Korkusuz Kocaeli

Hürriyet: “Pişmaniye festivaline uluslararası boyut kattık”

FEST
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2009 yılından bu yana her yıl düzenlenen İzmit Pişmaniye Festivali’nin 12’ncisi, bu yıl 25-27 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek. Ulusal ve uluslararası grupları bir araya getirecek festivalde bu kez dans ve müzik coşkusu da yaşanacak. İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, 12. Uluslararası İzmit Pişmaniye, Dans ve Müzik Festivali’nin lasmanını gerçekleştirdi.

“FESTİVALİN İÇİNE ULUSLARARASI BOYUTU KATACAĞIZ”

Festival hakkında bilgi veren Fatma Kaplan Hürriyet, “Bu işe kentin dışarıdan ilgi çekmesine nasıl vesile olabiliriz diye başladık. İlk göreve geldiğimizde biz sadece bu festivali yapabilmiştik. Daha küçük bir festivaldi. Daha sonrasında 2 yıl pandemi, ekonomik kriz, deprem, yasaklarla beraber yapamadık. Ama bu sene uluslararası boyutunu da içine katacağız. Bu basit bir eğlence programı etkinliği değil. Pişmaniye sadece İzmit’te üretiliyor. Bu bile çok kıymetli detay. Kentin aidiyetini besleyen, kentin marka değerini yükselten ürün. Böylesin kıymetli bir ürünümüz var. Pişmaniyeyi diğer kentlerde ki gibi ilgi çeker bir şekilde yapmamıştık. Ama bu sene yapacağız” diye konuştu.
1

“FESTİVAL HAVASINI KENTİMİZİN FARKLI NOKTALARINDA YAŞATACAĞIZ”

Pişmaniyenin İzmit’in tarihi lezzetini yansıttığını söyleyen Başkan Hürriyet, “Pişmaniye, kent hazinesi, çok kıymetli kültürel mirasımız. Festivalde birbirinden keyifli çeşitli etkinliklerimiz olacak. Özel bir organizasyon ve uluslararası boyut kattığımız etkinlik olacak. Festival havasını kentimizin farklı noktalarında yaşatacağız. Stantlarımız yettiği sürece yerel esnafımız bu festivalde yer alabilirler ve markalarını öne çıkarabilir. Ürünlerini satmak öne çıkarmak isteyen yerel esnaflarımıza kapımız açık. Tüm halkımızı festivalimize katılmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı. Festivalde yarışmalar, pişmaniye workshop, video gösterileri, söyleşiler, yurt içi ve yurt dışı gruplarının dans gösterileri, pişmaniye yarışmaları gibi birbirinden keyifli etkinlikler yer alacak.

Hürriyet: “Pişmaniye festivaline uluslararası boyut kattık”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir