Abone olun

Hak İş, Büyükşehir’den daha iyisini istedi

Belde A.Ş.'de çalışan 5 bin 700 işçiyi ilgilendiren Toplu İş Sözleşmesi'nde yüzde 60 zam ile sonlanan görüşmlerin imza töreni Büyükşehir Belediye Binasının önünde Başkan Tahir Büyükakın’ın katılımı ile imzalandı. Büyükakın, “Biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu” dedi. HAK İŞ Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan ise konuşması sırasında “ Daha İyi şartlar olabilirdi”dedi.

Hizmet İş Sendikası ve Yerelsen, Kocaeli Büyükşehir Belediyesine bağlı Belde A.Ş.’de çalışan 5 bin 700 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde geçtiğimiz haftalarda grev oylaması yapılmış ve Büyükşehir’de grev kararı alınmıştı.  Grev kararı alınması sonrası Büyükşehir ile Hizmet İş Sendikası arasındaki görüşmelerde sonuca varıldı. HAK İŞ Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan konuşması sırasında “ Daha İyi şartlar olabilirdi”derken, Büyükakın, “Biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu” dedi

 

Ücretlere yüzde 60’lık artışın sonucunda Büyükşehir Belediyesi’nde en düşük işçi maaşı 4 bin 900 TL olurken, işçilere 7 aylık geriye dönük maaş farklarının ödenmesi konusunda da el sıkışıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediye Binası önünde gerçekleştirilen imza törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın yanı sıra HAK İŞ Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, Hizmet İş Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy, Öz Sağlık İş Sen Genel Başkanı Devlet Sert, Özgüven Sen Genel Başkanı Ömer Yılmaz, İSU Genel Müdürü Ali Sağlık, Belde AŞ Genel Müdürü Kemal Yazıcı, Yerel Sen Genel Sekreteri Ali Danış ve Büyükşehir Belediyesi işçileri katıldı. Programda, işçiler kendilerine yapılan zammı davul ve zurna ile kutladı.

Programda ilk olarak söz alan Hizmet İş Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy, “İddia ediyorum, uzun bir toplu  sözleşme görüşmeleri sonrasında, ülkemizde belediye şirketleri içinde bu dönemde sonuçlanan en iyi toplu iş sözleşmesine burada hep birlikte imza atacağız. Bu gün burada bir araya gelerek imzalayacağımız bu toplu iş sözleşmesi ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yönetimi, işçisi, memuru ile büyük ve mutlu bir aile olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz. Bu sözleşmenin imzalanmasından emeğini esirgemeyen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın özelinde herkese teşekkür ediyorum.

TARİH YAZIYORSUNUZ

Ersoy’un ardından kürsüye gelen HAK İŞ Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmur Arslan, “Bu şehir benim hayatımda diğer şehirlerle kıyaslanmayacak bir şehirdir. Kocaeli’de üç yıl işçi olarak çalıştım. Hizmet Sendikası ve diğer sendikalar şu ana kadar belediyelerimizi artık kadrolu olan işçiler için imzalanmış sözleşmeler arasında bu sözleşme bir numaradır. İşçi kardeşlerim, bu şehri dünya şehri yapmak için gece gündüz çalışan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Büyüakın ile birlikte tarih yazıyorsunuz.

BÜYÜK ZORLUKLAR YAŞADIK

Toplu sözleşmelerimizde bugünlere gelene kadar büyük zorluklar yaşadık. Bugünlerin mimari olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etmek istiyorum. Bu sözleşmenin mimarlarını kutluyorum. Bu şehrin özünde olan barış ve kardeşliliğine katkı vermek, bu onura erişmek büyük bir başarıdır. Pandemi sürecinde yüksek oranda zam almak önemliydi. Zorlu bir süreci, başarı ile sonuçlandıran şube başkanımıza teşekkür ediyorum.

EN BÜYÜK ÖDÜL

İmza töreninde son olarak söz alan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, işçilerin kendisine yapılan tezahhüratları karşısında “Sizin mutluluğunu hissetmek, benim için en büyük ödül” dedi. Başkan Büyükakın sözlerinin devamında, “Sözleşmemiz hayırlı uğurlu olsun. Bu sözleşmenin sizin mutluluğunuzla bitmesinden daha anlamlı bir şey yok. Belediyelerin amacı vatandaşı mutlu etmek. Çalışanı mutlu olmayan bir belediyenin vatandaşı mutlu olabilir mi? Olamaz. O yüzden önce siz mutlu olacaksınız.

ARADAKİ FARK KAPANSIN İSTEDİK

Gönül isterdi ki bunun 10 katını verelim. Ay başı geldiğinde maaşların ödenmesi lazım. O yüzden imkanlarımız doğrultusunda verebileceğimiz en yüksek oranı verdik. Zamanında belediyeler, personellerinin maaşlarını ödeyemezdi. Biz o günleri biliriz. Aynı işi yapanlar yakın ücretler alsın istedik. Aradaki farkın kapanması bizim için önemliydi. En düşük ücreti net 4 bin 900 lira yaptık. Ananızın hak sütü kadar helal olsun.İktidarın, belediyenin ayağı tökezlesinde bizde prim yapalım diye bekleyenlere sesleniyorum; hevesiniz kursağınızda kaldı ve kalmaya devam edecek.

5 BİN 82 TL SİZE ÖDENECEK

Bugün sizinle birlikte yüzümüz gülerek bu sözleşmeyi imzalıyoruz. Bu sözleşme ile birlilkte inşallah şehrimize daha iyi hizmet edeceğiz. Aradaki farklar her zaman gündeme geldi ve suistimal ettiler. Biz aradaki farkı vereceğiz. Ama bunlar onu bile konuştular. Ocak ayı dahil aradaki maaş farkı olan 5 bin 82 lira size ödenecek. Bu memlekette kaos bekleyenler, her zaman üzülmeye devam edecek. Bu iktidar ve belediye dimdik ayakta duracak. Biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu” dedi.

GİYDİRİLMİŞ MAAŞ 5 BİN 385 TL

Günlük yevmiyesi 98 TL ile 125 TL arasında olan bir personelin yevmiyesi 157,4 TL’ye yükseldi. Buna göre 2 çocuklu personellerin en düşük net maaşı 4 bin 500 TL oldu. Yine 2 çocuklu personellerin sosyal yardımlı giydirilmiş aylık maaş ise 4 bin 900 TL’ye yükseldi. Belde AŞ’de yevmiyesi 144,94 TL olan işçilerin yevmiyesi 180,6 TL’ye yükseldi. Buna göre bu yevmiyeden maaş alan 2 çocuklu personelin net maaşı 4 bin 935 TL oldu. Giydirilmiş maaş ise 5 bin 385 TL’ye yükseldi.

YEVMİYE 194 TL

Yevmiyeleri 156,38 TL olan işçilerin yevmiyeleri 194 TL oldu. Buna göre iki çocuklu personellerin net maaşı 5 bin 178 TL oldu. Sosyal yardımlı giydirilmiş maaşlar ise 5 bin 643 TL’ye yükseldi. Belde AŞ’de çalışan 5 bin 700 personelin Ramazan Bayramı brüt yardımı bin TL olarak belirlendi. Kurban Bayramı yardımı ise brüt bin 500 TL’ye çıkarıldı. Büyükşehir Belediyesi ile Hizmet İş Sendikası bu sözleşme üzerinde anlaştı ve el sıkıştı. Ayrıca 7 aylık geriye dönük maaş farklarının ödenmesi konusunda da sıkıntı olmadığı bilgisi alındı.

İKRAMİYELERİ 500 TL DAHA ARTTIRDI

Büyükakın konuşması sırasında, daha önce bayramlarda yardım olarak açıklanan Ramazan Bayramı yardımı 500 TL, Kurban Bayramı yardımı ise brüt bin TL olarak belirlenen ücretlere 500 lira zam yaptı. Böylece Ramazan Bayramı yardımı bin lira olurken, Kurban Bayramı yardımı ise bin 500 lira oldu. Büyükakın’ın konuşmasının ardından taraflar arasında imzalar atıldı. HAK İŞ Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, KBüyükakın’a çiçek ve hediye takdiminde bulundu.

 

BENZER HABERLER