Korkusuz Kocaeli

Maraş’ta deprem köyleri de yerle bir etti, sadece bu köyde 33 kişi hayatını kaybetti

deprem maras
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kocaeli Gazeteleri…. Kahramanmaraş’ta meydana gelen deprem köyleri de yerle bir etti. Sadece depremin merkezlerinden Pazarcık ilçesine bağlı Ördekdede Köyü’nde 33 kişi enkaz altında kalarak hayatını kaybetti. Depremden kocasının saçından bularak sürüklemesiyle yaralı kurtulan kadın da yaşadıklarını anlattı.

Kocaeli Haber… Türkiye’yi yasa boğan depremin 7’nci gününde ekipler sahada çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Gün geçtikçe depremin verdiği hasarlarda netleşiyor. Çok katlı yapıların olduğu şehir ve ilçelerin yanı sıra müstakil evlerden oluşan köylerinde depremle yerle bir olduğu dikkatlerden kaçmadı. İlk depremin merkez üssü Pazarcık ilçesine bağlı Ördekdede Köyü’de depremde neredeyse tamamen yıkıldı. Yıkılan evlerin enkazında kalan 33 kişi ise hayatını kaybetti. Depremde yakının kaybedenler ile enkazlardan kurtarılanlar o anları gözyaşı içinde anlattı.

Köy sakinlerinden Türkan Merter, ” Yavrularımı kaybettim, hepsini kaybettim. Şaşkınım, 6 çocuğumu, torunlarımı, oğlumu hepsini kaybettim” diyerek yaşadığı acıyı anlattı.

Ailesinden 7 kişiyi kaybeden 86 yaşındaki dede Abdi Merter ise gözyaşları içerisinde,” Ölsem bundan iyiydi, ölmedim ben ne yapayım, çocuklarım içinde oturuyordu iki evim de yıkıldı” diye konuştu.

Oğlu ile toprak altında kaldığını belirten Hatice Ünal ,”Beton geldi, üçgen şeklinde durmuş. Eşim beni karanlıkta saçımdan buldu, topraktan çekerek kurtardı” diyerek o anları anlattı.

Öte yandan AFAD koordinesinde köye çadırların kurulduğu ve vatandaşların ihtiyaçlarının da karşılandığı gözlendi.

Maraş’ta deprem köyleri de yerle bir etti, sadece bu köyde 33 kişi hayatını kaybetti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir