Trafikte ehliyet taşımak artık zorunlu olmayacak

Trafikte ehliyet taşımak artık zorunlu olmayacak
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, “Hayat Kimliğinle Kolay” uygulaması ile sürücü belgesi bilgilerini kimlik kartlarına taşıyanların yanlarında ehliyet bulundurmaları zorunlu olmayacak

 

Trafikte sürücüleri ilgilendiren uygulamanın kullanım sayısı giderek artıyor. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, “Hayat Kimliğinle Kolay” uygulaması ile sürücü belgesi bilgilerini T.C. kimlik kartlarına taşıyanların sayısının 6 milyon 275 bine ulaştığını duyurdu.
Bu uygulama sayesinde trafikte yanınızda sürücü belgesi bulundurma zorunluluğu ortadan kalkıyor. Her iki belgenin yeni tip olması yeterli.

HAYAT KİMLİĞİNLE KOLAY UYGULAMASI NEDİR?

21 Eylül 2020 tarihinde hayata geçirilen “Hayat Kimliğinle kolay” uygulaması ile yeni nesil sürücü belgesi bilgileri elektronik kimlik kartlarında yer alan çipin içerisine entegre edilmektedir.
Uygulama sayesinde kimlik kartı yanında olan vatandaşların trafikte yanlarında sürücü belgesi bulundurma zorunluluğu ortadan kalkmış oluyor.
Yeni tip sürücü belgesi ve yeni nesil kimlik kartına sahip olanlar, kimlik kartlarıyla nüfus müdürlüklerine başvurarak bu uygulamadan faydalanabilir.

Trafikte ehliyet taşımak artık zorunlu olmayacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir