Kocaeli’de miting yasaklanmıştı! “Kocaeli Valisi suç işliyor”

kocaeli miting
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kocaeli Gazeteleri… Yarın İzmit’te yapılacak olan laik eğitim mitingi İzmit Kaymakamlığı tarafından yasaklandı.

Kocaeli Haber…  Yasak kararına tepki gösteren Kocaeli Emek ve Demokrasi Güçleri yasak kararına rağmen alanda olacaklarını belirtti. Konu ile ilgili yapılan basın açıklamasında Kocaeli Valisi Seddar Yavuz’a da tepki gösteren eğitimciler Vali Yavuz’un suç işlediğini ifade etti

 

Kocaeli’de Eğitim Sen, Alevi Kültür Derneği ve Veli-Der şubelerinin “Laik eğitim, laik yaşam, eşit yurttaşlık” çağrısıyla gerçekleştireceği miting İzmit Kaymakamlığı tarafından yasaklandı. 16 Eylül Cumartesi günü İzmit Belediye İşhanı önünden başlayacak yürüyüşle İzmit Kent Meydanı’nında gerçekleştirilecek olan mitingle son bulacaktı. Ancak belirlenen alanın miting yeri olmaması gerekçesiyle mitingi yasaklandı. Kocaeli Emek ve Demokrasi Güçleri yasak kararının ardından gerçekleştirdikleri basın toplantısıyla hukuk dışı yasaklama kararlarına rağmen alanda olacaklarını belirterek İzmit halkına da çağrıda bulundu.

Eğitim Sen Kocaeli Şube binasında yapılan basın toplantısında açıklamayı Eğitim Sen Şube Başkanı Suphi Yıldırım okudu. Yıldırım, “Maalesef ruhban sınıfına açılan bu alanla, finansmanı merkezi yönetim bütçesinden karşılanacak olan yeni bir dinci kadrolaşmanın yolu açılmıştır. Protokol, bir süre içermediği gibi ÇEDES uygulamalarının kısa bir süre sonra tüm Türkiye’ye yaygınlaştırılması planlanmaktadır. Siyasal iktidarın laikliği ve laik yaşamı doğrudan hedef alıyor. Türkiye’de işsizlik, yoksulluk, açlık, enflasyon karşısında halkın susması için dini söylemlerle şükür, tevekkül, sabır telkin edilmektedir. Türkiye’de dinselleştirmenin, din istismarının, insanların samimi dini duygularının sömürülmesiyle, ekonomik eşitsizlikler arasında maalesef güçlü bir bağlantı vardır” dedi.

 

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz’un 13 Eylül Çarşamba günü bazı okulları yeni eğitim ve öğretim yılı vesilesiyle ziyaret ettiğini belirten Yıldırım  “Sayın vali maalesef laikliği hedef alan, öğretmenlerimizi aşağılayan, kutuplaştırıcı ve açıkça Anayasaya aykırı ifadeler sarfediyor. Sayın Vali, öğretmenler odalarında ve müdürler toplantılarında “….devletin dini islamdır, ….okullarda dini eğitim gereklidir, …bu devletten maaş alıp devlete karşı olan bazı öğretmenler var biliyoruz, gereği yapılacak, vb.” çirkin ifadelerle açıkça suç işliyor. Bu siyasi tutumu, ayrıştırıcı dili ve laiklik karşıtı suç içeren ifadeleri protesto ediyoruz. Ayrıca suç duyurusunda da bulunuyoruz” diye konuştu.

 

İzmit Kaymakamlığı’nın ise bugün itibariyle yürüyüş ve miting başvurusunu uygun görmediğini yazılı olarak bildirerek mitingi fiilen yasakladığı; mitingin başka bir tarihte veya başka bir yer ve güzergahta yapılabilmesi için herhangi bir bilgi dahi verilmediği ifade edildi. İzmit kaymakamının hukuk dışı yasağını protesto ettiklerini ve laiklik mücadelesini büyütmek üzere İzmit halkını 16 Eylül Cumartesi günü saat 17:00’de Belediye İşhanı önüne beklediklerini belirten Yıldırım; kaymakamlığın yasak kararının iptali için Kocaeli İdare Mahkemesine başvurduklarını ifade etti.

Kocaeli’de miting yasaklanmıştı! “Kocaeli Valisi suç işliyor”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir