KOCAELİ
Abone olun

Yerli otomobilde Fikri Işık bitti Büyükakın başladı

Türkiye’nin AKP ile yeniden gündeme gelen yerli otomobil macerasında Fikri Işık’ın ardından Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, ondan bayrağı devraldı fakat hala ortada ne araba var ne fabrika

Dün TOGG’da yerli otomobil ile ilgili yapılan toplantıya katılan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın: “"Türkiye'nin 60 yıllık rüyasının gerçeğe dönüşmesine birlikte şahitlik ediyoruz" dedi. Fakat AKP Kocaeli Milletvekili Fikri Işık’ın Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı olduğu günden beri ortalıkta dolaşan yerli otomobil sözlerinden geriye bir şey kalmadı.

Fikri Işık’ın ilk prototip olarak tanıttığı otomobiller ha gel ha gelecek diye beklenirken bir anda ortadan kayboldu. Şimdi ise ilimizde yerli otomobil girişimi rüyasına Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın akın katıldı. Rüya güzel ama eldeki veriler de ortada. Ne yerli parça var ne de Bursa’da kurulması planlanan fabrikada bir gelişme.

Parçaların fikri mülkiyet hakkı bizde bu yüzden yerli otomobil diyenlere rağmen ortada Türk mühendisliği ile geliştirilmiş parça sayısı çok az. Bu bakış açısına göre Türkiye’de üretilen Mercedes için de mi yerli demeliyiz? Ayrıca alım gücü olarak sadece belli bir kitlenin ulaşabileceği bir araç tamamen yerli parçalar ile üretilse bu kadar pahalı olur muydu?

 

TOGG CEO’SU NE DİYOR?

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) CEO’su Gürcan Karakaş, yerli elektrikli otomobilin motoru için Alman Bosch firmasıyla görüştüklerini açıklarken şu ifadeleri kullanmıştı “Aracın elektrikli motoru için Bosch ile görüşüyoruz. Aracın bataryası için Çin ağırlıklı altı firmayla gizlilik sözleşmesi imzaladık. Bunlardan biriyle anlaşacağız. Araç entegrasyonu konusunda teknoloji partneri olarak Alman mühendislik firması EDAG’ı seçtik. Myra, İngiltere’nin kabul gördüğü, özelikle mekanik akşamlarda şasi sistemleri konusunda partnerlerimizden birisi. Tasarım için İtalyanlarla anlaştık. Dünya çapında bu işi en iyi kim yapar diye bakıyoruz. Nisan mayıs gibi tedarikçi seçimlerimizi tamamlamış olacağız. Teknolojiyi ülkemize getirip bunu ‘Türkiye’den kiminle yapabiliriz’ ona bakıyoruz. Çok ciddi maliyet araştırmaları yaptık. Türkiye’de üretmek mi, başka bir yerde ürettirmek mi daha uygun maliyetli ona bakıyoruz. Partnerimizin karşısına oturunca neyin ne olduğunu biliyoruz.”

 

‘FİKRİ MÜLKİYET HAKKI BİZDE OLACAK’

 “Ona göre anlaşma yapıyoruz. Elektrikli güç ünitesi konusunda her türlü alternatifi düşündük. Lisans alalım bir şirketle geliştirelim, teknoloji partneri bulalım ya da hepsini kendi çabamızla üretelim şeklinde alternatiflerimiz vardı. Ancak bu yolu seçseydik 10 seneye ihtiyacımız vardı. ‘Birden fazla teknolojik partnerle elektrikli güç ünitemizi geliştirelim, fikri mülkiyet hakkı da biz de olsun’ dedik.”

 

Bursa'da yapılan yerli otomobil fabrikasında ilerleme sağlanamadı

 

 

 

tahir büyükakın, kocaeli büyükşehir, yerli otomobil, togg

BENZER HABERLER