Abone olun

“Mutasyonlu virüse karşı herkes dikkatli olmalı”

Türkiye’de ilk vakaları görülen mutasyonlu virüs hakkında değerlendirmelerde bulunan Kocaeli Tabib Odası Başkanı Ömer Ardaman, “Bu virüs daha bulaşıcı ve öldürücü” dedi

Koronavirüsün mutasyona uğramasının ardından mutasyonlu virüs ülkemizde görülmeye başladı. Konu hakkında gazetemize değerlendirmelerde bulunan Kocaeli Tabib Odası Başkanı Ömer Ardaman, mutasyonlu virüsün daha ölümcül olduğunu belirtti. Ardaman açıklamalarının devamında şu ifadeleri kullandı, “Mutasyonlu virüs, Portekiz ve İngiltere gibi ülkeleri kasıp kavurmaya başladı. Kocaeli’de şu anda tespit edilen bir vaka yok. Ama bu olmayacağı anlamına gelmiyor.

Bu virüs oldukça bulaşıcı ve öldürücü. Koronavirüs aşılarının mutasyonlu virüs üzerinde etkili olduğu açıklandı. Ama ne kadar doğru ve bilimsel gerçekliği olduğu bilinmiyor. Yeniden hastanelerin dolmaması ve ölüm oranlarının hızla artmaması adına herkesin çok dikkatli olması lazım. Koronavirüs yüzlerce mutasyon geçirdi ve geçirmeye devam ediyor. Bu salgın tam anlamıyla bitmeden rahat edemeyiz”

Kocaeli’de uygulanmaya başlayan koronavirüs aşı uygulamaları hakkında konuşan Ardaman, mutlaka yerli aşıyı üretmemiz gerektiğini belirtti. Kocaeli Tabib Odası Başkanı Ömer Ardaman, aşı uygulamasına katıldıktan sonra aşının yan etkisi olup olmadığı sorusuna ise, “Aşının ardından ilk yarım saat boğazımda yanma oldu. Onun dışında hiçbir yan etki görmedim. Bazı arkadaşlarda bazı tansiyon sorunları görülmüş ama ciddi bir yan etki şikayeti ile başvuran olmadı” dedi. 

BENZER HABERLER