Abone olun

Veteriner fiyatlarına zam geliyor

Maide Restoran’da yönetim kurulu olarak bir araya gelen Kocaeli Veteriner Hekimleri Odası, önce kahvaltı yaptı. Akabinde toplantıya geçen hekimler, 2022 yılında uygulanacak yeni fiyat tarifesi ve mikroçip uygulaması ile son bulacak olan pasaport sistemini konuştu

Veteriner Hekimleri Odası mikroçipe geçmeden önce son kez pasaport basarak hayvan sahiplerine hayvanlarına mikroçip takmaları konusunda uyaracak.

‘İĞNEDEN İĞLİĞE ZAM GELDİ’

Kocaeli Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Mehmet Bostancı kahvaltı sonrası yaptığı açıklamada “Asgari ücret belirleme toplantımızı önce komisyonda akabinde pandemi nedeniyle kurul toplantısında arkasından ise anket çalışmasıyla yürüttük ve ortak bir fiyat çalışması ortaya koyduk. Zamlarla birlikte fiyatlarda artış oldu bir fiyat tarifesi belirlemek üzere bir araya gelmek istedik. Ülkemiz zor günlerden geçiyor. İğneden ipliğe her şeye zaman geldi. Haliyle bizlerin de uygulamasına ve diğer ücretler zam gelecektir. Bizler doktoruz ve hayat kurtarıyoruz. Haliyle yaptığımız işin bir karşılığı olmalı. Dolayısıyla üyelerimizin de katılımıyla asgari ücret tarifesini başlatıyorum” dedi.

‘8 BİN ÇİP TAKILDI’

Veteriner hekimleri fiyat tarifesini belirledikten sonra fiyatlara uyum noktasında hassasiyet göstermeleri gerektiğini belirten Başkan Bostancı, “Ancak beni sürekli arayıp fiyat tarifesine itiraz eden arkadaşlarımızı bu toplantıda göremedim. Sayımız ne kadar fazla olursa ortak bir fikir çıkacağını düşünüyorum. Yeni mikroçiple beraber kayıt işlemine başladık. Türkiye genelinde ilk olarak Kocaeli’de başladı bu sistem. Yeni sistem çipleme ve yeni sistem pasaport ile hayvanların kayıt altına alınması ilimizde başladı. 8 Bine yakın hayvanımız çiplendi. Sizlere de teşekkür ediyorum. Kayıt sistemi gerek bakanlık gerek kamuoyu konunun üzerine düşüyor. Bizler de elimizden geleni yapıyoruz. 2022 yılı sonuna kadar kediler ve köpeklerin yeni mikroçip ile çiplenmesi gerekiyor” dedi.

‘SON KEZ PASAPORT BASILACAK’

Sözlerini sürdüren Başkan Bostancı, “2022 yılının sonuna kadar olduğu için çip taktırmak istemeyenler var. Bunlara nasıl karne vereceğimizi düşünüyoruz. Önceki yıllarda bizim mavi pasaportumuz vardı. Bu pasaportumuz şu an itibariyle bitti. Biz sivil tolum örgütü değil kamu kurumu niteliğinde bir kuruluşuz. Sivil toplum kuruluşu olarak lanse edilmemizi kabul etmiyorum. Bir kanunumuz ve üst birliğimiz var. Kamu kurumu kuruluşu ile hareket etmeyi ümit ediyorum. Eski tip pasaportların basımıyla ilgili de zam yapıldı. Sizlerin oylarına bunu sunuyorum. Bizlere 10 Bin kadar pasaport bastıralım derseniz bunu oylayalım” dedi. Eski tip pasaportların basımı oy çokluğu ile kabul edildi diye konuştu.

‘YIL SONUNA KADAR’

Mikroçip uygulaması öncesi hayvanlar için son kez pasaport bastıracaklarını ifade eden Başkan Bostancı, “Mikroçipi Türkiye’de ilk biz başlattık artık buna ön ayak olup herkesi bu uygulamayı kullanmaya teşvik etmemiz lazım. Çünkü hayvanların artık kayıt altına alınması lazım. Hayvan sahiplerinin de bunu bilmesi lazım. Hayvan sahiplerine bunu bildirin. Hayvan sahibi yıl sonuna kadar çip taktırması gerektiğini bilsin. Bu arada pasaportlara bu bilgiyi ekleyeceğiz. Eski çipler takılmadığı müddetçe geçerliliği yok. Takılanlar için ise ya hayvan sahibinin ya da veterinerin ilçe tarım müdürlüğüne müracaat edilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 

BENZER HABERLER

Meteoroloji'den soğuk ve yağış uyarısı

Meteoroloji tarafından açıklanan son raporda yurt genelinde soğuk ve yağışlı havanın etkili olacağı belirtildi. Rize ve Artvin'in kuzey kesimlerinde yer yer yoğun kar yağışı, Aksaray, Şırnak, Hakkari ve Ardahan çevreleri ile Van'ın güney kesimlerinde karla karışık yağmur bekleniyor. Yurdun kuzey, iç ve batı kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara'nın güney ve doğusu, Ege, Batı Akdeniz, Batı Karadeniz'in batısı ile Hatay kıyıları, Eskişehir, Kastamonu'nun kıyı kesimleri, Hakkari ve Ardahan çevrelerinin aralıklı yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.