1. Haberler
  2. Güncel
  3. Kocaeli kışa hazır: Kaç araç ve personel hizmet edecek?

Kocaeli kışa hazır: Kaç araç ve personel hizmet edecek?

kis
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

1 Aralık 2022 tarihi itibariyle uygulanmasına başlanılacak olan ve İlimizde kış mevsiminin sorunsuz olarak geçirilmesi, olumsuz hava şartlarına karşı mücadele konusunda alınan tüm tedbirlerin gözden geçirilmesi varsa ek tedbirler görüşüldü. Buna göre, Kocaeli’de kış ayları için kaç araç ve personel hizmet edecek?

1 Aralık 2022 tarihi itibariyle uygulanmasına başlanılacak olan ve İlimizde kış mevsiminin sorunsuz olarak geçirilmesi, olumsuz hava şartlarına karşı mücadele konusunda alınan tüm tedbirlerin gözden geçirilmesi varsa ek tedbirlerin alınması için Vali Seddar Yavuz’un başkanlığında “Kış mevsimi trafik tedbirleri ve olumsuz hava şartlarında alınması gereken tedbirler” konulu bir toplantı icra edildi.

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 11.11.2022 tarih ve 18324 sayılı emirleri gereği vatandaşlarımızın yaşamlarının Kış Mevsiminden kaynaklı olumsuzluklardan etkilenmemesi amacıyla alınması gereken tedbirler görüşülerek kurumlar arasında işbirliği, koordinasyon ve etkili iletişim sağlamak amacıyla düzenlenen toplantıya Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, ilgili Vali Yardımcıları, İlçe Kaymakamları, Güvenlik Birimleri, Karayolları 1.Bölge Müdürlüğü, Kuzey Marmara Otoyol Bakım İşletmesi ve ilimizde ki bu konuda görev alacak kurum ve kuruluşlarının üst düzey yöneticileri katılım sağlamış, istişarelerde bulunuldu.

1 ARALIKTAN İTİBAREN BAŞLIYOR

Düzenlenen toplantı neticesinde aşağıdaki tedbirler alınmış ve 1 Aralık 2022 günü itibariyle uygulanmasına karar verildi.

1 Aralık 2022 tarihinde başlayacak zorunlu Kış Lastiği uygulaması denetimlerinin yapılması,

Meteorolojik veriler doğrultusunda yoğun kar yağışı olacağının ihbar edilmesi halinde Başkanlığımda Afet ve Acil Durum ve Yönetim Merkezinin 24 saat çalışma esasına göre derhal vazifeye başlayıp, şartların normale dönünceye kadar görev yapması,

Daha önce belirlenen riskli bölgelerde kar yağışı ve buzlanma başlamadan görev yapacak şekilde araç, ekipman ve personelin hazır bir şekilde bekletilerek yağışın başlaması ile birlikte mücadeleye başlanması,

Yoğun kar yağışı ve buzlanma nedeniyle meydana gelebilecek kazalar nedeniyle yolda kayan veya kaza yapan araçların kaldırılması/kurtarılması için riskli bölgelerde vinç, çekici ve diğer araçların hazır tutulması,

Araç trafiğinin durdurulması halinde araçların park yapacakları alanların ve ceplerin hazır hale getirilmesi, bu yerlerin önceden belirlenerek gerekli duyuruların zamanında yapılması,

Bu durumda park eden araçtaki sürücü ve yolcuların temel ihtiyaçlarının karşılanması konusunda gerekli hazırlıkların yapılması karara bağlandı.

Ayrıca toplantıda bu mücadele görev alacak kurumların kullanılacakları araç, ekipman ve personel sayıları gözden geçirilmiş;

1) Karayolları 1.Bölge Müdürlüğü ve Kuzey Marmara Otoyolu Bakım İşletmesi;

resim

2) İl Emniyet Müdürlüğünce;

2022-2023 Yılı Kış Mevsimi Süresince Her Gün; 83 Trafik Timi, 39 Motosikletli Şahin, Toplam 452 Personel Aktif Olarak Görev Alacaktır.

3) İl Jandarma Komutanlığınca;

2022-2023 Yılı Kış Mevsimi Süresince Her Gün; 45 Trafik Timi, 4 Motosikletli Hızır Timi Toplam 131 Personel aktif olarak görev alacak.

Kocaeli Büyükşehir ve İlçe Belediyelerinin ve İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünün araç, ekipman ve bu konuda görevlendirilen tecrübeli personelleri de her an mücadeleye hazır vaziyette bulundurarak Valilikçe sağlanacak koordinasyonla gerekli destek verecek.

VALİLİK UYARDI

Valilik koordinasyonunda alınan tedbirlere ve yapılan uyarılara hemşehrilerim azami dikkat etmesini, 1 Aralık 2022 günü itibariyle kış lastiği takma zorunluluğu bulunan araçlarına uygun lastikleri takmalarını, diğer ekipmanlarıda (zincir-takoz-çekme halatı) özellikle araçlarında bulundurmalarını konusunda uyardı.

Kocaeli kışa hazır: Kaç araç ve personel hizmet edecek?
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir