Abone olun

“Önceliğimiz perakende yasası olacak”

Geçtiğimiz hafta sonu gerçekleşen Kocaeli Bakkallar Büfeciler ve Tekel Bayiiler Esnaf Odası Genel Kurulu’nda başkan seçilerek 3’üncü dönemine başlayan Bayram Kütük, yeni dönemde ilk önceliklerinin perakende yasasının çıkartılması olacağını belirtti

Kocaeli Bakkallar Büfeciler ve Tekel Bayiiler Esnaf Odası Genel Kurulu, İzmit Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin Toplantı Salonu’nda geçtiğimiz gün gerçekleşti. Toplam bin 483 üyesi bulunan odanın kongresinde mevcut Başkan Bayram Kütük yeniden aday oldu. Tek adaylı gerçekleşen kongre sonucunda Başkan Kütük, güven tazeledi. Kütük, dört sene daha odanın başkanlık görevini yürütecek

“ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ”

Kongrenin ardından değerlendirmelerde bulunan Başkan Kütük, yeni dönemde ilk hedeflerinin parekende yasasının çıkartılması olduğunu belirtti. Kocaeli Bakkallar Büfeciler ve Tekel Bayiler Esnaf Odası Başkanı Bayram Kütük sözlerinin devamında; "Genel kurula gelerek bize destek veren herkese teşekkür ediyorum. Önümüzdeki süreçte bakkal esnafımızın daha iyi şartlarda hizmet vermesi adına elimizden gelen her şeyi yapacağız. Kurumsal kimliği yıpratılmış olan odamızın itibarını geri kazandık. Odamız ilin en aktif ve başarılı odalarından biri haline geldi. 

PEREKANDE YASASI

Yeni dönemimizde ilk önceliğimiz perakende yasasının çıkartılması olacak. Zincir marketlerde ekmek, sigara, teknolojik ürünlerin satışının yasaklanması istiyoruz. Böylece bakkal esnafımız daha çok iş yapıp evine ekmek götürebilir. Bu yeterli mi? Tabi ki değil. Ayrıca zincir marketlerin haftada bir gün kapatmasını istiyoruz. Yeni yasa ile birlikte birlikte bir yere markete açılmadan önce bölgenin nüfus yoğunluğu dikkate alınacak. Zincir marketlerle bakkal ve büfe arasındaki mesafe en az 200 metre olmalı. Esnaf arkadaşlarımızın için tek çıkış yolu bu” dedi.

“OLUMLU SONUÇ ALAMADIK”

Başkan Kütük son olarak, toptancıların zincir marketler ile küçük esnafa farklı fiyat politikaları uygulanması ile ilgili; “Toptancıların marketler ile bakkallara farklı fiyatlardan ürün vermesi bizi oldukça sıkıntıya sokuyor. Bu konuda daha önce çalışmalarımız olmuştu ama ne yazık ki olumlu bir sonuç alamadık. Konu ile ilgili Ticaret Bakanlığı’nda dosyamız var. İlerleyen süreçte toptancıların dengeleri yakalayacağına inanıyorum” dedi.

BENZER HABERLER