Şener Söğüt borçları bitiremiyor! Körfez’in arazileri yine borçlara gitti

şener söğüt körfez borç
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kocaeli Gazeteleri… Vergi ve SGK borçlarını ödemek için arsa satışını gündemine alan Körfez Belediyesi meclisi olağanüstü topladı. Arsa satışına tepki gösteren CHP ve İYİ Partili meclis üyeleri ilgili gündem maddelerine şerh koydu.

 

Kocaeli Haber… Körfez Belediyesi Meclisi SGK ve vergi borçlarına karşılık arsa satışıyla ilgili maddelerin görüşülmesi için olağanüstü toplandı. SGK’ya 5 milyon lira borcu olan belediyenin, vergi borcu ise 41 milyon lira. Belediye iştiraklerinden KÖRPAŞ’ın toplam borcu ise 77 milyon lira. Borçlarını ödeyemeyen belediye toplam 6 arsanın satışından elde edilen gelirle borçları kapatacak.

 

Konuyla ilgili açıklama yapan Körfez Belediyesi CHP grup başkanvekili Sevgi Yaman, ” Bu gündem maddeleri İlimtepe Mahallesi 2905 ada 1 parselin Belediyesine bedelli olarak devri, SGK prim borcuna karşılık belediye taşınmazının Maliye Hazinesine devri ve vergi borcuna karşılık belediye taşınmazının Maliye Hazinesine devridir. Görüldüğü üzere Körfez Belediyesinin bir meclisi daha olağanüstü toplamasının nedeni ve İYİ Parti meclis grubu olarak üzülerek söylemek zorundayız ki; mülkiyet sahibi olduğu alanları borçlarına karşılık Maliye Hazinesine devretmesiyle alakalıdır.” ifadelerini kullandı.

Arsa satışına tepki gösteren muhalefetin haklı çıktığını vurgulayan Yaman, “Körfez Belediyesi daha önce 02/09/2020 tarihli gündemle mülkiyeti belediyemize ait 39 adet taşınmazın vergi borcuna mahsuben bedeli karşılığında Maliye hazinesine devredilmesi hususunu gündeme getirmiş CHP ve İYİ parti meclis gruplarının ret oylarına karşılık meclisten oy çokluğu ile yetki almıştı. Ardından 02/02/2021 tarihli meclis gündeminde yaklaşık 32 bin metrekare olan Belde Garajının SGK prim borçlarına karşılık olarak Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığına devredilmesi meclis gündemine gelmiştir. Yine aynı tarihli meclis gündemine baktığımızda vergi borcuna karşılık maliye hazinesine 25 adet taşınmazın devredilmesi maddesini görmekteyiz. Sayıya dikkat çekmek istiyorum. Burada 65 adet taşınmaz dan bahsediyorum. Maalesef o günden bugüne Körfez Belediyesi tarafından Sgk ve vergi borçları ne yazık ki ödenmemiştir. O gün belediyenin tüm borçlarını sıfırladıklarını söyleyen Körfez Belediyesi yöneticilerine hiç bir tedbir alınmadığı takdirde gelinen noktanın aynı olacağını söylediğimizi bugün haklı çıkarak hatırlatmak istiyoruz.” dedi.

 

Yaman sözlerinin devamında, “Komisyon üyesi arkadaşımıza verilen güncel bilgilere göre Körfez Belediyesi’nin Sgk borcu 5 milyon yine belediyenin iştirak şirketi olan Körpaş’ ın ise SGK’nın borcunun 77 milyon olduğu söylenmiştir. Belediyenin bu borcuna karşılık olarak ise mülkiyeti Körfez Belediyesine ait 10.876,26 metrekare olan sanayi alanı 73.415.000,00 TL bedelle Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığına devredilecektir. Yine bugün itibariyle yaklaşık 41 milyon vergi borcuna karşılık olarak yaklaşık 17 bin metrekare alan olan mülkiyeti kendisine ait 5 parselini henüz tespiti yapılmamış bir bedelle Maliye Hazinesine devredecektir. Yıllar geçmiş maalesef Körfez Belediyesi’nde hiçbir değişmemiş hala satarak bütçe yaratmaya çalışan borçlarını kendi mülklerini kurumlara devrederek kapatmaya çalışan bir belediye olma yolunda başarıyla ilerlemektedir. Bunun bir sayılıp sayılmadığını Körfez halkının takdirine bırakarak CHP ve İYİ Parti meclis grubu olarak bu gündem maddelerine şerh koyduğumuzu tüm kamuoyuna duyuruyoruz.” şeklinde konuştu

Şener Söğüt borçları bitiremiyor! Körfez’in arazileri yine borçlara gitti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir