1. Haberler
  2. Güncel
  3. Tıbbi aromatik bitkiler projesinde ikinci adım atıldı

Tıbbi aromatik bitkiler projesinde ikinci adım atıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz yıl şubat ayında kamuoyuna açıklanan yerli ekonomiye ve kırsal kesimin güçlenmesine yönelik yapılan tıbbi aromatik bitkiler projesinde ikinci adım atıldı. Bitkilerin özünün ve yağının çıkarılacağı ekstraksiyon tesisinin açılış töreni Gebze TÜBİTAK MAM’da gerçekleştirildi. Açılışa Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Hasan Aydınlık,  Gebze Belediye Başkanı ZinnurBüyükgöz, Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, İl Sağlık Müdürü Dr. Yüksel Pehlevan, TÜBİTAK MAM Başkanı Dr. Osman Okur, KOTO Başkan Yardımcısı Hüseyin Gezer, Prof. Dr. Ebubekir Yüksel, Kimya Yüksek Mühendisi Müslüm Yıldız, Doç. Dr. Ercan Gürbulak,ARŞAN Makine Genel Müdürü Selçuk Fatih Şentürk katıldı.

YÜZDE YÜZ YERLİ ENERJİ

Yüzde yüz yerli enerjiye sahip en büyük kapasiteli ilk tesis 332 metrekare alanda TÜBİTAK MAM yerleşkesinde bulunuyor. Bu yatırım ile Türkiye’nin kendine ait endemik bitkilerin işlenmesi ile ilgili bir data arşivi oluşturulacak. Tesis kurulurken Gebze Teknik Üniversitesi’nden de akademik destek alındı. Günlük kapasitesi 700-800 KG civarı kuru bitki, yıllık 250 Ton civarı kuru bitki işlenmesi hedeflenmektedir. Bu da yaklaşık olarak 2 Bin 500 Ton yaş bitkiye tekabül ediyor. Tesiste öncelikle yerli ürünler işlenecek. Akabinde hem doğadan hem de piyasadan temin edilecek katma değeri yüksek ürünler de işlenebilecek. Tesis sahip olduğu teknolojisi ile kayısı, domates, nar, üzüm vb. ürünlerin çekirdeğini de işleyebilecek.

ÖNEMİ ZAMAN GEÇTİKÇE ANLAŞILIR

8 Milyon TL’ye mal olan Tıbbi Aromatik Bitki İşleme amaçlı Süper kritik ekstraksiyon tesisi hakkında bilgi veren TÜBİTAK MAM Başkanı Dr. Osman Okur, “15 yıllık bir sanayi belediye ARGE işbirliği aslında. Bazı yatırımların önemi zaman geçtikçe anlaşılır. Hepimizin hatırlayacağı belediyenin en kadar güzel bir iş yaptığı Kocaeli’nin ne kadar şanslı bir il olduğunu ilerleyen zamanlarda daha iyi anlayacağız. Türkiye2nin en büyük ve en verimli tesisi olmasının yanında yerli sanayi dışarıya sıfır bağlılıkla yapılan bir tesis. Yıllık yaklaşık 2500 ton işlemeye haiz bir tesis. Bu sürecin A’dan Z’ye teknoloji ve diğer kısmınlar her türlü desteği veriyoruz. Kırsal alanlarda tohumda başlayan yüksek teknolojik ürünlerin çıkacağı bir tesis. Belediye başkanımıza teknolojiye yaptığı bu yatırımdan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

‘AMACIMIZ TARIM KESİMİNİ GÜÇLENDİRMEK’

TÜBİTAK MAM Başkanı Dr. Osman Okur’un ardından söz alan Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, “Gerçekten güzel bir şey yapıyoruz. Hocam az önce bu tesiste ne yapıldığını söyledi. Tıbbi aromatik bitkiler projesinin bir uzantısı bu tesis. Kırsal alanlarda ve tarım kesiminde kalkınmayı güçlendirmek için katma değeri yüksek olan ürünler üretmekti amacımız. Katma değeri yüksek ürünlerle ilgili arayışımızda tıbbi aromatik bitkiler seçeneği karşımıza çıktı. Biz de tesis kurup ekilen ürünün yağını çıkarmayı amaçladık. Çiftçilerin ürettiği ürünlerin buradaki ekstraksiyon edilmesi içindeki yağın çıkarılması sürecini gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

ÜRÜNÜN KALİTESİ ARTACAK

Tesis, tarımdaki ürünün kalitesinden katma değerine kadar birçok kalemde artı sağlayacak. Bir anlaşma çerçevesinde diğer ürünlerin geliştirilmesi ilaçların geliştirilmesi doğal besin takviyelerinin ve kozmetik ürünlerin geliştirilmesi gibi bir dizi süreç yapılacak. ARGE ve ÜRGE çalışmalarının da sürece dahil edilmesi ayrıca kıymetli. Buradaki tesis emsalleri ile kıyaslandığında ürünün hem kalitesini artıracak. Hem de dayanıklılık açsından uzun süre sağlayacak. Hem verimli bir üretim gerçekleşmesi için imkan sağlayacak. Ben bu tesisin başarılı olacağından eminim. İnşallah Kocaeli bu ve buna benzer tesislerin kuluçka merkezi olur. Buna inancım sonsuz” dedi.  Büyükakın ve beraberindekiler ardından tesisi gezdi.

Tıbbi aromatik bitkiler projesinde ikinci adım atıldı
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir