1. Haberler
  2. Güncel
  3. “Dört üniversite mezunundan biri işsiz”

“Dört üniversite mezunundan biri işsiz”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Şubat ayına ilişkin işgücü istatistiklerini paylaştı. Buna göre Şubat ayında işsizlik yüzde 10.7 oldu. Araştırma sonuçlarına göre; 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2022 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre 178 bin kişi azalarak 3 milyon 579 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,5 puanlık azalış ile yüzde 10,7 seviyesinde gerçekleşti. İşsizlik oranı erkeklerde yüzde 9,3 iken kadınlarda ise yüzde 13,4 olarak tahmin edildi.

 

“DAR VE VENİŞ TANIMLI”

TÜİK’İn açıklamış olduğu işsizlik istatislikleri hakkında konuşan Lastik İş Sendikası Genel Başkanı Alaaddin Sarı; “TÜİK’in açıklamış olduğu verileri geniş ve dar tanımlı olarak bakmak gerekiyor. Geniş tanımlı işsizlik oranları yüzde 22 bandında. Dar tanımlı işsizlik oranları ise yüzde 10.7 bandında. İşsizlik oranının düştüğü iddiaları tamamen dar tanımlı işsizlik oranları ile alakalı. 2020 senesinde normalde dar tanımlı işsizlik rakamı daha yüksekti. O zaman bu yana yüzde 1.7 oranında bir düşüş rastlandı.

 

“ÜRETİME DÖNÜK OLMALI”

Genelde iş arayanlar 2 hafta iş arıyor. Sonra iş aramayı bırakınca iş bulmuş gibi değerlendiriliyor. Belki aralarında iş bulmuş olanlar olabilir ama genelleme yapamayız. 4 üniversite mezunundan bir tanesi isşiz. Bu sorunu ortadan kaldırmamız gerekiyor. Türkiye’deki yatırımların üretime dönük olması işsizlik oranını azaltacaktır” dedi.

“Dört üniversite mezunundan biri işsiz”
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir