1. Haberler
  2. Siyaset
  3. Alevilerden meclis sonrası tepki! Büyükşehirle sarmaş dolaş olursanız…

Alevilerden meclis sonrası tepki! Büyükşehirle sarmaş dolaş olursanız…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz ay İzmit Belediyesi meclisinde reddedilen sonrasında Fatma Kaplan Hürriyet’in veto etmesi ile bu ay tekrar gündeme gelen Cemevlerine ibadethane statüsü verilmesi yine AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. Meclis toplantısı sonrası Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı İsmet Kurt duruma tepki gösterdi. İzmit Belediye Meclisinde Cemevlerine ibadethane statüsü verilmemesi sonrası açıklama yapan Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı İsmet Kurt, Büyükşehir Belediyesine olan yakınlıkları nedeni ile Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı’na da tepki gösterdi

 

KİMSE BİZE YOL GÖSTEREMEZ

İzmit Belediye Meclisinde Cemevlerine ibadethane statüsü verilmemesi sonrası açıklama yapan Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı İsmet Kurt, Büyükşehir Belediyesine olan yakınlıkları nedeni ile Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı’na tepki gösterdiİsmet Kurt, “Buna benzer durumlar ülkede yaşanıyor. Bu konu Ankara’da karara bağlansa bugün yaşananlar olmaz. Biz dilenci değiliz. Meclis üyesi ‘Tavşantepe’ye cem evi yapıldı bir tane de izmit belediyesi yapsın” diyor. Biz buraya cemevi yapılsın diye gelmedik. Öyle bir talebimiz olsa kimse bize yol gösteremez. Önemli olan yapılan mabetlere statü tanınması. Ben helalleşeceğim, dışarda sarılacağım diyor. Önce kendi mekanında helalleşeceksin. Biz Alevi Kültür Dernekleri olarak sahada 60 bin üyesi olan bir kurumuz. Biz legaliz. Bizimle devletin Bakanı, Cumhurbaşkanı temas ediyor ama bugün bir kez daha gördük. Samimi değiller. Dışarda konuştuklarını kendi mahallelerinde yapamıyorlar.

 

ANAYASA’DA YOKTU

Fatma Hanım bu konu ile ilgili kıymetli bir mücadele verdi. Alevi kelimesi Anayasa’da yoktu. Biz mahkeme ile bu ismi aldık. Birileri beytül mala oturup kendimi sahibi sanıyorsa sıkıntı vardır. Hakkın hala gönderdiği rızkı eşit dağıtmalı. Yıllarca verdiğim vergiyi hem şahsım hem de halkım adına helal etmiyorum. Biz para istemiyoruz. Yasal statü istiyoruz. Bir kilise talep etse yardım yapılır. Sinagog istese yapılır, cami istese yapılır ama Alevilere yapılmıyor. Burada yaşananlar bizim Şevkimizi kıramaz. Sizden ricam yine Engin olalım. Hoşgörülü olalım. Aleviler bu ülkenin aydınlık yüzü. Az önce dikkatimi çekti. Meclis üyemiz adımızı zikretti. Önde oturan üç meclis üyesi hemen telefonlarına sarılarak hem ismimi hem şahsımı taradı.

 

EMEĞİMİZ HEBA OLUR

 

Kimse bizim dedemizi Kerbela’ya götüremez. Kimse bizim gençlerimiz Hacı Bektaş-i Gençlik Kampı adı altında asimilasyona çağrımasın. Kimse Alevilerden korkmasın. Alevilerin elinde saz dilinde kelam var. Boynundaki Zülfikar kendi boynunu bağlar. Benim burada Hacı Bektaş-i Veli Kültür Vakfına bir çift sözüm var. Siz büyükşehir Belediyesi ile sarmaş dolaş bir arada olursanız, burada da bu kararlar geçmez. Birileri çıkıp şunu söylemesin. Yasal statüye ne gerek var demesin. O zaman bizim emeğimiz heba olur. Burada birileri çıkacak bir genel başkan Birol Sağlam’ı Cemevine koymayın diyecek. Hiçbir genel başkanın böyle bir yetkisi yok. Dedenin de yok. Ne yapmışız ya. Buradan da Ercan başkanı bu söylediği kelam için kınıyorum. Bir an önce buradaki alevi kurumlar ile birlikte yürümesini öneriyorum” dedi.

 

Alevilerden meclis sonrası tepki! Büyükşehirle sarmaş dolaş olursanız…
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir