Abone olun

“Rakamlar yalan, yoksulluk gerçek”

Kocaeli Emek ve Demokrasi Güçleri Uğur Mumcu Parkı’nda gerçekleştirdikleri açıklamayla TÜİK’in enflasyon rakamlarına tepki gösterdi

Kitle adına açıklamayı okuyan KESK Şubeler Platformu dönem sözcüsü Yeliz Karstarlı 2021 yılının sorunları ve zam yağmuruyla yeni toka girildiğine belirterek “Kışın bastırdığı koşullarda elektriğe %52 ile %127 arasında, doğalgaza meskende %25, sanayide %50, vergi, resim ve harçlara %36, köprü ücretlerine %25 zam yapılmıştır.Ayrıca döviz attığı nedeniyle akaryakıt fiyatları litre bazında on dört liraya yaklaşmıştır. Yapılan bu fiyat artışlarının adı zam değil, zulümdür”dedi.

 

“İSTEDİĞİM GİBİ HESAPLARIM”

Karstarlı, 2021 yılı enflasyonunu ENAG’ın %82,81, TÜİK’in ise %36,08 olarak açıklamasına dair ise TÜİK yagerçek enflasyondan habersiz ya da ‘istediğim gibi hesaplarım’ anlayışında diye değerlendirdi. Açıklamada, “Resmî rakamlara göre kamu emekçileri, işçiler, emekliler ve özel sektörde çalışan emekçilerin %22,5 oranında enflasyon farkı alması kesinlikle zam değildir” ifadeleri yer aldı.

BENZER HABERLER

Meteoroloji'den soğuk ve yağış uyarısı

Meteoroloji tarafından açıklanan son raporda yurt genelinde soğuk ve yağışlı havanın etkili olacağı belirtildi. Rize ve Artvin'in kuzey kesimlerinde yer yer yoğun kar yağışı, Aksaray, Şırnak, Hakkari ve Ardahan çevreleri ile Van'ın güney kesimlerinde karla karışık yağmur bekleniyor. Yurdun kuzey, iç ve batı kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara'nın güney ve doğusu, Ege, Batı Akdeniz, Batı Karadeniz'in batısı ile Hatay kıyıları, Eskişehir, Kastamonu'nun kıyı kesimleri, Hakkari ve Ardahan çevrelerinin aralıklı yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.