İzmitliler büyüleyici atmosferiyle Lavanta Şenliklerinde buluştu

korkusuz yeniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İzmit Belediyesinin Durhasan Mahallesi’nde düzenlediği Lavanta Şenlikleri yüzlerce vatandaşın katılımıyla gerçekleşti. İzmitlilerin doyasıya eğlendiği etkinlikte konuşan Başkan Hürriyet, “Burada bir yaşam alanı oluşturuyoruz. Sanayi kimliğinin ötesinde çok kıymetli bir tarım kimliği ve kırsal turizm kimliği oluşturmak üzere yolumuza devam ediyoruz.” dedi

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in öncülüğüyle organize edilen Lavanta Şenlikleri Durhasan Mahallesi’nde bulunan lavanta bahçesinde başladı. Yüzlerce vatandaşın bir araya gelerek keyifle vakit geçirdiği Lavanta Şenlikleri’nde İZGİM ve İZMEK kadınları el emeği ürünlerini sergilerken workshoplar gerçekleştirdi. Oyun alanlarında çocuklar gönüllerince eğlenirken, gençler mor renge bürünen ve dekorlarla süslenen lavantalar arasında fotoğraf çektirip gölgelik alanlarda güzel günün tadını çıkardılar. Büyük emekle hazırlanan Lavanta Bahçesi her gün vatandaşların ziyaretine açık olacak.

HÜRRİYET, “KIRSAL TURİZMİ ÖNEMSİYORUZ”

Programda bir konuşma yapan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Biz bugün bu büyülü bahçede sizlerle bir araya gelmek istedik. Lavanta aromatik bir bitki. Hem ilaç hem kozmetikte yeri çok kıymetli. İnsanı rahatlatan, cıvıl cıvıl yapan; rengi ve kokusuyla bulunduğu alana neşe katan bir ürün. Türkiye’de ve dünyanın öbür ucunda televizyonlardan lavanta bahçelerini izleriz. Oralara gidemeyen insanlar olabilir diye İzmit’te de lavanta bahçemiz olsun istedik. Tarım alanlarına da dikkat çekmek istiyoruz ve köylerimizin gelişmesi, kırsal turizmin gelişmesi için bu tarz sosyal alanlar katmaya çalışıyoruz.

“İZMİT’İN TOPRAĞI ÇOK KIYMETLİ”

Göreve geldiğimizden itibaren “Üreten Belediye İzmit Belediyesi” vizyonuyla çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu kapsamda bugüne kadar atıl olan bütün arazilerimizi tarıma açtık. Kenarda duran; ekilmeyen, biçilmeyen bütün arazilerimizde şu anda tarım yapar hale geldik. Çünkü toprak gerçekten büyük zenginlik. Bu zenginliği ekmez, biçmezsek Türkiye kalkınamaz. Türkiye’yi üretim kurtaracak, tarım kurtaracak. İthalat değil üretmek kurtaracak. İşte bu şiarla bütün alanlarımızda çeşitli sebze meyveler ekiyoruz. Alternatif tarım ürünlerinin üretimini yapıyoruz. İzmit’in toprağı gerçekten çok değerli.

“288 TON ÜRÜN ALDIK”

Şimdiye kadar Çayırköy, Durhasan,  Karaabdülbaki, Emirhan, Kozluca, Kaynarca, Yenice, Düğmeciler Mahallelerimizde toplam 102 dönüm alanda tarım uygulamaları başlattık. Ve son iki sene içerisinde bu tarlalarımızda domates, marul, roka, tere, biber, patlıcan, buğday, bal kabağı, fasulye, elma, ayva, hurma, mısır ve mısır silajı, salatalık, ıspanak ve Aronya gibi gibi toplamda 288 ton ürün almayı başardık. Emek veren tüm arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.

“İZMİT SADECE SANAYİ KENTİ DEĞİL”

Yani siz toprağa bakarsanız, toprak da size bakıyor. Siz toprağı koruyorsanız, toprak da sizi koruyor. Toprak bizim şunu da çok güzel bir şekilde hatırlamamıza vesile oluyor. İzmit sadece sanayi kenti değil. Birbirinden değerli tarım arazilerimiz var. Kırsalımız kuvvetli. Sanayi kimliği adı altında Kocaeli ezilsin istemiyoruz. Sanayi kimliğinin ötesinde çok kıymetli bir tarım kimliği ve kırsal turizm kimliği oluşturmak üzere yolumuza devam ediyoruz.

“FARKINDALIK YARATIYORUZ”

Ve o tarım arazilerimizin olduğu güzel köylerimiz.  Doğal güzellikleri, geleneksel yaşam tarzları ve zengin tarım alanlarıyla İzmit’in değerli bir parçası. Lavanta şenlikleri gibi tarım temalı etkinliklerimiz, köylerimizin üretim potansiyelini ortaya çıkarıyor ve yerel ekonomiye katkı sağlıyor. Aynı zamanda, bu etkinlikler sayesinde köylerimizin doğal güzellikleri ve kültürel mirası da tanıtımına yardımcı oluyor. Burada sadece görsel bir zenginlik yok; aynı zamanda kırsal kesimini desteklemek amacıyla bir farkındalık yaratıyoruz.

“SANKİ BİR MASAL BAHÇESİNDEYİZ”

Bu üretim gayemize ve çabamıza Lavantayı da katmıştık. Aslında tarlamız çok genç ve taze. Bundan 5 yıl sonra bu lavanta tarlası çok daha güzel bir hale gelecek. Genç olmalarına rağmen iyi bakınca bir anda açtılar.  Dört sene önce de 3 cins lavanta çeşidi ile lavanta yetiştiriciliği çalışmalarına başladık. Önce Durhasan Solaklar bölgesinde, sonra Karaabdülbaki Köyü’müzde ve son olarak da Çayırköy’deki Lavanta Parkı’mızda lavanta fidelerimizi toprakla buluşturmuştuk. Şimdi ise toprak bize vefasını o kadar güzel gösterdi ki, Görüyorsunuz sanki bir masal bahçesinde gibiyiz.

“ZAMANLA DAHA DA GELİŞTİRECEĞİZ”

Bugün burada şenliklerimizin ilkini yapıyoruz. Karaabdülbaki’de de şöyle bir alternatifimiz oluştu. Orada yeni açtığımız Çınar Kahvaltı Evimizle köy turizmini geliştirecek bir adım attık. Oradaki lavantalarımız da büyüdüler. Orada da güzel bir şenlik yapacağız. Sadece lavanta ektik, hadi gelin fotoğraf çektirin demek değil. İnsanlara bu zor günlerde sosyal yaşam alanları sunuyoruz. Beton belediyeciliği değil gerçekten kentine, toprağına, köyüne kırsalına değer veren bir belediyecilik anlayışıyla yolumuza devam ediyoruz. Zamanla burayı daha da geliştireceğiz. Bir mesire alanı ve kafeterya alanı kazandıracağız. Bu bahçenin bitişiğinde meyve bahçemiz var ve yine sizlerle beraber hasat yapacağız. Bu bahçe lavantasıyla ve meyveleriyle sosyal yaşam alanı haline gelecek.

“YEŞİL BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Çünkü kentimizin gri bir kent olarak bilinmesini istemiyoruz. ,Yeşil bizim için çok önemli. Yeşil önemli mavi önemli, toprak önemli. Tohumlarımız önemli. Çünkü yeşili, maviyi, tohumlarımızı, topraklarımızı koruduğumuz sürece gelecekte torunlarımız bizi hep minnetle hatırlayacak. Bu Lavanta bahçelerimiz her gün vatandaşlarımızın ziyaretine açık olacak. Vatandaşlarımız bahçeleri ziyaret edip fotoğraf çektirebilecek, eğlenebilecek, piknik yapabilecek. Ayrıca yetişkinler ve çocuklar için atölyeler gerçekleştirilecek.

“LAVANTANIN BÜYÜLÜ DÜNYASINA DAVET EDİYORUM”

Bu güzel lavanta şenliklerimizin oluşmasında büyük gayret sarf eden, emek veren, alın teri döken Kırsal Hizmetler Müdürlüğümüze, başkan yardımcımızdan müdürümüze, lavanta fidelerini toprağa eken büyüten, bakımlarını yapan tüm arkadaşlarımıza, Park ve Bahçeler Müdürlüğümüze ve muhtarımıza canı gönülden teşekkür etmek istiyorum. Ellerine, emeklerine sağlık. Sizleri, lavantanın büyülü dünyasına davet ediyor, bu şenlikle birlikte kalplerimizi lavanta kokularıyla doldurmayı umut ediyorum.

TURAN, “ÇOK GÜZEL BİR KAZANIM”

Durhasan Mahalle Muhtarı Ünal Turan, “Öncelikle Fatma Başkanıma ve ekibine teşekkür etmek istiyorum. Böyle güzel bir bahçeyi İzmit’e kazandırmak çok kıymetli. İnanıyorum ki Başkanımı burayı daha da güzelleştirecek. Çok güzel bir kazanım oldu. Kırsal Hizmetler Müdürlüğü ekipleri çok emek verdiler. Onlara da ayrıca teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
İzmitliler büyüleyici atmosferiyle Lavanta Şenliklerinde buluştu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir