1. Haberler
  2. Güncel
  3. “Büyükşehir sözünü yerine getirmedi”

“Büyükşehir sözünü yerine getirmedi”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

520 kişiden oluşan S.S. 5 No’lu İzmit Şehiriçi Minibüsçüler ve Otobüsçüler Kooperatifi Üyeleri bir araya geldi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin aylar önce kendilerine önerdiği İstanbul ve Bursa Modellerinde uzlaşamaması ve ulaşım yardımı yapılmayacağı bilgisi alan şehiriçi otobüs esnafı istişare yapmak adına İzmit Antikkapı Restoran’da toplandı. Başkanlığını Niyazi Yağız’ın yaptığı S.S. 5 No’lu İzmit Şehiriçi Minibüsçüler ve Otobüsçüler Kooperatifi’nin toplantısına Kocaeli Otobüs ve Minibüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt da katıldı.

“PAZAR GÜNÜ HABER VERDİLER”

Programda üyelere seslenen .S. 5 No’lu İzmit Şehiriçi Minibüsçüler ve Otobüsçüler Kooperatifi Başkanı Niyazi Yağız; “Zorlu bir süreçten geçiyoruz. Haziran ayı ile birlikte hayat normale döndü ama toplu taşıma normale dönmedi. Oda ve kooperatifler olarak bir proje hazırladık. 4 aydır bu projenin üstünde çalışıyoruz. Bununla ilgili meclis kararları alındı. Bu hafta içi bizleri sözleşme ile ilgili çağıracaklardı. Ama ne yazık ki Pazar günü bize projenin olmayacağı ile ilgili bilgi verdiler. Madem proje olmayacaktı biz neden hayal kurup ümitlendik? Bizler verilen cevap ise; mali konuları tekrar gözden geçirdik. O gün 3 lira olan maliyet bugün 6 lira oldu. Biz belediye olarak bunun altından kalkamayız. Perşembe gününe kadar bu kararı geri döndürmek için elimizden geleni yaptık. Bir sonuç elde edemedik. Ardından bize bir öneri getirdiler. Yılbaşından sonra belediyeler indirimli kartları destekleyebilir diye TBMM’den bununla ilgili bir karar çıktı” dedi.

“SİZİ KANDIRMADIK”

Yağız’ın ardından konuşan Kocaeli Otobüs ve Minibüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt, “Elimizde meclis, komisyon ve UKOME kararları var. Biz sizi kandırmadık. Biz de alınan karar sonrasında şok olduk. Bugün, yarın derken bir kalemde bu iş bitti. Bugüne kadar hiçbir meclis kararı bizimle alakalıysa dönmedi. Bu karar da meclis kararı ile alındı. Bu işin döneceğini bilemedik. Birçok kaleme gelen zamlardan sonra hesaplama yapıp rüyadan uyandılar. Biz yarın bir gün otobüs alacağız. Senetleri ödeyemeyiz dediler.

“ELİMİZDEN GELENİ YAPTIK”

Biz otobüsçüler olarak önce yüzde 36 daha sonra ise yüzde 50 zam talep ettik. Akaryakıta üst üste zam geldi. Başkana bize yüzde 25 zam yetmez dedik. O da başka bir modele geçiyoruz artık zam ile işiniz yok dedi. Allah şahittir ki; ben ve buradaki başkanlar elimizden geldiğince mücadelemizi yaptık. Sizleri kandırmadık. Bu kentin Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’dır. Yarın bir gün yine onunla oturup konuşacağız” şeklinde konuştu.

“MODELİN NE OLDUĞUNU AÇIKLAMADINIZ”

Kooperatif üyelerinden Raif Çağır; “Tramvayın pandemi sürecinden önce 15 dakikada bir çalıştığı dönemin rakamlarını veriyorsunuz. 1000 lira destek veriyordu. Bursa modelinin ne olduğunu bize açıklamadınız. Neye imza atacağımızı bilmiyorduk. Bilgilendirme yapılmadı. Günü kurtarmak istemiyoruz. Geleceğimizi kurtarmak istiyoruz” şeklinde konuştu. Oda üyeleri, mazot bile alamadıklarını ve bu işin bir önce çözülmesi gerekitğini vurguladı.

“İSTİFA EDİN”

Kooperatif üyelerinden Latif İşçan, kooperatif ve oda başkanlarına yüklenerek beceriksiz bir yönetim gösterdiklerini söyledi. İşcan sözlerinin devamında; “Bu kadar kötü bir yönetim göstersem ben istifa ederdim. Derhal masadan kalkın ve istifa edin. Bu belediyeye karşı sizi 2015 yılında uyardım. Bunlar tramvayı yapıp sizin arabalarınızı boşa çıkaracak dedim. Arabalarını satmayın dedim. Dinlemediniz beni. Sizin cesaretiniz yok. Kapalı kapılar ardında pazarlık mı yapıyorsunuz?” dedi.

KONGRE KARARI ALINDI

Yaklaşık 3 saat tartışmalar eşliğinde süren istişare toplantısı sonrasında 2 önemli karar oylandı. Üyelerin talebi ile S.S. 5 No’lu Minibüsçüler ve Otobüsçüler Kooperatifi olağan üstü erken seçime gidecek. Sürecin iptal edilmesi sonrası eylem kararının alınması için komisyon kurulmasına karar verildi. Belirlenen komisyonda. Alibey Akyıldız, Hasan Korkmaz, Lokman Aydemir, Mehmet Kaymak, Mehmet Çeliksoy, Enver Hacıoğlu, Sinan Baldan, Mustafa Kurt, Nihat Sönük ve Latif İşçen seçildi.

Bursa Modeli Nedir?

Bursa’da Toplu taşımada ulaşımı ücretsiz kullanan vatandaşlar için özel halk otobüslerine kişi başı 2.82 TL biniş desteği sağlandı.. Bu sayede özel halk otobüsleri ücretsiz binişler nedeniyle herhangi bir ekonomik kayıp yaşamazken, engelli ve 65 yaş üzeri vatandaşların özel halk otobüslerine binişlerde yaşadıkları sorunlarda ortadan kalkmıştı. Bunun yanında Büyükşehir Belediyesi toplu taşımayı kullanım oranlarının zaman zaman yüzde 70-80’lere kadar düştüğü pandemi sürecinde de yakıt desteği, kişi başı biniş destekleri gibi uygulamalarla otobüsçü esnafına yaklaşık 40 milyon TL’lik destek sağladı.

İstanbul Modeli Nedir?

Yeni sistemle, sübvansyon ödemeleri kalkarak otobüs sahipleri ve şoförlere hizmet alımı karşılığında gelir garantisi sağlanacak. Aylık ücretler, kilometre üzerinden İETT tarafından ödenecek. Esnafın gelir kaygısı ve bu kaygı nedeniyle yaşanan aşırı dolu otobüs görüntüler, yolcu kapma yarışları ve bakımsız araç görüntüler sona erecek. Böylece, tüm otobüslerin her ay ne kazanacağı belli olacak.

“Büyükşehir sözünü yerine getirmedi”
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir