Abone olun

Meral Akşener, “Yolsuzluğu bitirerek 57 milyon borç ödediniz”

İzmit Belediyesi’nin kadınlara yönelik projelerinden olan Kadın Girişimciler Merkezi’ni (İZGİM) açılış töreninde konuşan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Başkan Hürriyet’e yönelik “Paraya dayanan şeffaf belediyecilik anlayışınız, 57 milyon borcu ödemenizi sağlamış. Doğru ihalelerin yapılması, yolsuzluğun ortadan kaldırılmasını sağlamış” dedi.

Girişimci kadınların yeni iş fikirleri geliştirmesini sağlayarak üretimde katma değer yaratmalarını isteyen ‘Kadın Girişimciler Merkezi’ (İZGİM) ile kadınlara mentörlük ve danışmanlık hizmeti verecek. Kadınların iş hayatında gelişmelerine yardımcı olarak üretime teşvik edilecekleri ve hayata daha güvenle bakacakları bir üretim merkezi olan İZGİM, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in katılımı ile açıldı. Akşener, açılış öncesinde İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ile birlikte Atatürk Müzesini ziyaret etti.

YOĞUN KATILIM OLDU

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in gerçekleştirdiği İZGİM’in açılış programına ev sahibi İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Muğla Milletvekili Metin Ergün, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Berna Sukas, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Burak Akburak, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Beyaz, CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Özgür Yıldızlı, İYİ Parti Kocaeli İl Başkanı Şanbaz Yıldız, Gelecek Partisi İl Başkanı Serap Çakır, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, Demokrat Parti İl Başkanı Mustafa Nazlıgül, İYİ Parti ve CHP İlçe Başkanları, STK Başkanları, partililer ve çok sayıda vatandaş katıldı. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

“HAYALİN VÜCUT BULMUŞ HALİ”

Programda ilk olarak konuşan Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, “Bundan yaklaşık 10 ay önce buraya bir protokol imzalamaya geldim. Fatma Hanım ile protokolü imzaladığımda bana İZGİM hayalinden bahsetti. Bugün o hayalin vücut bulmuş halini gördüm. Bütün hayalimiz yerel yönetimlerdeki kadının temsilinin bütün ülkeye ve meclise taşınması. Bugün burada bulunmak benim için çok önemli. Kadın mücadelesinin yılmaz bekçileriyiz. Kadınlar ile omuz omuza olacağız ve bundan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

“KADIN DOSTU İZMİT”

Güllü’nün ardından konuşan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, ilk olarak Gaziler Gününü kutladı. Hürriyet, “Bildiğiniz gibi geçen hafta Çınar Çocuk Evi’ni Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla açtık. Şimdi burada da İZGİM’in açılılını Meral Akşener’in katılımıyla açacağız. Bunun haklı gururunu yaşıyoruz. Göreve geldiğimiz zaman önceliğimizin kadınlar ve çocuklar olduğunu söylemiştik. Kadınlara girişimcilik anlamında nasıl destek verebiliriz diye düşündük. Anne taksi, kadın istihdamı gibi projeler yaptık. Kadının elinin değdiği her yer ve her şey güzelleşir. Kadınların temel haklarının öne geçirilmesi, yaşadığı yerlerde güçlenmelerine bağlı. Çalışma yaşamında eşit yer aldığı, fırsatlardan eşit yararlandığı kadın dostu kent İzmit için çalışıyoruz.

“MİKRO KREDİ İMKANI”

Kadınlar kendi ayakları üzerinde durabilsin, emeklerini hayata geçirsin istiyoruz. Bu merkezi anlamlı ve güzel kılan özellik kadına yönelik şiddetin önüne geçilmesi, kadının sosyal ve ekonomik hayata katılması için çalışmalar yapacak. Kadın, çocukların ihtiyaçları bu merkezde giderilecek. Yeni iş geliştirme de destek sunulacak. Girişimcilik ofisleri olacak. Kadınlara her türlü destek verirecek. Düzenli olarak eğitimler, seminerler verilecek. Kadınların kendilerine gelir getirmeleri için mikro kredi imkanı vereceğiz. 5 kadın bir araya gelerek bin ile 15 binlik kredi imkanından faydalanabilecek.

“KADIN OLMAK ‘GÜÇ’”

Ürünlerinin tanıtım ve pazarlanması sayesinde tüm kadınlarımıza destek olacağız. Çocuk, ergen danışmanlık hizmeti verilecek. Ailelere yönelik ücretsiz psikolog desteği verilecek. Aralarında uzman psikologlarla destek verilecek. Spor hizmetlerinden de faydalanabilecekler. Kadınlarımız çocuklarını nereye bırakabilecejlerini düşündükleri için istihdamdan uzak duruyor. Ücretsiz çocuk evi, ve çocuk kütüphanesinden ücretsiz yararlanabilecekler. Kadınlar kendilerine zaman ayırmak istiyor ya da yarı zamanlı çalışmak istiyor. Buraya çocuklarını bırakabilecekler. Ortaokul ve lise öğrencileri etüt merkezlerinden yararlanabilecek. Bu merkezden yararlanan kadınlar çocuklarını güvenli bir yere bırakabilrsin. İzmitli kadınlar her şeyin en iyisine layıktır. Türkiye’de kadın olmak güçtür. Her gün ayrı çaba, her gün ayrı mücadele. Biz kadınların mücadelesini kendi mücadelemiz olarak görüyoruz. Kadın olmak güç. Ama ayrıca kadın olmakta ayrı bir ‘güç’. Burada emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Bu kadın girişimciler merkezinin herkese hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“ŞEFFAF BELEDİYECİLİK İLE 57 MİLYON BORÇ ÖDENDİ”

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in ardından konuşan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Bu ülkeyi çeşitli zamanlarda dün bugün ve yarın ayakta tutacak olan gazilerimize şükranlarımı teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum. Burada çok güzel bir tablo var. Birçok siyasi partinin temsilcileri burada. Kardeşlik hukukunun olduğu bir topluluğın karşısındayım. Şimdi bu millet ittifakı belediye başkanları seçildikten sonra temel bir iddia vardı. Sosyal belediyecilik kavramından uzak olacakları, halka dokunan işler yapmayacakları, yandaş kayıracakları bir iddianın muhattabı oldular. Ama Allah’a şükür ki hiçbirisi Kocaeli’de İzmit Belediye Başkanımız, İstanbul’da ilçe belediye başkanları, Ankara’daki belediye başkanlarımız sosyal belediyecilik anlayışındalar. Sizleri tebrik ediyorum. Paraya dayanan şeffaf belediyecilik anlayışınız, 57 milyon borcu ödemenizi sağlamış. Doğru ihalelerin yapılması, yolsuzluğun ortadan kaldırılmasını sağlamış.

“PARLEMENTER SİSTEME GEÇİŞ YAPACAĞIZ”

Demek ki kasamızda paramız var.  Bu hizmetlerin dışında bir de 57 milyon borç ödemişsiniz. Partili Cumhurbaşkanlığı sisteminden önce cumhurbaşkanlığı değişikliğini sağlayacağız. Daha sonra hukukun ve adaletin olduğu parlamenter sisteme geçiş yapılacak. Türkiye elindeki gücüyle refahın vatandaşa yayıldığı yeni bir anlayışla devam edecek. Millet ittifakından seçilmiş her kişinin bu ilkelere riyayet etmesi lazım. Kocaeli enteresan bir yerdir. Türkiye’nin çok önceden kadın bir belediye başkanı seçtiği yerdir. Leyla ablanız, Leyla Atakan’ı seçtiniz. Sonra Fatma Kaplan Hürriyet’i seçtiniz. Aynı Kocaeli milli mücadelede bir kadın kahramanı Kara Fatma’yı ortaya koymuş bir şehirdir.

“GEZDİĞİM YERLERDE İKİ ŞEY GÖRÜYORUM”

İstiklal mücadelesinde biz kadınlar varız. Belediye hizmetlerinde de biz varız. Elbette bu partili cumhurbaşkanlığı meselesi değiştikten sonra rekabet etmeye hakkımız olacak. Ama bugün birbirimizin ayağının üzerine basmayacağız. Bugün birlikteliği sağlamak için her birimize büyük iş düşmektedir. 20 aydır bütün illeri baştan aşağıya gezdim.  Gezdiğim yerlerde iki şey görüyorum. AK Parti’nin ilçe belediyeleri üzerinden oluşturduğu farklı insan zengin etme durumu oluşmuş. Yolsuzluğun önüne geçmek için gelen arkadaşlar, buralarda zenginleşmişller.

“DIŞLANMIŞLAR HER PARTİLİ”

O küçücük ilçelerde illerde, belediye ile zenginleşmiş kişiler var. Zenginler var hepsi AK Parti’li. Bir de dışlanmışlar var. Kimisi kasketli, kimisi beyaz tülbentli, kimisinin elleri nasırlı. Kimisinin boynunda iple asılmış terlikler var. Onlar 10 yaşında çocuklar. Onlar her partili, zenginler AK Partili. Onlar Hakkari’de de aynı bir başka şehirde de aynı. Bu vatandaşın yeter dediği bu liyakat dışı ayrımcılığı yıkmak gibi bir göreviniz var. Öte yandan Kadın Girişimciler Derneği içinde olacak her hizmetin hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.

KADINA ÖZEL ÇALIŞMALAR

İZGİM’de kadına yönelik şiddetin önüne geçilmesi, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, eşitlikçi bir toplumsal yapının inşası ile kadının sosyal ve ekonomik hayata aktif katılması için çalışmalar yapacak olan İZGİM’de İzmit’te yaşayan ve desteklenmesi gereken kadın, ve ailelerin ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar yapılacak. Ayrıca kadın, çocuk ve ailelere yönelik sorunları çözmek için danışmanlık ve rehberlik hizmeti verilecek.

BENZER HABERLER

Şanbaz Yıldız: Makarnaların 5 TL’lik etiketleri altında ezilerek gideceksiniz

İYİ Parti Kocaeli İl Başkanı Şanbaz Yıldız, AKP Kocaeli’de ilçe danışma toplantılarında, parti yöneticilerinin muhalefete yönelik eleştirilerine sert çıktı. Yıldız ekonomik sıkıntılara işaret ederek AKP’lilere seslendi, “Doğrular sokakta, çarşıda, pazarda, marketlerde. Önceki seçimlerde sadaka diye dağıttığınız, vatandaşın oylarını satın almak için kullandığınız o makarnaların 5 TL’lik etiketleri altında ezileceksiniz ve tarih olup gideceksiniz.”