Kocaeli’de kantin işletmecileri dertli

SAĞLIK
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Kantin İşletmecileri Esnaf Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcısı ve Kocaeli Kantin İşletmecileri Derneği Başkanı Aykut Sunar, kantin işletmecilerinin sorunlarını şu ifadelerle dile getirdi; “Milli Eğitim Bakanlığı aile birliği yönetmeliğinde değişiklik yapmak için temmuz ayında yayımladığı genelge ile kantin sözleşmelerinin yenilenmesini ve tüm ihaleleri durdurmuştu. Birçok kantin işletmecisi meslektaşımızın sözleşme zamanları geldi fakat genelgeden dolayı yenileme yapamıyorlar. Aynı zamanda ihaleye çıkacak okullar var onlarda ihaleye çıkamıyor. Yeni eğitim sezonu ile birlikte okullar açıldı ama sözleşmeler yapılamıyor. Buda kantin işlemecisi arkadaşlarımızı tedirgin ediyor aynı zamanda sözleşme olmadan hizmet veriyorlar. 18 milyon gencimizi ilgilendiren bu konuda bakanlığın hala aile birliği yönetmeliğini değiştiremediği için birçok meslektaşımız bu konuda mağdur ve endişeli bir şekilde bekliyor. Bu konu ile ilgili acil bir çözüm önerisi bekliyoruz.

“YÜZDE 25 KİRA ZAM ÜST SINIRI”

Sunar girdi maliyetleri, eleman maliyetleri ve enerji giderlerinin çok artması nedeni ile mecburen uyguladığımız zam oranları nedeni ile öğrencilerimizin alım gücü ciddi oranda düştü ve bu konuda öğrencilerimiz ve velilerimiz ciddi oranda haklı olarak çok etkilendi. Kira oranları yüksek uygulanırsa kantin işletmecisi meslektaşlarımız bu yükün altından kalkamaz. Bu konudaki yüzde 25 sabit kira zammı uygulamasının kantin işletmecisi meslektaşlarımıza da uygulanmasını ivedilikle bekliyoruz.

“HERKES İŞİNİ YAPSIN”

En değerli varlıklarımız çocuklarımıza hizmet veriyoruz. Konu çocuklarımız olunca hassas ve dikkatli hareket ve hizmet etmek zorundayız. Bu konu ile ilgili olarak 8 kurum tarafından sürekli olarak denetleniyoruz. Olması gereken bir durum ama şimdi İzmit Belediyesi hijyenik koşullara uymayan bir şekilde açıkta okul önlerinde öğrenciye ürün veriyor. Bir nevi bu konu ile ilgili yıllarca emek vermiş diploma almış, eğitim almış meslektaşlarımızın işini yapıyor. Tarım İl Müdürümüze basın yolu ile söylemek isterim bunu bizler yapsak hemen tutanak altına alınır ve hakkımızda işlem başlatılır. Bu konu ile ilgili olarak Tarım İl Müdürlüğünü acil olarak göreve davet ediyoruz. Açıkta limonata, yiyecek verilmesi bizler açısından hijyenik ve sağlıklı değil. Bıraksınlar çocuklarımıza hizmeti bu konuda eğitim almış meslektaşlarımız versin. İzmit Belediyesi veya herhangi bir kurumun öğrencilerimize kurallara uymayan hizmet vermesini istemiyoruz ve bu konunun Federasyon olarak takipçisi olacağız.”

 

Kocaeli’de kantin işletmecileri dertli

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir