EMEP Kocaeli: TÜPRAŞ’ta artış zamları bile karşılamıyor!

arzu erkan emep
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kocaeli Gazeteleri… Emek Partisi Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan: TÜPRAŞ işçisini işverene ve sendikal bürokrasiye karşı birleşmeye çağırıyoruz

 

TÜPRAŞ yönetimi ile Petrol-iş Sendikası yöneticileri arasında Temmuz ayında geçerli olacak maaş zammında, TİS maddesi olan enflasyon farkı yüzde 50’ye tamamlanarak anlaşma sağlandığı açıklandı. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Emek Partisi İl Başkanı Arzu Erkan, “Bu artış hükümetin Temmuz ayında yürürlüğe soktuğu zamları dahi karşılamaktan uzak. Sendika işçilerin talepleri hiçe saymış, işverenin ‘sadaka’ verme anlayışına payanda olmuştur. TBMM kürsüsünde dahi yankı bulan sağır sultanın duyduğu Koç Holding’in duymazdan geldiği işçilerin talepleri açık ve netti: yoksulluk sınırının üzerinde refah payının eklendiği bir ücret zammı, bu artışın işçilerin sendikal örgütlülüğünü hiçe sayan ‘sadaka’ verme yaklaşımına izin vermeyecek bir şekilde, protokol altına alınarak TİS hükmü haline getirilmesi ve işçilerin onayı olmadan hiçbir anlaşmaya imza atılmaması. TÜPRAŞ işçilerinin hiçbir talebi karşılanmadı. Koç Holdingin, “eylem yaparsanız bu zammı da geri alırım” diyebilmesine izin veren Petrol-iş Sendikası yönetimi ‘sendika’ olma vasıflarını yeniden gözden geçirmelidir.” dedi.

 

TÜPRAŞ’ın da diğer işletmelerin de karının tek kaynağı işçilerin emeği olduğunu belirten Erkan, “Emek-gücü olmadan üretim de olmaz, bu zenginlik de. İşçilerin insanca yaşanacak bir ücret ve çalışma koşulları talep etmesi kadar meşru bir hak yoktur. Her kim ki bu talebin önünde durursa, işçiler onlara gereken dersi verecektir. TÜPRAŞ işçilerini hakları için işverene ve sendika bürokrasisine karşı birleşmeye çağırıyoruz.” dedi.

 

EMEP Kocaeli: TÜPRAŞ’ta artış zamları bile karşılamıyor!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir