Ağabeylerinden öğrendiği kalaycılığı 52 yıldır sürdürüyor

MESLEK
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Günümüzde teknolojiye yenilmeye yüz tutan meslekler arasında yerini alan kalaycılık, Kocaeli’de 65 yaşındaki İlyas Baykal tarafından sürdürülüyor. 52 sene önce ağabeylerinden öğrendiği mesleğini Bakırcılar Çarşısı’ndaki dükkanında icra eden Baykal, bu meslekte yetişecek eleman bulamadığı için kendisini son durak olarak görüyor. Şehirde kendisinin kalaycılık yapan tek kişi olduğunu belirten Baykal, bakır tencere, tava üretirken, aynı zamanda aşınan bakırları da kalaylıyor. Yetiştirecek çırak bulamadığını aktaran Baykal, gençleri hazır iş istediğini el sanatına karşı meraklarının olmadığını söyledi.

“EL SANATI BİTTİ KALMADI, KALAYCILIKTA BİTMEK ÜZERE”

Kalaycılık mesleğini ailesinden öğrendiğini belirten İlyas Baykal, ”Kalaycılığı ağabeylerimden öğrendim. Biz 8 kardeşiz; 2 kardeşim kız, kalanlar erkek. Ailedeki 6 kişi de bu işi biliyor. Bu çarşıda büyüdük. Ben bu mesleğe başlayalı 52 sene oldu. Gençlerin bu işe merakı yok. El sanatı bitti kalmadı, kalaycılıkta bitmek üzere. Kocaeli’de kalaycı olarak tek ben varım. Çarşının en eski esnaflarından biriyim. Kalaycılığa eskisi gibi bir ilgi kalmadı” dedi.

KOCAELİ'NİN TEK KALAYCISI, MESLEĞİNİ AYAKTA TUTMAYA ÇALIŞIYOR AĞABEYLERİNDEN ÖĞRENDİĞİ KALAYCILIĞI 52 YILDIR SÜRDÜRÜYOR

“RESTORANLAR, LOKANTALAR İŞ GETİRİYOR, ONUN DIŞINDA İŞ YOK”

Kalaycılık mesleğini eski müşterileri sayesinde yürütmeye çalıştığını aktaran Baykal, “Eskiler bizimle çalışmaya devam ediyor. Restoranlar, lokantalar iş getiriyor, onun dışında iş yok. Bu işi benden sonra yapacak kimse yok. Çırak yetişmiyor, şu anki gençler hep hazır ya da anne babadan istiyor. El sanatları artık bitiyor, hiçbir yerde çırak yok. Şu an söylesek bile kimse gelmiyor” diye konuştu.

“KUMLA OVALIYORUZ, DÜZELTME İŞLEMİ YAPIYORUZ”

Kalaylamada yapılan işlemleri anlatan Baykal, “Önce müşteriden aldığımız kirli kapları ilaçlara atıyoruz, kumla ovalıyoruz, düzeltme işlemi yapıyoruz. Düzelttikten sonra tekrar kalaya sokuyoruz ve müşteriye hazır hale getiriyoruz” şeklinde konuştu.

Ağabeylerinden öğrendiği kalaycılığı 52 yıldır sürdürüyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir