1. Haberler
  2. Güncel
  3. CHP’de yerel seçim takvimi belli oldu. İşte ayrıntılar

CHP'de yerel seçim takvimi belli oldu. İşte ayrıntılar

CHP'nin yerel yönetim seçimleri için hazırladığı genelgeye göre, aday adaylığı başvuruları yarın, 21 Kasım Salı günü başlıyor. Aday adaylarının ödemesi gereken harçlar da belirlendi.

chp genelge
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

YARIN BAŞLIYOR

CHP’nin mahalli idareler seçimleri için yayımladığı genelge kapsamında, yerel seçimlere katılmak isteyen aday adayları için başvuru süreci 21 Kasım Salı günü başlıyor. Başvurular, 28 Kasım Salı günü sona erecek. Aday adaylarının başvuru süreci içerisinde yerine getirmeleri gereken şartlar genelgede ayrıntılı bir şekilde belirtilmiştir.

İL VE İLÇE BAŞKANLARI İÇİN YENİ DÜZENLEME

Yasa hükümlerine göre istifa etmeleri gereken siyasi parti il, ilçe başkanları ve yöneticileri ile kamu görevinde bulunanlar, yerel seçim aday adaylığı başvurularını 1-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirecekler.

İSTİFA ETMELERİ GEREKMİYOR

İl başkanlıklarının işlemleri daha hızlı bir şekilde yürütebilmesi amacıyla, il başkanlıkları hafta sonları da açık olacak. Aday olmak isteyen il ve ilçe başkanları ile yöneticileri, istifalarını 1 Aralık Cuma günü saat 17:00’a kadar il başkanlıklarına iletmelidir. Milletvekilleri, belediye başkanları, belediye meclis üyeleri ve muhtarlar ise yerel seçimlerde aday adayı olmak için istifa etmeleri gerekmemektedir.

ÜCETLER BELLİ OLDU

Genelgeye göre, aday adayı olmak isteyenlerin ödeyeceği harçlar belirlendi. Buna göre, Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylar 50 bin TL, nüfusu 500 binin üzerinde olan il ve ilçe belediye başkanlıkları için ise 30 bin TL ödeme yapacak. Belediye meclis üyeliği başvurularında ise adaylar nüfusu 100 binin üzerinde olan il ve ilçeler için 10 bin TL,  50 bin ila 100 bin arasında olan il ve ilçelerde ise 7 bin 500 TL ödeyecek.

 

genelge 1 genelge 2 genelge 3 genelge 4 genelge 5

 

CHP’de yerel seçim takvimi belli oldu. İşte ayrıntılar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir