Abone olun

Türk Kadınlar Birliği’nden Ata’ya saygı

5 Aralık Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı Tanınmasının yıl dönümünde Türk Kadınlar Birliği Kocaeli Şubesi İzmit Kültür Tepesine giderek Atatürk anıtına çelenk sundu

5 Aralık 1939 Yılında Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile kadınların ilk kez oy kullanması ve aday olabilmesi hakkı tanındı. Bu anlamlı gün, “Dünya Kadın Hakları Günü” olarak her yıl 5 Aralık’ta kutlanıyor. 5 Aralık Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı Tanınmasının yıl dönümünde Türk Kadınlar Birliği Kocaeli Şubesi İzmit Kültür Tepesine giderek Atatürk anıtına çelenk sundu. Çelenk töreni sonrası açıklama yapan Türk Kadınlar Birliği Kocaeli Şube Başkanı Aysel Baladın Türk Kadınlar Birliğinin önemli vurgu yaptı. Cumhuriyet ile yaşıt ilk ve tek kadın derneği olduklarını ifade eden Baladın açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’e Cumhuriyet’in ilk yıllarından itibaren Türk Kadınına verdiği değer, Türk Kadınının Cumhuriyet İlkelerini taşıyıp geliştireceğine olan inancı ve yasal haklarının elde edilmesindeki kararlılığı için minnettarız.

“ONLARIN YAKTIĞI MEŞALE YOLUMUZU AYDINLATACAKTIR”

Bu vesileyle Atamıza her daim olduğu gibi bugünde de minnet ve şükran duygularımızı sunmaya geldik. Üyesi olmaktan onur duyduğumuz Türk Kadınlar Birliği Derneği Cumhuriyetle yaşıt ilk ve tek kadın sivil toplum kuruluşu olarak 97 yıldan beri eşitlik ve özgürlük mücadelesine devam etmiştir ve edecektir. Kuruluştan bu yana kadının bilinçlenmesi, hakları ve eşitliği için çalışan başta kurucu başkanımız gazeteci Nezihe Muhiddin ve arkadaşları olmak üzere tüm öncü kadınlarımızı saygıyla anıyoruz. Onların yaktığı meşale bundan sonra da yolumuzu aydınlatacaktır” 

BENZER HABERLER

Meteoroloji'den soğuk ve yağış uyarısı

Meteoroloji tarafından açıklanan son raporda yurt genelinde soğuk ve yağışlı havanın etkili olacağı belirtildi. Rize ve Artvin'in kuzey kesimlerinde yer yer yoğun kar yağışı, Aksaray, Şırnak, Hakkari ve Ardahan çevreleri ile Van'ın güney kesimlerinde karla karışık yağmur bekleniyor. Yurdun kuzey, iç ve batı kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara'nın güney ve doğusu, Ege, Batı Akdeniz, Batı Karadeniz'in batısı ile Hatay kıyıları, Eskişehir, Kastamonu'nun kıyı kesimleri, Hakkari ve Ardahan çevrelerinin aralıklı yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.