görüşmeleri kapsamında tekrar masaya oturacak. Görüşmelerin olumlu sonuçlanması bekleniyor

Türk Metal Sen, işveren sendikası MESS ile 130 Bin işçiyi ilgilendiren görüşmeler, bir türlü sonuçlanamamıştı. Büyük Kocaeli mitingi sonrası MESS’in çağrısıyla işverenle bir kez daha masaya oturan görüşen Türk Metal Sendikası, istediği zam oranını kabul ettirememişti. MESS, ilk etapta yüzde 12, Türk Metal Sen’in diretmesiyle yüzde 17 zam teklif etmişti. Ancak Türk Metal Sen, yüzde 27,57’lik zam oranından vazgeçmeyerek masadan kalkmıştı. Miting sonrasında Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) işçi tarafıyla bir kez daha görüşmüş teklifini revize etmişti. Buna göre ilk altı ay için yüzde 21, ikinci altı ay için ise yüzde 24,34, yıllıkta da kümülatif olarak yüzde 50,45 ücret zam teklif etti. İkinci kez görüşme talep eden MESS ve Türk Metal Sen, bu akşam İstanbul’da saat 18:00’da bir kez daha görüşecek.

HENÜZ ANLAŞAMADILAR

Türk Metal Sen Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız, görüşmeleri değerlendirerek “Metal Sanayicileri Sendikasıyla 130 Bin dolayında metal işçisi adına yürüttüğümüz toplu sözleşmeler, hatırlanacağı üzere uyuşmazlıkla sonuçlanmıştı. Uyuşmazlığa giden sebeplere baktığımızda da bizim yüzde 27,57’lik talebimize Metal Sanayicileri Sendikası’ndan ilk önce yüzde 12, daha sonra da teklif revize edilerek yüzde 17 dolayınca bir yaklaşımda bulunuldu. Bu teklifi; metal işçisi adına yürüttüğümüz toplu sözleşme çerçevesinde yaşanan hayat şartları itibariyle gerçekleri yansıtmadığını ifade ederek reddetmiştik. Son yapılan görüşmede ise MESS ilk altı ay için yüzde 8,81 enflasyona karşılık teklifini ilk 6 ay için yüzde 21 olarak güncelledi. Bu zam teklifleri heyetimiz tarafından yeterli bulunmamıştı. Heyetimiz teklifleri reddederek masadan kalkmıştı” dedi.

KAVLAK VE YILDIZ AÇIKLADI

MESS’in yaptığı görüşme teklifini sosyal medya hesabından duyuran Türk Metal Sen Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız, “Duyuru: Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) tarafından yeni bir görüşme talebi gelmiştir. Buna göre heyetlerimiz 10 Ocak 2022 pazartesi günü İstanbul’da saat 18:00'da bir araya gelecektir. Tüm üyelerimize duyurulur. Biz kazanacağız” şeklinde konuştu. Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak ise yaptığı açıklamada "Gerekiyorsa günlerce o masadan kalkmayalım, 130 bin metal emekçisini mutlu edelim. Aksi halde tüm Türkiye'yi ayağa kaldıracağız” dedi

BENZER HABERLER

Meteoroloji'den soğuk ve yağış uyarısı

Meteoroloji tarafından açıklanan son raporda yurt genelinde soğuk ve yağışlı havanın etkili olacağı belirtildi. Rize ve Artvin'in kuzey kesimlerinde yer yer yoğun kar yağışı, Aksaray, Şırnak, Hakkari ve Ardahan çevreleri ile Van'ın güney kesimlerinde karla karışık yağmur bekleniyor. Yurdun kuzey, iç ve batı kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara'nın güney ve doğusu, Ege, Batı Akdeniz, Batı Karadeniz'in batısı ile Hatay kıyıları, Eskişehir, Kastamonu'nun kıyı kesimleri, Hakkari ve Ardahan çevrelerinin aralıklı yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.