İzmit Belediyesi Basın Danışmanı Cem Şakoğlu: Milyonluk vurguna cevap verebilecek bir babayiğit yok mu?

İzmit Belediyesi Basın Danışmanı Cem Şakoğlu Milyonluk vurguna cevap verebilecek bir babayiğit yok mu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İzmit Belediyesi Basın Danışmanı Cem Şakoğlu, AKP’li Belediye Meclis Üyesi Fatih Özcan’ın ‘Milyonluk vurgun’ iddialarına yönelik yaptığı basın açıklamasında, “16 yıl üzerine kaybettiğiniz İzmit Belediyesi ve 13-0’ın büyüsünü bozan Fatma Kaplan Hürriyet’i yıpratmak için uydurduğunuz senaryoların gerçekleri sizin belediyelerinizde yaşanıyor” dedi

İzmit Belediyesi Basın Danışmanı Cem Şakoğlu, gerçekleştirdiği basın toplantısında AKP Meclis Üyesi Fatih Özcan’ın iddialarına yanıt verdi. Cem Şakoğlu, Özcan’ın basında “Milyonluk vurguna cevap verebilecek bir babayiğit yok mu?” başlığıyla yer bulan iddialarına yönelik şu ifadeleri kullandı; “Bayramın son günü,  ‘Ceviz kabuğunu doldurmayacak muhabbete 40 kişi açıklama yapıyorsunuz ya! Milyonluk vurguna cevap verebilecek babayiğit yok mu?’ diye sordu Fatih Özcan bize. Bu milyonluk vurgun dedikleri iş hepinizin bildiği gibi bir fotokopi kağıdı alım ihalesi.

“AMAÇLARI BAŞKANI KAVGAYA ÇEKMEK”

Bu arkadaşlar her şey yeni olmuş gibi önümüze koyuyorlar ama bu ihalenin tarihi: 19 Temmuz 2022. Sanıyorum seçim de yaklaştığı için de böyle şeyler gündeme getiriliyor. AK Partinin kendi içinden bazı insanlar, ‘Fatma Kaplan Hürriyet’i basın üzerinden kavganın içerisine çekmek için tahrik edici şeyler yapılacak’ dedi. Bu uyarı bize zaten gelmişti. Biz bunların tamamını bekliyorduk fakat 1 sene önceki ihaleyle de geleceklerini beklemiyorduk. Daha önceden iddia ettiklerini yeni bir şeymiş gibi ısıtıp ısıtıp servis ediyorlar.

GAZETELERDEN ÖRNEK VERDİ

‘Milyonluk vurgun’ diye lanse edilen ihalenin bedeli 800 bin lira. Bu ihale açık ihale usulüyle yapıldı. A3 ve A4 fotokopi kağıtları almışız. A4 kağıdından 1100 koli yani 2 milyon  750 bin adet almışız. A3 kâğıdından da 250 bin adet almışız. Toplamda 3 milyon adet fotokopi kağıdına 864 bin lira verilmiş. Milyonluk denilen rakam bu. Gazetelerin bazı köşe yazarları bu ihale sonrasında  ‘Bunun adı fotokopi vurgunu’ diye başlıklar attılar.

RAKAMLARI PAYLAŞTI

24 Ağustos 2022’de atıldı bu başlık. Bu başlığı atan aynı gazetenin 31 Ocak 2022 tarihinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin sayfa başı ödeme yöntemiyle 1 yıllık fotokopi hizmeti için alıma çıktığı ihale başlığına bakalım. O başlıkta da ‘3,5 milyon fotokopi ihalesi aynı firmada kaldı’ Bizde vurgun olarak geçen şey burada keyifli bir şekilde başlıkta vurgulanmış. Türkiye’de fiyatlar günlük olarak değişkenlik gösteriyor. Yaklaşık maliyeti İhale, CBM Büro Malzemeleri firmasına 2 milyon 543 bin liraya veriliyor. Bu ihalenin içerisinde 1 yıllık fotokopi çıktı hizmeti, fotokopi makinalarının bakımı, onarımı ve toner giderleri var.

“BİZİM FOTOKOPİ MAKİNELERİMİZ BELEDİYEYE AİT”

Yaklaşık 28 milyar lira bütçesi olan Büyükşehir Belediyesi fotokopi makinalarını kiralıyor. Bir büyükşehir belediyesine fotokopi makinası kiralamak yakışır mı? Fatma Kaplan Hürriyet başkanımız göreve geldiğinden bu yana kiralık olan araçlarımızı değiştirmek için büyük bir çaba harcadı. Bunun için de önümüzde bir sürü engeller çıktı. Biz göreve başladığımızda da tüm fotokopi makineleri de kiralıktı. Şu anda İzmit Belediyesindeki fotokopi makinelerinin tamamı kendi makinalarımız. Bizim bütçemiz ise 1 milyar lira. İzmit Belediyesini bunu yapabiliyorsa başka belediyeler neden yapamasın.

BÜYÜKŞEHİR İHALESİNİ ÖRNEK GÖSTERDİ

Büyükşehirde ihaleyi alan firma makineyi getiriyor ama fotokopi kağıtlarını büyükşehir belediyesi veriyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bu ihale karşılığında CBM Büro Makineleri firmasına toplamda 3 milyon 515 bin fotokopi için 2 milyon 543 bin lira ödüyor. İzmit Belediyesi de 3 milyon fotokopi kağıdı ihalesi için 864 bin lira ödüyor.

“VURGUNUN BÜYÜĞÜNÜ KİMİN YAPTIĞI ORTADA”

Ben buradan Fatih Özcan kardeşime soruyorum; İzmit Belediyesi sizin ‘Milyonluk Vurgun’ diyerek insanları kandırmaya çalıştığınız ihalede 0,28 kuruşa bir fotokopi kağıdını mal ederken Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 0,72 kuruşa mal ediyor. Fatih Özcan’a babayiğitçe ve mertçe soruyorum: Sevgili kardeşim bu rakamları gördükten sonra gerçekten babayiğitçe çıkıp da ‘Meğer vurgunun büyüğünü Büyükşehir Belediyesi yapmış’ diyebilecek misin? Rakamlarla vurgunun büyüğünü kimin yaptığı ortada gibi.

“10 YILDIR İHALE ALAN BU FİRMA KİME AİT?”

Sayın Özcan İzmit Belediye Başkanımızı kast ederek, ‘İhaleyi gelinin memleketinden birisi almış’ demiş. Fatma başkan geçenlerde soy ağacını bile kamuoyuyla paylaştı ve ‘benim sizin iddia ettiğiniz gibi akrabalarım yok’ dedi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin fotokopi makinelerini kiralama işini 2012 yılından bu yana alan CBM büro makine firması acaba kime ait? Bu firma AK Parti Kadın Kolları Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanı Gülnur Bozkurt’un ortak olduğu bir şirket. Buna gerçekten şaşırdık. İnsanların gözünün içine baka baka bunu yapabilenlerin yapmadığımız bir şey için halkın gözünde bizi vurguncu olarak göstermeleri bizi şaşırttı. İnsanları bu denli saf görmelerine de şaşırdık.

“ÖZÜR DİLEYEBİLECEK MİSİN?”

Kent insanları gerçekleri görsün diye biz de mertçe çıkıp açıklamalar yaptık. Şimdi sıra sizde? Bir ihaleyi 10 sene hem de kendi kadın kolları içerisinde görev yapan bir insanın nasıl aldığını babayiğitçe açıklayabilecek misin? Senden bunun cevabını bekliyoruz Fatih Özcan. Milyonluk vurgun dediğin ama ihale fiyatının Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin altında kaldığı İzmit Belediyesinden kent halkını yanlış yönlendirdiğiniz için özür dileyebilecek misin?

“62 MİLYON LİRALIK FARKI AÇIKLAYABİLECEK MİSİN?”

İzmit Belediyesinin fotokopi ihalesinde sizin ve menfaatleri doğrultusunda etrafınızda toplananların hesaplarıyla 100 bin liralık farkı vurgun diye sormuşsunuz ya Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin 1 yılda 62 milyon liraya varan ihale farkının nereden geldiğini açıklayabilecek misin?

“ARAÇ KİRALAMA İHALELERİNİ ANLATACAK MISINIZ?”

Yalnızca Gebze Belediyesinin 28 milyarlık ihale farkını sorgulayabilecek misin? Kentteki AKP belediyelerinin araç kiralama ihalelerini hep aynı kişilerin nasıl aldığını, basına yansıyınca da isim değiştirerek çocuklarının üzerine kurulan şirketlerle bu işi nasıl aldıklarını Fatih Özcan çıkıp basın karşısında babayiğitçe açıklayabilecek misin?

“1 SENEDİR CEVAP BEKLİYORUZ”

İzmit Belediyesinde hala mevcut olan meclis üyesinin eşinin üzerine kurduğu şirketin Kocaeli Büyükşehir Belediyesine yıllarca kestiği milyonluk faturalar için açıklamanız olacak mı? Böyle bir açıklamayı yapabilecek babayiğit var mı içinizde ? Çıkıp , ‘Öyle bir şey yok, yalan söylüyorsunuz’ deme cesaretiniz varsa sizi alkışlamaya hazırız. Biz bunun cevabını 1 seneden fazla süredir bekliyoruz.

“GEBZE’DEKİ İHALELERE BAKIŞ AÇINIZ NEDİR?”

Sayın Özcan, Gebze Belediyesinin acaba pazarlık usulü ile 8 milyon lira yaklaşık makiyetler çıktığı ihale nasıl oldu da 5 milyon lira üzerine koyarak 13 milyon lira oldu. Bunu kamuoyuna mertçe açıklayabilecek misiniz? Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin pazarlık usulü ile yaptığı ihalelere bakış açınız nedir?

“KENDİ PARTİNİN BELEDİYE BAŞKANINA SORABİLDİN Mİ?”

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, makam aracı olarak kendi şahsi aracını kullanıyor. Şahsi aracının yakıtını kendi cebinden ödüyor. Dönemin en üst segmenti olan BMW aracı 789 bin liraya kiralayan partinizin eski belediye başkanına basının karşısında hunharca ve babayiğitçe sorabildiniz mi? Sorduysanız sizi alkışlarım ama ben böyle bir şey duymadım.

“BELGELERLE ANLATACAĞIZ”

16 yıl üzerine kaybettiğiniz İzmit Belediyesi ve 13-0’ın büyüsünü bozan Fatma Kaplan Hürriyet’i yıpratmak için uydurduğunuz senaryoların gerçekleri sizin belediyenizde yaşanıyor. Bize hangi iftirayı atıyorsanız, fazlası sizin belediyelerinizde yaşanıyor. Bize sorularınızı sorduğunuz sürece bugüne kadar dillendirmediğimiz şeyleri bundan sonra artık dillendireceğiz ve sizin yaptığınız gibi o kavganın içerisine girmeden elimizde belgelerle anlatacağız.

“ŞİMDİ SIRA SİZDE”

Bu şehrin insanlarına hizmet vermek için belediye meclis kararlarına ihtiyacı olan İzmit Belediyesinde Cumhur İttifakının üyeleri olarak doğru olduğunu bildiğiniz kararlar için bile birbirinizin gözüne bakmadan hiçbiriniz el kaldıramıyorsunuz. Sonra da hizmet almasını siyaset adına kasıtlı olarak kısıtladığınız kent halkına hizmet vermeye çalışan ekibi mesnetsiz iddialarla babayiğitliğe davet ediyorsunuz. Biz davete icabet ettik. Şimdi bizim sorduğumuz sorulara sizin babayiğitçe cevap vermenizi biz değil İzmit halkı istiyor. Babayiğit: Hiç kimseden korkmayan, özü sözü bir olan mert kişi demek.  Biz buradayız sizden aynı cevabı bekliyoruz.”
İzmit Belediyesi Basın Danışmanı Cem Şakoğlu: Milyonluk vurguna cevap verebilecek bir babayiğit yok mu?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir