İYİ Parti Kocaeli İl Başkanı Nusret Acur: 17 Ağustos! Konuşmak yetmez artık adım atmalıyız

İYİ Parti Kocaeli İl Başkanı Nusret Acur 17 Ağustos Konuşmak yetmez artık adım atmalıyız
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İYİ Parti Kocaeli İl Başkanı Nusret Acur, 17 Ağustos Gölcük yol dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında olası depremler için hükümetin güçlü adımlar atması gerektiğini vurguladı.

 

İl Başkanı Nusret Acur, açıklamasında “Tam 24 yıl önce, 16 Ağustos bitip 17 Ağustos başladığında Asrın Felaketi ile karşı karşıya geldik. Gölcük merkezli deprem başta Kocaeli olmak üzere çevre illeri etkiledi. Resmi raporlara göre 17 bin 480 vatandaşımız kaybettik, 23 bin 781 vatandaşımız yaralandı. 285 bin 211 ev, 42 bin 902 iş yeri hasar gördü. 2010 yılında yayımlanan Meclis araştırması raporuna göre ise kaybettiğimiz vatandaşlarımızın sayısının 18 bin 373 kişi olduğu ifade edildi.

 

Kuşkusuz ki Kocaeli’de yaşayan her vatandaşımızın depremle ilgili acı bir hatırası var. Kimi eşini kimi dostunu kaybetti. Kimi depremden kalan travmaları ile yaşıyor. Dolayısıyla aradan 24 yıl geçse de Kocaeli hala depremin acıları ile yaşayan bir kent. Ne yaparsak yapalım da bu acıları azaltamayacağımızın farkındayız. 17 Ağustos Felaketinde kaybettiklerimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyoruz. Allah bu acıları bir daha yaşatmasın.

 

Şunun farkındayız: Her deprem yıldönümünde ülke olarak yaptıklarımızdan çok yapamadıklarımızı konuşuyoruz. Nitekim 17 Ağustos Felaketinden zerre de olsa ders çıkarmadığımız 6 Şubat’ta yaşadığımız depremlerde de gördük. Yine binalarımız yıkıldı, yine canımız yandı, yine insanımız kaybetti. Yine geleceğe çok ama çok büyük acılar, travmalar bıraktık.

Bakınız neler yapamadık? 24 yıl önceden kalan ağır hasarlı binaların tamamını halen yıkamadık. Aradan geçen neredeyse çeyrek asırda yapı stokumuzu tarayıp insanımızı sağlıksız binalardan çıkaramadık. Deprem vergilerini yola köprüye harcadık da kentlerimize toplanma alanları yapamadık. 24 yılda güçlü, soruna neşter vuracak bir kentsel dönüşüm hamlesi başlatamadık.

Her 17 Ağustos’ta acılarımız tazeleniyor, Asrın Felaketinde yitirdiklerimizi hatırlıyoruz ama uzmanlar olası İstanbul depreminin yaklaştığını ifade etmesine rağmen önlem almıyoruz. Ülkeyi yönetenler israfla, bir dolu usulsüzlüklerle kaynaklarımız heba ederken, ne yazık ki ülkemiz için birinci tehdit olan depreme dönük sağlıklı adımlar atmıyoruz. Konuşmanın yeterli olmadığını, artık güçlü adımlar atılması gerektiğini hükümete bir kez daha hatırlatıyoruz.” ifadelerini kullandı.

İYİ Parti Kocaeli İl Başkanı Nusret Acur: 17 Ağustos! Konuşmak yetmez artık adım atmalıyız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir