Abone olun

“Muhtarlar için zihinsel devrim yapıldı”

19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısı ile Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, valilik binasında muhtarlar ile bir araya geldi. Vali Yavuz’un önderliğinde gerçekleşen toplantıya Kocaeli İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, İl Jandarma Komutanı Yavuz Selim Kapancı, Kocaeli Muhtarlar Derneği Başkanı Derya Uluç, İzmit Muhtarlar Derneği Kadir Kızıl, birçok muhtar derneğinin temsilcisi ve muhtarlar katıldı

Programda konuşan Tavşantepe Mahalle Muhtarı İbrahim Efe, “Muhtarlık kurumu 1800 yıllardan itibaren günümüze kadar gelen en köklü kurumlar arasındadır. 2015 yılında ise Sayın Cumhurbaşkanımızın kararı ile muhtarlar günü kutlanması istemiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız ayıca muhtarların birçok şartında iyileştirme yapmıştır. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Muhtarlık zor meslek. Milletimiz adına koşturup milletimiz adına hizmet etme amacındayız. Mahalledeki vatandaşlarımız ile hep iç içeyiz. Covid-19 döneminde zor zamanlar geçirdik. O günleri sayın valimizin koordinesinde atlattık. Sayın valimiz şehrimize geldiğinden bu yana vatandaşlarımız için çok emek harcamıştır. Kendisine çok teşekkür ediyorum. 15 Temmuz hain darbe girişiminde ve Covid-19 salgınında hayatını kaybeden muhtarlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

“ZİHİNSEL BİR DEVRİM GERÇEKLEŞTİ”

Efe’nin ardından konuşan Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, “Muhtarlık kurumumun son dönemde gelişmesi ve vatandaşlara daha çok hizmet edebilmesi adına tedbirler alındı. Ülkemiizn gelmiş olduğu seviyede muhtarların çok büyük katkısı oldu. 19 Ekim tarihinde bu meslekte 32’inci yılını doldurdum. Muhtarların sorunlarını bilen, onların çözmeye çalışan bir kardeşiniz olarak geçmişte yaşadığınız sorunları biliyorum. Muhtarlar önce Bağkur’a başvurmak zorunda olan, ailesinin sağlık sorunlarını tedaviye ettiremeyen bir haldeydiler. Kendi sorunlarını ile uğraşan meslek gruplarının başka sorunlar ile ilgilenip ilgilenemeyceğini sizin takdirlerinze bırakıyorum. Ülkemiz Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte zihinsel bir devrim gerçekleştirmiştir. 8 çocuklu bir ailenin tek üniversite okuyan bendeniz gibi olursanız sorunları ve geldiğimiz noktayı daha iyi anlarsınız. Ülkemizde pazar çantaları ile taşınan ilaçları untumadık. Bir haftalık doz yerine bir yıllık dozları ile evimize taşımadık mı? Ülke zihinsel devrimi burada gerçekleştirdi ve devletin bütün kapıları vatandaşlara açıldı.

“EV SAYISI BİNE ULAŞTI”

Kocaeli’ye geldiğimizden bu yana en çok ilgilendiğimiz alan evler oldu. Sadece ben ve eşimin kapısını çaldığımız ev sayısı bine ulaştı. Diğer birimlerin yaptığı yardımları saymıyorum bile. Biz hür ve bağımsız bir ülke olarak yaşamak istiyoruz. Küresel güçlerine emir vermediği, kendi ajandamızı uygulayan bir ülke olmak istiyoruz. Mağdurların ve mazlumların yüzünde tebessüm etmesinin nedeni olan bir milletiz. Ayağa kalkın ve kendinize gelin. Biz yapamayız, biz kaliteli üretemeyiz anlayışı yıkıldı. Kocaeli sadece sanayi değil bilim, teknoloji ve sanayi şehridir. Burası birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehirdir. 35 limanı ile bir liman şehridir. Bizim başlayan dirilişimize kimse engel olamayacak.

“KİRLİ ANLAYIŞLARA HAYIR DİYORUZ”

Bu yüzyıl bizim olacak. Çünkü biz seven ve yaşatan bir milletiz. Biz Allah’ın yarattığı herkes ve her şeyi severiz. Bu medeniyet burada var. Diğerleri sadece çıkar hesabı var. Ne kadar sömüreceğini ve ne kadar yok edeceğini hesaplar. Irak’a özgürlük getirip milyonlarda insanı katleder. Bu kirli anlayışlara hayır diyoruz. Bu coğrafya bizim coğrafyamız. Sevdası Türkiye olan herkes safını belli etsin. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutladığımız zihniyet aynı olmalı. Bunun dışındaki her yol bu ülkeye ihanettir. Biz terör örgütlerini lanetliyor ve onlarla mücadele edeceğimizin bilinmesini istiyoruz. Terör örgütlerine göz kırpmak ihanettir. Ana kumanda da oturanları tanıyor ve biliyoruz. Uyanın ve bu kirli oyunu bozun. Muhtarlarımız her ilçede yaptığımız toplantıların sonuçlar verdiğine tanık oluyoruz. Muhtarlarımız en iyi şekilde karşılanmalı ve sorunları çözülebilecekse hemen çözülmeli. Biz şikayet değil çözüm makamlarıyız. Devleti temsil eden kişilerin mazeret üretme hakkı yoktur. Umut tacirliği yapmamalıyız. Yapabileceklerimizi yapmalıyız. Kaynak ihtiyacı varsa da zamanlamasını sizinle paylaşmalıyız.

“AŞI KARŞITI PROPANGAYA İZİN VEREMEYİZ”

Pandemi sadece bizi değil herkesi etkiledi. Almanya’da enerji fiyatları dört kat arttı. İngiltere’de askerler benzin dağıtıyor. Türkiye’nin sağlık alt yapısına yapmış olduğu fedakarlıklar sonucunda iyi bir noktada olduğumuzu söyleyebiliriz. Aşılama çalışmalarına ufak bile olsa hala bir direnç gösterenler var. Genç kardeşlerimizde vaka sayıları daha yüksek. Yaşça büyüklerimiz üçüncü dozlarını yaptırsın. Hala ikinci dozda 150 binde aşılamamız gereken bir grup bulunuyor. İtibarsızlaştırmalara lütfen izin vermeyin. Aşı olun dediğimizde bizim menfaatimiz yok. Sizin sağlığınızı korumaya çalışıyoruz. Aşı karışıtı olabilirsiniz ama bir kamu görevlisinin aşı karşıtı propaganda yapmasına izin veremeyiz. Memur hukukuna aykırı bir durum. Bireysel tercihlere saygı duyuyoruz ama progranda yapılması ahlaki değil.

“KADES UYGULAMASINI YÜKLEYİN”

Bu şehirde hiç kimse mağdur olmamalı. İmkanımı ve kaynaklarımız var. Bu şehirde birisi mağdursa bu benim ayıbımdır. Ben böyle bakıyorum. Uyuşturucu ile mücadele son dönemde inanılmaz operasyonlar yaptık. Kocaeli artık transit değil hedef bir kent. Mahallelerinizdeki uyuşturucu kullanımı ile ilgili lütfen daha dikkatli olun. Geleceğimiz olan gençlerin zehirlenmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Kadına şiddet devletimizin önemsediği bir diğer konudur. Devletimiz kadına şiddetle mücadele de devrim yapmıştır. Biz bu konuda mücadelemizi sürdürüyoruz. Kimseyi afiş etmek istemediğimiz için kamuoyu ile paylaşmıyoruz. Bu şehrin valisi olarak gerekirse ben de şehit olurum. Polis ve askerimiz şehir olursa buna normal bakamıyoruz. Çocuklarımızı şiddet içerisinde büyütmemeliyiz. Şiddete topyekün hayır demeliyiz. O zaman sorunu çözebiliriz. KADES uygulamasını lütfen yükletin. KADES hayat kurtarıyor. KADES yardımı ile en geç 10 dakika içerisinde müdahalede bulunuyoruz.

“SERT TEDBİRLER ALDIK”

Okulları gruplandırıp daha sert tedbirler aldık. Çocuklarımızı kötü yollara sevk eden gruplara müdahale ediyoruz. Önümüzdeki hafta içerisinde idarecilerimiz ve velilerimiz ile toplantı yapıp güvenlik önlemlerimizi nasıl daha da arttırabiliriz onu konuşacağız. Bilgilendirme toplantılarına daha ağrılık vereceğiz. Ne yazık ki bazı konulara kamuyou vakıf değil” dedi.

BENZER HABERLER

ÇEKER: 6 ARALIK PAZARTESİ GÜNÜ İŞ BIRAKIYORUZ

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şubesi Başkanı Ömer Çeker, 6 Aralık Pazartesi günü tüm Türkiye’de olduğu gibi Kocaeli’deki tüm sağlık kuruluşlarında iş bırakma eylemi ile ilgili olarak, vatandaşlarında sağlık çalışanlarına karşı sağduyu ile yaklaşmalarını ve pazartesi günü mağduriyet yaşamamaları için sağlık kuruluşlarına gelmeyerek sağlık çalışanlarının haklı davalarına destek vermelerini istedi.

Candemir'den Feyzioğlu'na: Bu görevden affınızı rica ediyorum

Türkiye Barolar Birliği (TBB) 36. Olağan Genel Kurulu'nda delegeler Birlik Başkanı Metin Feyzioğlu'na eleştirilerini dile getirdi. Kocaeli Baro Başkanı Bahar Gültekin Candemir, Birlik Başkanı Feyzioğlu'nun "çoklu baro yasası" protestosunda Eskişehir Yolu üzerindeki baro başkanlarının yanına geç geldiği için dilediği özrü hatırlatarak, "Ben özrünüzü kabul ediyorum ve bu görevden affınızı rica ediyorum" dedi.