Büyükakın’ın yüzde 92 tamamlanan vaat söylemi milletle alay etmek!

saadet tahir büyükakın
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kocaeli Gazeteleri… Saadet Partisi Kocaeli İl Başkanı Zafer Mutlu düzenlediği basın toplantısında 4 yıllık değerlendirme toplantısı yapan Tahir Büyükakın’a yüklendi.

 

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, geçtiğimiz günlerde 4 yıllık değerlendirme toplantısı düzenlemiş, bu toplantıda 4 yılda vaatlerinin yüzde 92’sini tamamladıklarını söylemişti.

Bu toplantının ardından Saadet Partisi Kocaeli İl Başkanı Zafer Mutlu, Tahir Büyükakın’ın toplantısıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Saadet Partisi Kocaeli İl Başkanı Zafer Mutlu açıklamasında şu ifadeleri kullandı; “Genel politikadaki can yakıcı icraatların vatandaşı canından bezdirdiği hepimizin malumudur. 15 Temmuz gecesi sala vaktinde bu milleti zam seli ile şoke eden anlayışın yerel yöneticileri, 4 yıllık icraatlarının sunumunu gerçekleştirdiler. Öncelikle şunu ifade etmeliyim, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanının açıklamalarına baktığımızda bu güzelim şehri bu anlayışın yönetmesine üzülmemek gerçekten imkansızdır.

 

MİLLETİN AKLIYLA ALAY EDİYORLAR

Vaatlerin % 92’sinin tamamlandığı yanlış bilgisini hiç sıkılmadan söyleyebilmek, bu anlayışın milletin aklıyla nasıl alay edildiğini göstermesi açısından oldukça manidardır. Yapamadıkları tek vaadin Körfez-Kartepe metro hattı olduğunu söyleyenler için şimdi birkaç vaade yakından bakalım. 18 Şubat 2019’da Antikkapı’da açıkladıkları seçim beyannamesinde neler varmış ve tamamlayabildikleri vaatler acaba % 92’ye yaklaşabiliyor muymuş, hep birlikte görelim.

 

NEREDE BU METRO!

İzmit-Gebze arasında kuzey eksenli yapılacak ve günde 275 bin yolcu taşıyacak, YHT şeklinde takdim edilen metro hattımız nerede, gören bilen var mı arkadaşlar? Gebze Darıca metro hattını seçim vaatlerinde sıralayıp yapımını seçim sonrası merkezi idareye devreden ve bunu iktidarda muhalefet partisi varmış gibi kredi zorluğuyla açıklayan anlayışa en azından “madem devredecektiniz vaatlerinize neden koydunuz” sorusunun sorulması gerekmiyor mu? İnşaatının tamamlanması yıllarca geciken Şehir Hastanesini de, % 92 masalına mı dahil ediyorsunuz?

 

BÜYÜKAKIN ESKİŞEHİR’DEN UTANMIYOR MU?

Bu dönem yetişmesi imkansız Stadyum tramvay hattının ihale aşamasına gelmesi de, muhtemelen % 92’lik çuvalda sırıtan mızraklardan biridir. Tramvaya bir-iki durak eklenmesi çok mu büyük başarıdır. Hükümet desteğinden yoksun kendi gayret ve çabasıyla 8 ayrı hatta 55 km uzunluğunda tramvay hattına ulaşan nüfusu şehrimizin yarısı kadar olan Eskişehir’den hiç mi utanılmamaktadır?

 

YÜZDE 92 TAMAMLANAN VAATLER NEREDE?

Büyükşehir Belediyemizin 8 adet hidroelektrik santrali ile 4 adet güneş enerjisi santralini biz bulamıyoruz, birileri nerelerde kurulduklarının bilgisini takdim edebilirler mi acaba? Derince’de yapılmış olması gereken Gençlik ve Sporcu Eğitim Kampı da bulunamayanlardan. Tıpkı Darıca’ya yapılacak marina gibi.

Gebze Fatih Otağı için tasarlanan panoramik müze ve spor alanlarının tamamlanıp tamamlanmadığını Gebzeli kardeşlerimizin kısa sürede bize iletecekleri umudunu taşıyoruz. % 8’lik tamamlanmayan vaatleri dinlediniz. Şimdi sizlere soruyorum, bir çırpıda bir kısmını sıraladığımız bu vaatler % 8 ise, % 92’lik tamamlanan vaatler nerede Allah aşkına?

 

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE EN GERİDE KALAN İLİN BAŞKANI

Büyükşehir Belediye Başkanının afetlere hazırlıkta Kocaeli’nin Türkiye’ye örnek olduğu şeklindeki iddiası, bir “güleriz ağlanacak halimize” örneğidir. 2006 yılında çıkarılan kanuna rağmen kentsel dönüşümde Türkiye’nin en geride kalan illerinden birinin belediye başkanı bu iddiayı nasıl dillendirebilmektedir? Bu tür beyanlar, afet hazırlığının, afet sonrasındaki arama kurtarma ve lojistik destek zannedildiğini ispat etmektedir. Muhtarlıklara kadar indirilen arama kurtarma ekibi kurma gayreti, “binaları dönüştüremiyoruz, binanız yıkılınca sizi sağ kalma ümidiyle kurtarmaya geleceğiz” acziyetinin göstergesi değil de nedir? Deprem öncesi yapı stokunun hazır hale getirilerek riskin azaltılması gerektiğine vakıf olmamak, bu olsa gerektir.

 

VİZYONSUZLUK

Vizyonsuzluk demişken, milli irade meydanına değinmeden geçilemez zannediyorum. Zamanında yaptığımız uyarılara dere yatakları bahanesiyle cevap veren Sayın Başkan, bugün trafik ve insan yoğunluğu bahanelerini de eklemiş. Hemen yanı başındaki Valiliğin alt katlarında otopark yokmuş gibi üretilen ve bir meydanın nasıl öldürülebileceğini ortaya koyan bu proje başlı başına vizyonsuzluğun belgesidir. Şehirlerin prestij meydanları olur demiştik. Festivallerin, etkinliklerin yapıldığı bir meydandan bahsediyoruz. Ortaya çıkmak üzere olan acayip şeyin buna imkan vermeyeceği aşikardır. Meydan desen meydan değil, park desen park değil, yeşil alan desen hiç değil. Böyle bir saçmalığı bu şehre layık görenler tutmuşlar bir de her tarafı yollarla çevrili burayı vatandaşın kafa dinlendireceği yer olarak takdim ediyorlar. Kafa dinlendirecek Fuar Alanını millet bahçesi deyip betonlaştıran bu kafa, işlevsiz Doğu Kışlayı da başka bir anlamsız proje olarak bu şehre sunmamış mıdır?

 

20 YILLIK YEREL YÖNETİM ANLAYAŞININ BU SON HALKASI

Bir 4 yıl özeti de biz yapacak olursak, Büyükşehir Belediye Başkanı, robotik kodlama, akıllı şehir, yapay zeka ve nano teknoloji gibi bir takım kamuflajlarla vizyonsuzluğunu örtmeye çalışan, 2019 vaatlerini unutan ve milletin de unuttuğunu zannederek % 92’sinin tamamlandığını sıkılmadan söyleyebilen, hizmet önceliklerini karıştıran bir profildir. Bu kentte sorunları katmerleştiren 20 yıllık yerel yönetim anlayışının bu son halkası, adım adım finişe yaklaşmaktadır” dedi.

 

Büyükakın’ın yüzde 92 tamamlanan vaat söylemi milletle alay etmek!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir