Kredi kartı faizlerine zam yolda

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faizdeki 5 puanlık artışının ardından kredi kartı faiz oranlarına zam yolda

kk
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faizdeki 5 puanlık artışının ardından kredi kartı faiz oranlarına zam yolda

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizini beklentilere paralel bir şekilde 5 puan artırarak yüzde 35’e çıkardı. Bu faiz artışı sonucunda kredi kartı ve ticari kredi faizlerinde üst limitlerde değişiklikler olacak.

FAİZLER YÜKSELECEK

Kredi kartı faizlerini belirleyen referans faiz oranı, faiz artışının ardından yüzde 3,16 seviyesine yükselecek. Kredi kartı için aylık azami akdi faiz oranı yüzde 3,26’dan yüzde 3,71’e, aylık gecikme faizi ise yüzde 3,56’dan yüzde 4,01’e yükselecek. Nakit çekim işlemlerinde uygulanan aylık faiz oranı yüzde 4,02’den yüzde 4,47’ye çıkacak.

ÜST SINIR ARTACAK

Ticari kredi faizlerinde üst limit, 1,8’lik bir kat sayıya göre yüzde 69,3’ten yüzde 83’e yükselecek. İhracat ve yatırım kredileri için uygulanan üst sınır ise yıllık yüzde 53,9’dan yüzde 64,5’e çıkacak.

NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK?

Kredi kartı ve ticari kredilerdeki yeni faiz oranları 1 Kasım’dan itibaren yürürlüğe girecek. 1 Kasım’a kadar yapılacak işlemlerde şu anki oranlar geçerli olacak.

Kredi kartı faizlerine zam yolda

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir