Kandıra’da köyleri sular altında bırakacak baraj için İmamoğlu’na yetki verildi!

ekrem imamoğlu kandıra
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kocaeli Gazeteleri… Ağva ve Kandıra arasına yapılması planlanan Sungurlu Barajı ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED olumlu kararı vermişti. Baraj nedeniyle kimi köyler ve yollar sular altında kalacak, bölgede yer yer yaşanan taşkın riski ile ortadan kalkacaktı. Köylüler de daha önce ÇED toplantısını yaptırmamış ve tepkilerini dile getirmek için eylem yapmıştı.

 

Kocaeli Haber… Kandıra’nın pek çok köyünü sular altında bırakacak olan Sungurlu Barajı’na 2020 yılında mahkeme red karar vermişti. DSİ, açtığı ihaleyi iptal etmek zorunda kaldı. Sonrasında ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 30 Eylül tarihinde yürütmeyi durdurma kararına itiraz etti. İtirazı inceleyen İstanbul 12. İdare Mahkemesi itirazı kabul etmeyerek yeni başvuruyu reddetti.

 

İstanbul’a su sağlayan barajlardaki doluluk oranları son günlerde yüzde 25’in altına düşerken Büyükçekmece Gölü’nde kuruma nedeniyle su yüzlerce metre geriye çekildi. İstanbul’un su ihtiyacını karşılamak amacıyla DSİ tarafından inşa edilecek olan Sungurlu Barajı’nın protokolünü imzalama yetkisi İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verildi. Proje İBB, İSKİ ve DSİ ile beraber yürütülecek.

Meclis Komisyon Raporu’nda, 2012 yılında temeli atılan Melen Barajı’nın planlanan tarihte bitmemesi nedeniyle, İstanbul için içme suyu arzı sağlayacak diğer kaynakların öneminin arttığı belirtildi. Sungurlu Barajı da kentin su ihtiyacını karşılayacak kaynaklar arasında yer alıyor. Ağva ve Kandıra arasında inşa edilecek olan barajın su kaynağı dahil tüm tesis için yapılan harcamaları DSİ’nin bütçesinden karşılanacak, toplam bedel DSİ yöntemlerine göre giderilecek. Geri ödemeler ise İBB ve İSKİ tarafından 30 yıl içerisinde yapılacak. Projenin gerçekleştirilmesi halinde, ilçede birinci derece tarım alanı olan birçok köy sular altında kalacak.

 

Kandıra’da köyleri sular altında bırakacak baraj için İmamoğlu’na yetki verildi!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir