1. Haberler
  2. Güncel
  3. Kocaeli’de sağlık çalışanları bugün iş bırakıyor

Kocaeli’de sağlık çalışanları bugün iş bırakıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Başta ücret yetersizliği olmak üzere sağlıkta şiddet gibi konular nedeniyle hekimler bugün greve gidiyor. Türk Tabipler Birliği’nin “G(ö)REV” başlıklı bir çağrısının ardından Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) da 17-18 Şubat’ta iş bırakacağını açıkladı.

 

2021 yılının Aralık ayında hekimlerin haklarında iyileştirme yapan bir düzenleme Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) bütün partilerin oylarıyla kabul edildi, ancak daha sonra geri çekildi. TTB, 15 Aralık’ta bu durumu protesto etmek için “G(ö)REV” adını verdiği iş bırakma eylemini gerçekleştirmişti. Düzenleme yapılmadığı takdirde yeniden iş bırakacağını duyurmuştu.

 

 

Ancak şartların değişmemesi nedeniyle TTB, 20 Ocak’ta yeni eylem planını duyurdu. 26 Ocak ve 4 Şubat tarihleri arasında TTB’nin Ankara’daki genel merkezinde “Beyaz Nöbet” eylemi başladı. Bu “nöbet”lere CHP ve HDP’li milletvekillerinin yanı sıra pek çok sendika ve dernek temsilcisi katıldı.

 

8 Şubat’ta grev kararı alan hekimler hak ettikleri ücretler ve çalışma koşullarına, sağlıkta şiddete karşın etkin yasanın kabulü ve salgının meslek hastalığı olarak kabul edilmesi başta olmak sorunlarının çözümüne dikkat çekmek için görev bırakacak.

 

BUGÜN HASTANE VE POLİKLİNİKLER AÇIK OLACAK MI?

8 Şubat Salı günü, Acil hastalar, diyaliz hastaları, acil ve riskli gebeler, çocuk aciller, kanser hastaları, yoğun bakım hastalarının bakımı aksamayacak, yoğun bakım ve yatan hastalara verilenler dışındaki tüm hizmetler duracak.

* Covid-19 veya Covid-19 şüphesi ile başvuranların poliklinik ve klinik tedavilerine devam edilecek; diğer hastalarımıza nöbet düzeninde sağlık hizmeti verilecek.

* Sağlık hizmeti sunulan tüm birimlerde, acil tanı ve tedavi endikasyonu olan hastaların bakımı aksatılmayacak. Acil servisler eylem süresince gerektiğinde görevli hekimlerce takviye edilecek.

* Yoğun bakım hastalarının -eylem nedeniyle- tedavilerinde hiçbir aksamaya yol açılmaması için her zamanki duyarlılıkla hizmetin sürdürülmesine dikkat edilecek.

* Acil ve riskli gebelere, diyaliz hastalarına ve kanser hastalarına sağlık hizmeti sunulmaya devam edilecek.

 

Kocaeli’de sağlık çalışanları bugün iş bırakıyor
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir